Windows 8 RTM byly dokončeny

Prvního srpna byly dokončeny Windows 8 RTM. Jedná se o finální produkt, který si již nevyžaduje testování a reportování chyb na centrálu Microsoftu, a proto tato nová verze Windows 8 nebude k dispozici ke stažení pro širokou veřejnost. 

Windows 8 RTM budou následující dny distribuovány mezi smluvní partnery Microsoftu, výrobce počítačů a hardwaru. V polovině srpna se dočkají také předplatitelé služeb MSDN a TechNet, kteří po 15. srpnu mohou začít stahovat a následně testovat na domácích počítačích.

Spolu s desktopovou verzí Windows 8 byla dokončena také serverová varianta Windows Server 2012. Ta se na rozdíl od klientské verze systému objeví již 4. září. Na této webové stránce budete moci sledovat přednášku na téma: výhody cloudu v rámci serverové odnože Windows. 

Finální (desktopová i ARMová) verze Windows 8 vyjde na trh 26. října. Prodávat se bude ve dvou formách. V podobě (dvou) upgradů. V případě, že jste si v období od 2. června 2012 do 31. ledna 2013 zakoupili nový počítač s legální licencí Windows 7, máte nárok na upgrade na nejvyšší edici Windows 8 Pro za sumu 14,99 eur. 

Pokud jste držiteli licence některé z edicí Windows 7, Windows Vista a Windows XP (bez ohledu na datum nákupu) můžete na Windows 8 Pro přejít za lidových 29,99 eur (podle tiskové zprávy 29,99 eur namísto původních 39,99 dolarů). Upgradem vás provede asistent, který mj. zkontroluje kompatibilitu současného hardwaru a aktuálně nainstalovaného softwaru.

Druhou možností je zakoupit OEM licenci. Jde o nepřenositelnou licenci, která je pevně spjata s počítačem, resp. se základní deskou. Ceny se předpokládají jako u současných Windows 7. Krabicová verze na trhu nebude z prostého důvodu. Počítače se stávají spotřebním zbožím, které lidé často mění za nové, a přenositelné-krabicové verze tedy přestávají dávat smysl (alespoň podle Microsoftu).

Nedávno jste si na webu MojeWindows.cz mohli přečíst článek o edicích Windows 8. Microsoft to velmi zjednodušil a namísto pěti jde cestou pouze dvou základních edicí. Windows 8 (bez jakéhokoliv přídavku) a Windows 8 Pro. Kromě toho přijde se speciálně upravenou verzí Windows 8 určenou pro tablety - Windows RT.

Microsoftu připravuje také vlastní hybridní tablety - Microsoft Surface. Do speciálního doku bude možné připojit hardwarovou klávesnici a z funkčně omezeného tabletu se rázem stane plnohodnotný počítač (do USB konektoru pak můžete připojit další periferie).

Jeden z nich poběží na platformě ARM a jako softwarový základ budou použity právě Windows RT. Cena se odhahuje kolem 12 tisíc korun (stejně jako základní verze jablečného iPadu). Druhý typ má výkonnově suplovat notebook, protože bude běžet na dospělé platformě Intel Ivy Bridge (CPU Core i5 + Intel HD Graphics 4000). Cena nejméně vybavené verze má začínat na 16 tisících. 

Typ článku: