Windows 8 Release Preview - tři novinky, na které se můžeme (ne)těšit

Microsoft se chystá na vydání další testovací verze operačního systému Windows 8, která ponese název Release Preview, a odpovídá dobře známému kandidátu na vydání, který v sobě nese veškeré revoluční/evoluční prvky a v nacházející verzi Windows 8 RTM se již žádné velké změny vyskytovat nebudou. Podle posledních zpráv vyjde Windows 8 Release Preview první týden v červnu, nyní se však mluví o přesném datu - 1. červen 2012. 

V současné době si stále můžete bezplatně stáhnout  a vyzkoušet v únoru vydanou Windows 8 Consumer Preview, ve které najdete dvě protichůdná rozhraní – desktopové Aero a tabletové/dotykové Metro. Je dobré si vyzkoušet, jak se paralelně pracuje s těmito rozhraními v rámci operačního systému na nedotykovém desktopu, protože podle veřejěn známých informací, bude finální verze Windows 8 skutečně kombinací těchto dvou prostředí. 

Samozřejmě se od vydání Consumer Preview vyrojily další oficiální (i neoficiální) informace o připravovaných „Osmičkách“. A právě v dnešním článku bych tři ve stručnosti představil.

Kodek pro přehrávání filmů ve Windows 8 nebude

Microsoft na svém oficiálním blogu uvedl skutečnost, že Windows 8 nebudou implicitně podporovat přehrávání videí ve formátu DVD. Tzn. že bez dodání multimediálních kodeků (případně video přehrávačů, které již v sobě integrují kodeky) třetích stran si na nových Windows film nepřehrajete.

Odůvodnil to tím, že většina lidí si již filmy v klasickém formátu nepouští, jelikož většinu svých oblíbených titulů sledují prostřednictvím Internetu. Hlavním důvodem je však to, že Microsoft již nebude muset platit licenční poplatky za kodeky. 

Rodičovská kontrola ve Windows 8

V dnešním online světě je důležité se mít na pozoru a myslí na to i Microsoft, který chce rodičům usnadnit kontrolu nad internetovým světem jejich dětí, a to pomocí aplikace Microsoft Family Safety, která každý týden bude rodičům zasílat mail o činnostech prováděných na počítači v době, kdy u něj sedělo vaše dítě.

Microsoft Family Safety umožní blokovat vámi navolené webové stránky, případně lze plošně zakázat všechny weby s tématikou 18+. Lze nadefinovat kolik hodin denně může dítě strávit sezením u počítače (rozlišuje se víkend a pracovní týden). Můžete také zakázat spouštění určitých programů či některé aplikace v rámci Market Storu (= obchod s Metro aplikacemi pro Windows) neodpovídající věku dítěte prostě skrýt.

Pohodlnější správa více monitorů

Pokud patříte mezi jedince, kteří mají ke svému počítači připojených najednou několik monitorů, novinky, které se objeví v nadcházející verzi Windows budou pro vás jistě přínosem. Například jednoduchým gestem bude možné přesunout okno s aplikací na druhý monitor nebo třeba pro každý monitor nastavit vlastní tapetu.

Pokud vás zajímají bližší informace o výše zmíněných funkcích a prvcích, podívejte se na oficiální blog Building Windows 8.

Typ článku: