Ceny Windows 8 v ČR

Příchod Windows 8 na trh se blíží mílovými kroky. V pátek, 26. října 2012, to vypukne. Steve Ballmer, šéf Microsoftu, oficiálně odstartuje novou éru pohledu na operační systém. Po Windows 7 nás čeká velká revoluce. Nepůjde totiž o zcela desktopový systém, ale o mix mezi tabletovým prostředím přizpůsobeného ovládání dotyky prstů a UI klasického stolního počítače nebo notebooku navržené pro myš a klávesnici (tabletové Metro a desktopové Aero). Právě dnes jsem se dozvěděl podrobnější informace o cenové politice nových Windows 8.

V první řadě je nutné připomenout, že je tu velmi výhodný upgrade program, který bude platit až do 31. ledna 2013. Pokud jste v období od 2. června zakoupili počítač s předinstalovanými Windows 7, můžete na novou verzi operačního systému přejít za pěkných 14,99 eur (cca. 375 CZK). V případě, že legálně vlastníte některou ze starších verzí Windows (XP, Vista nebo 7) můžete povýšit za stále slušných 29,99 eur (cca. 750 CZK). V rámci upgradu vždy získáte nejvyšší maloobchodní edici - Windows 8 Pro - a to bez ohledu na původní verzi systému. 

Upgrade bude primárně šíren digitální cestou. V praxi to bude fungovat následujícím způsobem. Zaregistrujete se na webových stránkách k tomuto účelu zřízených, následně vám budou mailem zaslány určité instrukce (mj. jak a jakým způsobem zaplatit upgrade poplatek, nejspíše za pomoci internetové peněženky PayPal nebo online kreditní karty). Poté si pravděpodobně stáhnete pomocníka Windows 8 Upgrade Assistant, který ověří, zda jsou nové Osmičky plně kompatibilní se stávajícím hardwarem, stáhne ISO soubor s instalačními soubory Windows 8 a také umožní přímo z prostředí programu tento obraz vypálit na DVD-éčko nebo nabídne možnost vytvořit bootovací flashku. 

Nyní přejděme k cenám v rámci České republice, které se objevili na tuzemských renomovaných eshopech:

CzechComputer.cz:

  • Windows 8: 1 999 CZK (OEM)
  • Windows 8 Pro: 2 899 CZK (OEM)
  • Windows 8 Pro, upgrade (DVD nosič s instalační soubory) : 1 590 CZK
  • Windows 8 Pro Pack: 2 899 CZK

Alza.cz : 

  • Windows 8: 2 390 CZK (OEM)
  • Windows 8 Pro: 3 490 CZK (OEM)
  • Windows 8 Pro, upgrade (DVD nosič s instalační soubory) : 1 490 CZK
  • Windows 8 Pro Pack: 1 490 CZK

Nově bude existovat PUL verze, která bude určena pro stavitele počítačů. Cena má odpovídat OEM licenci (případně má být nižší). Oproti OEM licenci však nese jednu výhodnu, a sice, že ji můžete opakovaně instalovat na nově postavené stroje, tzn. že není trvale napojena na konkrétní základní desku jako zmíněná OEM licence. 

Windows 8 Pro Pack zahrnuje možnost povýšit ze základní edice Windows 8 na nejvyšší maloobchodní edici Windows 8 Pro. Po zakoupení obdržíte pouze produktový klíč, který následně zadáte do nastavení v rámci Ovládacích panelů a během pár minut máte všechny profesionální funkce a možnosti systému k dispozici. 

Typ článku: