Windows 8.1 a vylepšený SkyDrive

SkyDriveV souvislosti s Windows 8 a jeho současným nástupcem Windows 8.1 se čím dál častěji skloňuje slovo cloud a jeho integrace do základu systému. Funkce cloudu a SkyDrivu v nynějších Osmičkách dostává nový rozměr, protože microsoftí cloudové úložiště bylo rozšířeno mimo jiné o jednu významnou novinku týkající se synchronizace souborů a celkově je zase o něco lépe provázáno se samotným operačním systémem. 

Pokud používáte online účet pro přihlašování se do systému, dojde ke spárování se SkyDrive účtem a získáte bezplatných 7GB pro vaše data na SkyDrive. Nicméně SkyDrive není jenom obyčejný cloud pro nahrávání a stahování vašich dokumentů, fotografií a dalších souborů, při používání Windows 8.1 dostává nový kontext:

SkyDrive ve Windows 8.1 na sebe váže uživatelské nastavení (příklad za všechny třeba pozadí plochy, rozložení dlaždic), takže po přeinstalování systému se všechno obnoví do původního stavu a člověk za počítačem nebude muset další minuty (desítky minut) znovu konfigurovat své možnosti a volby.

Dále se do cloudu stahuje nastavení Internet Exploreru 11 (IE 11 je ale poměrně okrajová záležitost, protože obecně internetové prohlížeče od Microsoftu mají na českém trhu minimální procentuální zastoupení) a seznam všech nainstalovaných Metro aplikací a jejich data (např. uložené pozice ve hrách apod.), což nemusíte nutně využít jenom po reinstalaci systému, ale také třeba při zakoupení nového tabletu, kdy ve Storu nechcete znovu ručně stahovat všechny vaše nejpoužívanější aplikace.

Nová synchronizace souborů

Jednoznačně nejvýznamější novinkou v oblasti Skydrivu je přepracovaná synchronizace souborů, která má souvislost právě s mobilními zařízeními (jejichž dobu Microsoft zaspal a nyní se snaží s Windows 8.1 dohonit konkurenci) a jejich omezenou kapacitou datového úložiště nebo s notebooky, které sice mají rychlou SSD jednotku, ta však nedisponuje takovou kapacitou jako běžné mechanické disky. 

Původní Osmičky měli po instalaci systému pouze jednoduchou matlací Metro aplikaci, chyběla však integrace do desktopového režimu. Nyní se po rozkliknutí Průzkumníku můžete podívat do levého panelu, kde se nově nachází složka pojmenovaná SkyDrive. Pokud zde ze svého počítače přesunete nějaký soubor, automaticky se nahraje do cloudu a budete si jej moci otevřít na dalších zařízeních s nainstalovanou aplikací SkyDrive nebo si ho stáhnout z webového prostředí.

Ona úsporná a efektivní nová synchronizace spočívá v následující věci, pokud máte na SkyDrivu nahrané soubory, přihlásíte se na stejný účet z jiného zařízení a podíváte se do složky SkyDrive, nedojde rovnou ke klasickému stažení veškerého obsahu cloudu do onoho zařízení (pokud jste v předchozí verzi SkyDrivu nevyčlenili některé složky, stáhlo se na disk automaticky všechno), ale inteligentně se ve složce zobrazí pouze zástupci oněch souborů.

Zde je právě výrazná úspora místa, která se hodí zejména při používání tabletů s Windows, které si sami o sobě řeknou o hodně GB místa na úložišti, a Microsoft jde příkladem ostatním cloudovým službám a snaží se to alespoň takovým způsobem kompenzovat. 

Pokud na daný soubor kliknete, nejprve se stáhne z Internetu do počítače a poté se otevře. Po jeho zavření nedojde k vymazání z disku daného zařízení, ale soubor bude i nadále dostupný v off-line režimu. Pokud v něm uděláte změnu a uložíte, dojde k synchronizaci a upravená verze souboru se odešle do cloudu. Pokud byste si jej chtěli jenom otevřít a jednou se podívat a pak zase vymazat z lokálního disku, stačí na něj kliknout pravým tlačítkem a vybrat položku "Zpřístupnit jenom online".

Díky této možnosti ušetříte spoustu místa na disku, soubory ze SkyDrivu se stáhnou do počítače, až je budete potřebovat.

Pokud jste provedli update z Windows 8 na Windows 8.1 s tím, že jste doposud používali SkyDrive, zůstali vám všechny soubory offline na disku, nabízí se tedy všechny je zpřístupnit jenom online a ušetřit tím v některých případech nemalé místo na disku. Pozor ale na to, že pokud vám vypadne Internet jste bez přístupu na SkyDrive.

Je tu ješně jedno riziko, ale to už souvisí s vaším pohledem a názorem obecně na cloud a jeho služby. Pokud žádné ze souborů ze SkyDrive nebudete mít fyzicky na pevném disku a dojde v nejhorším případě ke zrušení účtu a smazání veškerých dat, pokud nemáte zálohu, jste nahraní (vím, že u firmy jako Microsoft je to nereálné a všechny servery jsou zrcadleny a existuje hromada bezpečnostních opatření, ale člověk nikdy neví)...

Typ článku:

Komentáře

Díky za perfektní info :)