Upgrade z Windows 7, Windows Vista i Windows XP na Windows 8 za 39,99 dolarů (eur)

Po nabídce Upgrade z Windows 7 na Windows 8 za 15 eur, kterou lze uplatnit v případě, že jste si zakoupili od 2. června 2012 nový počítač s OEM licencí Windows 7 (neplatí pro edici Starter), přichází Microsoft s dalším výhodným upgradem. 

Oficiální informace na blogu tvrdí, že do 31. ledna 2013 bude možné za částku 39,99 dolarů provést upgrade na nejvyšší edici Windows 8 Pro z Windows 7, Windows Vista i Windows XP. Nabídka bude dostupná ve 131 zemích po celém světě, stejně jako v případě předchozího upgradu, což svědčí o tom, že bude k dispozici také v rámci České republiky.

Otázník zůstává nad cenou, na kolik to přijde české uživatele. Při uveřejnění prvních informací o upgradu na Windows 8 z OEM Windows 7 se mluvilo o částce 15 dolarů. Nakonec se suma nezměnila, nicméně měna pro střední Evropu byla stanovena na euro. Předpokládá se, že tomu bude tak i nyní. Podle této teorie nás to tedy bude stát 39,99 eur (podle současného kurzu něco málo přes 1000,-Kč).

V praxi pak bude povýšení systému probíhat následujícím způsobem. Na svůj stávající systém si nainstalujete pomocníka Windows 8 Upgrade Assistant, který vás celým procesem provede. Od zaplacení (nejspíš přes kreditní kartu nebo PayPal) přes stažení instalačního souboru s Windows 8 až po realizaci samotné instalace. 

Před samotnou instalací se vás systém (pokud to bude technicky možné) zeptá , zda chcete uchovat osobní data, aplikace a systémová nastavení. To záleží také na verzi systému, ze které budete upgrade provádět:

Původní verze OS Upgrade na verzi Windows 8 Co může být zachováno
Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium (zákl. edice) Windows 8 osobní soubory, systémová nastavení a aplikace
Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Ultimate (nejvyšší edice) Windows 8 Pro osobní soubory, systémová nastavení a aplikace
Windows 7 Professional, Enterprise (speciální podniková edice) Windows 7 Enterprise osobní soubory, systémová nastavení a aplikace
Windows Vista bez Service Pack Windows 8 osobní soubory
Windows Vista SP1 Windows 8 osobní soubory a systémová nastavení
Windows XP SP3 Windows 8 osobní soubory

Upgrade bude proveditelný i ze současné testovací verze Windows 8 Relase Preview. Nabídnuto bude možnost zachování osobních souborů, aplikací a systémového nastavení. Jedinou podmínkou pro získání nároku na výhodný upgrade je, že musíte prokázat, že jste vlastníkem legální licence některé z předchozích verzí Windows (XP, Vista, 7).

Windows 8 Upgrade Asistant vám nabídne možnost vypálit si obraz ISO souboru na DVD-éčko nebo vytvoření bootovací flashky pro zavedení po startu počítače. V rámci instalace si pak budete moci zformátovat fyzický disk a vytvořit nové logické oddíly. 

V obchodech bude pro zájemce speciální krabicová verze upgradu, ke které bude přibaleno DVD-éčko s Windows 8 Pro. Ta se bude prodávat za cenu 69,99 dolarů (v ČR nejspíš za 69,99 eur = 1785,-Kč).

Typ článku: