Zkušební verze Windows 8 ke stažení

Minulý týden došlo k uvolnění finální verze (RTM) Windows 8 na služby určené především IT profesionálům MSDN a TechNet. Ke stažení jsou všechny jazykové mutace, které finální Osmičky budou podporovat, tedy včetně češtiny, 64-bitová i 32-bitová verze a všechny dostupné edice - základní Windows 8, nejvyšší maloobchodní Windows 8 Pro a podniková Windows 8 Enterprise.

Microsoft ale myslí i na obyčejné smrtelníky, kterým chce tímto krokem poděkovat za aktivnost během výjového cyklu Windows 8, kdy zúčastnění připomínkovaly postupně uvolňované verze Windows 8 Consumer (Relase) Preview, a uvolnil bezplatně ke stažení úplně pro všechny jednu z verzí nových Windows 8.

Microsoft se však příliš nepoučil z reportovaných nedostatků, které uvádělo nespočet řekněmě počítačově zdatnějších uživatelů, ale také lidé z řad běžných domácích uživatelů. Středobodem se stalo nové tabletové rozhraní (dříve označované jako) Metro. 

Na dotykových počítačích je Metro přijímáno velmi pozitivně. Vypadá efektně a ze zkušeností (nejenom mých) mohu říci, že je také velmi efektivní. Na úvodní obrazovce najdeme pásy živých dlaždic, které fungují jako miniatury a v některých případech jako náhledy aplikací, a jsou dostatečně velké, proto se na ně prstem snadno trefuje. To se o Androidu či iOS (u iPadu) rozhodně říct nedá. 

Na druhou stranu samotný mobilní systém vždycky netvoří jádro obalené grafikou, ale jeho market s placenými i neplacenými aplikacemi. Je pravdou, že právě Windows Store, který je nativně zabudován ve Windows 8 jako metroidní aplikace ve Windows 8, obsahuje nejméně aplikací ze všech storů. 

Pokud ale Redmond rozjede masivní a kvalitní marketingovou kampaň a nabídne příznivé ceny licencí Windows RT, což je speciální verze Osmiček určená pro platformu ARM, která je díky své energetické nenáročnosti osazována do mobilů a tabletů, určitě to zahýbá také s vývojáři softwaru, kteří budou chtít mít své dítka i ve Windows Store. 

Surface - tablet z dílny Microsoftu

Jedním z kroků pro rozšíření tabletů s Windows 8 je produkt přímo z dílny Microsoftu - Surface. Vzhledem k tomu, že jej vyrábí a prodává přímo softwarový gigant odpadají licenční poplatky za Windows a může tedy nabídnout příznivější cenu než konkurence z řad velkých výrobců počítačů a mobilní techniky (Acer, Samsung, Dell). 

Microsoft Surface je koncept hybridního tabletu, což znamená, že během několika krátkých okamžiků z něj můžete mít "plnohodnotný" notebook, vzhledem k desetipalcové úhlopříčce spíše netbook, a to tím, že do speciálního slotu na přední hraně tabletu zasunete hardwarovou klávesnici. Surface se bude prodávat ve dvou podobách - ARMová varianta, jehož startovací cena bude podle spekulácí 199 dolarů. 

Druhá bude běžet na dospělé intelovské platformě Ivy Bridge, kde jako softwarový základ najdeme plnohodnotný operační systém Windows 8 Pro, z čehož plyne, že se budeme moci libovolně přepínat mezi dotykovým Metrem a desktopovým Aerem, kde budou k dispozici běžné aplikace, jež známé z našich desktopů a notebooků. Zde se cena za hardwarově nejnižší verzi odhaduje na 16 tisíc korun. 

Windows 8 Enterprise ke stažení

Nyní se vraťme k nadpisu článku. Microsoft pro všechny zájemce uvolnil 32-bitovou i 64-bitovou podnikovou verzi Windows 8 Enterprise, která obsahuje veškeré pokročilé funkce a nástroje, které najdeme také v nejvyšší maloobchodně dostupné edici Windows 8 Pro (pokud vás zajímá, o jaké funkce přesně jde a jak se jednotlivé edice Windows 8 od sebe odlišují, přečtěte si tento článek).

(Před stažením je nutné se přihlásit pod Live účtem a vyplnit osobní formulář.)

Jde o 90 denní zkušební verzi a (pro některé) je dalším limitem jazyk. Verzi, kterou budete stahovat je totiž lokalizována do angličtiny, nicméně pomocí jazykových balíčků lze prostředí systému plně počeštit. Takže jazyková bariéra je taktéž vyřešena. Čili nezbývá nic jiného než nahodit systém nativně do počítače nebo do virtuálu a napsat pod článek vaše dojmy z používání. 

Typ článku: