Jak nainstalovat Windows 8

V únoru letošního roku přišel Microsoft s druhou testovací verzí nového operačního systému Windows, která již obsahuje všechny významné prvky, které se objeví ve finální verzi Windows 8. Pokud si chcete nová Windows stáhnout a nainstalovat na skutečný nebo virtuální počítač, čtěte následující řádky. 

Úvodem si ještě zrekapitulujeme, jak to vypadalo a bude vypadat s vydáváním verzí kontroverzního Windows 8. Na konferenci Build, která se konala v průběhu září minulého roku, byla široké veřejnosti zpřístupněna vývojářská verze Windows 8. Na konferenci byl také představen první tablet firmy Samsung s předinstalovanými Windows 8, na kterém bylo novinářům oficiálně předvedeno dotykové uživatelské rozhraní Metro.

O pár měsíců později, 29. února 2012, byla na mobilní konferenci (Mobile World Congress) ve španělské Barceloně představena Windows 8 Consumer Preview, což lze považovat za první veřejnou betaverzi. Ta s sebou přinesla kombinaci dvou uživatelských rozhraní – desktopového Aera a tabletového Metra, což je stále přijímáno velmi negativně.

V současné době už se mluví o vydání „kandidáta na vydání“, tedy Windows 8 RC, který má spatřit světlo světa podle neoficiálních informací koncem května, nejpozději však začátkem června 2012. V případě dodržení tohoto časového harmonogramu, se o několik týdnů později vydá před-oficiální verze - Windows 8 RTM a v říjnu bychom se pak měli dočkat finální verze Windows 8.

Příprava na instalaci Windows 8

V první řadě si stáhněte Windows 8 v podobě ISO souboru z oficiálního webu Microsoftu (32-bitová nebo 64-bitová verze). Microsoft uveřejnil minimální hardwarové požadavky k provozování Windows 8 Consumer Preview : procesor o taktu 1GHz, 1GB RAM (2GB RAM v případě 64-bitové verze), 20GB volného místa na pevném disku a grafická karta s podporou DirectX 9.

Dále si musíte rozmyslet, na jaký počítač chcete nejnovější verzi Windows 8 instalovat. Zda na netbook (popř. notebook), který nedisponuje vlastní DVD mechanikou a je tedy nutné sáhnout po dostatečně velké USB klíčence nebo chcete systém zavádět na stolní počítač, a budete tedy muset stažený ISO soubor vypálit na prázdné DVD-éčko. Případně existuje ještě třetí možnost, kdy do virtuální mechaniky načtete stažený ISO soubor a tu pak otevřete ve virtuálním počítači, kde následně zahájíte instalaci systému.

Podle vybraného média si tedy musíte nainstalovat vypalovací software (tip na free program - Ashampoo Burning Studio) nebo nástroj od Microsoftu, který váš flash-disk nakonfigurujete tak, aby z něj bylo možné nabootovat a následně nainstalovat operační systém na pevný disk.

Vypalujeme nebo nahráváme instalační soubory na flashku

V případě, že chcete vypálit instalační soubory na prázdné DVD-éčko, není jednodušší cesty než na stažený soubor klepnout a objeví se okno aplikace integrované ve Windows 7, která umožňuje vypálit CD/DVD z obrazu disku.

Pokud disponujete starší verzí operačního systému, konkrétně Windows XP, musíte tento proces provést pomocí vypalovacího nástroje třetí strany. Pokud ve vašem počítače žádný takový software není, můžete se rozhodnout třeba pro bezplatný Ashampoo Burning Studio Free, který pro tento účel, stejně jako většina free vypalovacích programů, bohatě postačuje.

Pokud operační systém budete zavádět na netbook a nemáte k dispozici USB mechaniku, nezbývá nic jiného než sáhnout po flash-disku o minimální kapacitě 4GB. Stáhněte si oficiální microsoftí nástroj Windows 7 USB/DVD Download Tool. V této jednoduché aplikaci vyberte stažený ISO soubor, k počítači připojený flash-disk a po několika minutách bude flashka připravena zavést operační systém po startu počítače.

Pokud chcete Windows 8 jenom „nezávazně“ vyzkoušet ve virtuálním počítači, stačí si nainstalovat některý z emulátorů virtuálních CD a DVD disků, např. Daemon Tools a v něm následně načíst virtuální disk s Windows 8. Poté v nastavení virtuálního počítače vyberete, ze které mechaniky se má bootovat operační systém.

Instalujeme Windows 8

Potom, co jsme úspěšně připravili DVD s Windows 8 nebo správně nakonfigurovali flashku s nahranými instalačními soubory, se můžeme pustit do samotné instalace operačního systému.

Vložte tedy do počítače DVD-éčko nebo připojte flashku a restartujte počítač. Notebook/netbook/desktop má prioritně nastaveno bootování z pevného disku, proto je tedy nezbytné změnit prioritu bootování, tzn. musíme v BIOSu nastavit, aby počítač nejprve zaváděl systém z DVD-éčka, resp. z flashky.

To uděláme velmi jednoduše – po startu počítače (ještě před tím než se začne načítat operační systém) se musíme přepnout do BIOSu, nejčastěji se to dělá klávesou F2 nebo DEL. Nyní se přepneme do položky Boot, kde nastavíme pořadí bootovacích jednotek tak, aby byla mechanika nebo USB flashka na prvním místě. Tyto změny musíme před odchodem z BIOSu uložit. Ve většina případů stačí stisknout klávesu F10 a nastavení se uloží a BIOS se ukončí.

Pokud jste všechno udělali správně, tak by se po restartu počítače měl systém začít bootovat z nadefinované jednotky. Nyní už se dostáváte do klasického instalačního procesu, kde zvolíte na který oddíl chcete systém instalovat, případně můžete disk rozdělit na logické oddíly a hurá do instalace. Po asi půl hodině (záleží na konfiguraci vaší sestavy) bude systém nainstalován.

V případě, že chcete systém instalovat do virtuálního počítače, nainstalujte výše zmíněný Daemon Tools a v něm „připojte obraz“ se staženým diskem Windows 8. V rámci nastavení virtuálního počítače pak vyberte mechaniku, kterou má virtuál používat a po restartu se začne bootovat Windows 8.

Instalace z prostředí Windows 

Na konec článku se zmínim o možnosti instalovat "Osmičky" přímo z prostředí stávajících Windows, kdy tedy odpadá práce s vypalováním nebo nastavováním flashky. Podmínka je taková, že systém, který chcete instalovat musí být vždy novější než aktuální Windows. Nevýhoda této instalace spočívá v tom, že stávající systém se přepíše (ale data zůstanou, nicméně i tak doporučuji provést zálohu!).

Provedete to jednoduše - načtete v Daemon Toolsu stažený ISO soubor a automaticky se spustí okno s instalátorem Windows 8 a pak už jenom postupujete krok za krokem a po půl hodině máte nainstalováno.