Za dva měsíce vyjde velká aktualizace pro Windows 8.1

Microsoft nám v poslední době dělá samou radost, alespoň podle spekulací, které v uplynulých týdnech vyplynuly na zemský povrch. V očekávané Windows 9 nabídne řadu vylepšení ke spokojenosti desktopových uživatelů, kteří se dosud odmítají sžít s Metrem a protestují proti jeho integraci na (zatím stále) běžných nedotykových počítačích. V dubnu sice nevyjdou Devítky, ale relativně velký update pro Windows 8.1, který nepřinese pouze a jenom změny uvnitř systému...

Podle uniklého sestavení Osm jedniček, jež v sobě obsahují avizovaný dubnový update, odhalují, na co se uživatelé mohou těšit a jakých novinek se instalací tohoto balíčku dočkají. Microsoft asi vyslyšel hlasy věčných stěžovatelů rekrutující se z řad konzervativnějších uživatelů a připravil do systému několik vcelku užitečných vychytávek. 

Tlačítko Vypnout a Hledat na úvodní obrazovce Metra

Můžu rovnou prozradit, že si s novou verzí systému oddechnou všichni "správci počítačů za dobré slovo", kteří museli poslouchat vzlyky a nářky svých příbuzných a kamarádů, jak mají pohodlně používat notebook s Windows 8, když tam nikde není (pominu-li dnes již přezitou klasickou nabídku Start) tlačítko Vypnout. Microsoft jej integroval na úvodní Metro obrazovku s intuitivní ikonkou známou již z dob Windows XP. 

Další tlačítko je tlačítko Hledat. Prakticky většina lidí, která nový systém s překopaným prostředím používá již nějakou dobu, si zvykla na to, že v aplikacích a souborech začnete hledat v okamžiku, kdy na klávesnici začnete zadávat daná klíčová slova. Pro čerstvé majitele počítače vybaveným Osmičkami, kteří s nimi přijdou do styku vůbec poprvé, to asi nebylo dostatečně intuitivní. 

Kontextová nabídka a křížek

Pokud jste na dlaždice někdy zkoušeli kliknout pravým tlačítkem myši a čekali jste menu voleb známé z deskopu, měli jste smůlu, menu se sice objevilo, ale v pruhu na spodním okraji obrazovky. Nyní se kontextová nabídka objeví přímo u dlaždice a bude z něho možné třeba změnit velikost dlaždice nebo novinku připnout si aplikace na dolní desktopovou lištu "Start"

Dále si budete moci nechat automaticky zobrazovat všechny spuštěné Metro aplikace dole na Startu, prolínání Metra a desktopu  tak možná zaznamená svůj vrchol. Další legenda - křížek - jestliže v otevřené Metro aplikaci myší najedete na horní okraj obrazovky, vysunese se lišta s křížkem, přes který dotykovou aplikaci jednoduše ukončíte (uspíte). 

Tabletoví maniaci se tentokrát dočkají spíše drobnosti, a sice, že z Metra budou moci definitivně (tedy pro přesnost - na úrovni samotného systému) odstranit smazané soubory -  vysypat koš. Novinek je samozřejmě více, ale ty nejvýraznější jsem vám představil v tomto příspěvku, pokud víte o dalších zajímavých, nezapomeňte se s nimi podělit s ostatními v komentářích níže. 

Aktualizace Windows 8.1 bude vypuštěna 8. dubna 2014 a bude šířena standardně prostřednictvím aktualizační služby Windows Update. 

 

Typ článku: