Jak je to s generováním náhledů

Když se objevil balíček videí pro DreamScene, možná jste si všimli, že jedno z videí nemělo vygenerovaný náhled. Pátrali po tom i tvůrci DreamScene a na jejich blogu se objevil obsáhlý článek o tom, jak vlastně generování náhledů funguje.

Videa DreamScene

Proč právě prostřední video nemá náhled?

Na blogu vývojářů se objevila pojednání o tom, jak sami tvůrci byli překvapeni, že na některých počítačích se místo náhledu jenoho z videí pro DreamScene objevuje jen výchozí ikona (příspěvek je zde).

Jak to tedy je možné a proč se tak děje jen na některých počítačích?

Rozhodujících je 7 sekund

Předně se tvůrci DreamScene dopátrali u kolegů toho, že náhledy videa má na starost součást Windows Movie Makeru (pěkně je to v té Vistě všechno propojené; to aby náhodou nešlo Movie Maker nenainstalovat?). Průzkumník zavolá WMM a počká 7 sekund, zda obdrží náhled. Proč právě 7 sekund není moc jasné, mně osobně se to zdá docela dost a tak nějak bych si představoval rychlejší generování náhledu. Na druhou stranu buďme rádi za to, že zde vůbec nějaký limit je...

Proč ale právě jedno z videí (dešťové kapky na temné dlažbě) nemá náhled do sedmi vteřin? Tvůrci Visty správně usoudili, že dělat náhled z prvního snímku videa je nesmysl - často video začíná "roztmívačkou", nebo titulkami, prostě jsou první snímky buď černé, nebo bílé (občas jsou prolínačky i z bílé barvy). Takže postupují tak, že postupně generují náhledy od začátku videa a vyhodnocují, zda náhled není příliš tmavý nebo příliš světlý.

A zde je rozuzlení: pokud totiž během sedmi sekund není nalezen dostatečně kontrastní snímek, není vygenerován žádný náhled. A video "dešťové kapky) je tak pochmurné, že kritériím nevyhovuje žádný snímek: rychlý počítač však stihne vygenerovat všechny náhledy a Windows Movie Maker tak Průzkumníku nabídne aspoň nějaký náhled. Pomalejší počítač sedmisekundový limit nestihne a video skončí bez náhledu.

Musí to přece jít rychleji!

Předpokládám, že ačkoli je toto docela maličkost, mohli by vývojáři této části Visty přinést nějakou opravu. Vždyť by stačilo trochu algoritmus upravit. Nyní je prostě jasné, že pár snímků bude vždy zahozeno, na začátku skoro vždycky je černá barva. Byl by problém vzít náhodný snímek? Pokud nevyhovuje, tak další? Pokud za sebou přijde řekněme 10opravdu nevyhovujících snímků, je pravděpodobně nevyhovující celé video a nemá cenu hledat dál. U normálních filmů či krátkých videí přece musí být touto cestou nalezitelný slušný snímek raz dva...

Takže: jak rychlý máte počítač? Vidíte v náhledech DreamScene všechna videa, nebo jedno chybí? Jaký algoritmus hledání náhledu filmu byste zvolili vy?

Typ článku:

Komentáře

Já nemám žádná videa DreamScene, neobjeví se mi v aktualizaci Extras ani když mám nastavené umístění v USA.

Zkus si stáhnout jazykový balíček angličtiny. U mě to pomohlo. Pak se zase klidně přepni do češtiny a vše bude fungovat jak má. Jinak, asi mám pomalý PC, ikdyž mám všechny známky (vyjma herní grafiky) vyšší než 4.

CoffeeBean

Já nemám náhled u žádného videa u dreamscen. A myslim si že počítač nemám nejhorší. 1Gb Ram, procesor P4 2,8GB dvoujádro, grafika GFX 9600GS a ten index jak mi to ukazuje ve vistách mám 4,8. Nicméně u všech videí mám jen výchozí ikonku.

Jinak je to dobrá hračička a plocha vypadá hned o něco líp ale je fakt že to zpomaluje počítač (což se není čemu divit, je jasné že video bude mít větší nároky než statický obrázek) Zpomalení není něják rapidní ale nějáké prodlevy tam znát jsou takže jsem to zas vypnul.

Obrázek uživatele Michal Politzer

Souhlasím s vám, rozhodně nemáte pomalý počítač. Nicméně na náhledy ikon to nestačí, což bohužel svědčí o jediném: v Microsoftu běžně používají "děla". Mají tam tak našlapané mašiny, že se tým DreamScene ani nezajímal o to, zda se náhled videa stihne vygenerovat (kdyby se o to zajímali dopředu, tak by třeba zobrazovali v dialogovém okně i název videa a pojmenovali je nějak rozumně).

Je to docela smutné, znamená to, že mnoho vývojářů MS (asi ne všichni) má úplně jiné podmínky na provozování Visty, než běžní smrtelníci. To potom není divu, že je Vista tak "rozežraná"...

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

Jojo. Ja bych jim dal nejaky opravdu prumerny stroj (treba Athlon 2600+, 1GB RAM a ATI 9600). To by se pak videlo, jak by byly win svizne .

Myslim ze chyba bude nekde jinde nez u vykonu pocitace. Mam o tridu slabsi PC (Celeron D 2,4Ghz, 768MB ram, Radeon 9550 128MB) a videa se mi generuji vpohode...

Mám novej stroj, takže i trošku silnější.

Athlon64 X2 4200+, 2x 512MB (800 MHz), GeForce 7600 GT 256 MB.

Všechny náhledy se vygenerují v poho, ale je fakt, že kapky se generují až mezi posledníma.

Chci se zeptat,před časem  mi po instalaci Vista codec pack a Nera zmizely všechny nahledy videa.to sem mi podařilo opravit odinstalovaním výše zmíněných a opravou registru.Náhledy jdou ale vygenerují vždy první frame z videa,což je ve většině případů černé pole.Má někdo nějaký tip jak problém vyřešit.Díky

 

zde ještě odkaz na opravu registru kterou jsem použil:

http://www.hanselman.com/blog/FIXMissingThumbnailsForVideosWMVAVIMPGInWindowsExplorer.aspx

Ahoj,moc prosím Losra jestli může trochu podrobnějc popsat jak opravit náhledy videí v průzkumníku windows ve vistě.Ten fix co je ke stažení se musí překopírovat a nebo každý klíč opravit zvlášt??? A bude to fungovat i na 64bit vista??.V podstatě nevím co mám dělat s tím souborem který se dá stáhnout po kliknutí na váš odkaz.Nemám totiž žádné náhledy a to pouze právě u videí a používám kodeky vista codeckpak .Děkuji.

lnting similar renovations.When Baptist Hospital new lv bags Hospital East in Louisville, Ky., opened a louis vuitton replica wallet a 144-private-room tower, the administrators kept weight louis vuitton new weight in mind."Each nursing unit [floor] includes louis vuitton sale includes two bariatric rooms equipped with an

louis vuitton belts for men