Cenová politika nových Windows 8.1 a tip jak ušetřit při jejich nákupu

Microsoft včera oficiálně vypustil aktualizaci stávajících Windows 8. Zájemci si můžou povýšit svoje základní Osmičky na Windows 8.1 zcela zdarma prostřednictvím Windows Store (který najdete v Metru a nabídka na update se objeví hned na úvodní obrazovce Storu). Pokud si ovšem plánujete postavit vlastní PC sestavu nebo si koupit notebook bez operačního systému a zvažujete nákup Windows 8.1, které se ode dneška prodávají v podobě krabicových verzí, tento článek vás upozorní na možnost, jak ušetřit nějakou tu (jistě nezanedbatelnou) korunu. Dále se v tomto článku dozvíte edice, licence a ceny jednotlivých Windows 8.1 platné pro Českou republiku.

Původní informace hromadně šířená po českých serverech tvrdící, že Microsoft zcela zrušil klasické OEM licenci (prodává se podstatně levněji než klasická krabicová verze, ale OEM verze je nepřenosná mezi počítači, tzn. že jednou systém nainstalujete na počítač a už se s tímto PC daný produktový klíč pevně sváže, OEM je zkrátka pevně spjata se základní deskou počítače), byla omyl, protože již dneska je OEM licence v nabídce českých eshopů a kamenných prodejen skladem. 

To jenom na úvod. Nyní se pojďme podívat na verze systému a licence, které jsou u nás koncovým zákazníkům k dostání.

Edice Windows 8.1 byly stejně jako v případě původních Windows 8 značně zjednodušeny (oproti třeba Windows Vista):

  • Windows 8.1 (Core) - tato základní edice s sebou nenese žádná omezení nebo výraznější nedostatky, pro běžného konzumního uživatele je ideální, od verze Pro se liší absencí některých korporátních funkcí
  • Windows 8.1 (Pro) - sám Microsoft ji nabízí se slovy, že je určena pro profesionály díky přídavným profi funkcím (virtualizace Hyper-V, šifrování disku BitLocker, připojení se na firemní doménu)

Co se licencí týče, máme na výběr celkově ze dvou:

  • plnohodnotná licence (někdy taky krabicová verze, FPP = Full Package Product) -
    je dražší, ale je přenosná, to tedy v praxi znamená, že pokud si koupíte nový počítač a budete chtít na něj Windows 8.1 nainstalovat, stačí je vymazat z předchozího počítače a zcela legálně je můžete používat na novém
  • OEM - je pevně spjata s jedním počítačem, resp. s jeho základní deskou, pokud si domů přinese nový počítač bez Windows, musíte spolu s ním zakoupit i novou licenci Windows. Také je dovolena výměna hardwarových komponent počítače oficiálně pouze v omezeném počtu, to se však v praxi řeší reaktivací systému zavoláním na příslušnou telefonní linku a po zadání daného čísla vše běží nadále v naprostém pořádku. 

Systém s "plnohodnout licencí" si můžete objednat v podobě krabice s DVD-čkami  (v krabici jsou instalační média jak pro 32-bit tak 64-bitovou verzi) nebo formou elektronické licence. Při volbě druhé možnosti to pak vypadá tak, že prostřednictvím bankovního účtu (převodem) nebo platební karty zaplatíte patřičnou sumu za objednanou licenci Windows 8.1 a po zaevidování uhrazené platby prodejcem (nejčastěji eshopem) vám přijdou na mail odkazy na stažení ISO souborů a samozřejmě nejdůležitější licenční číslo.

Tolik obecných faktů o Windows 8.1 a jeho edicích a licencích. Nyní pojďme k samotným cenám, které pro lepší přehled nasázím do ucelené tabulky:

 Windows 8.1 (Core) CZWindows 8.1 Pro CZ
OEM licence 32-bit2300,-Kč 3400,-Kč
OEM licence 64-bit2300,-Kč 3400,-Kč
FPP licence - elektronická2800,-Kč 6500,-Kč
FPP licence - krabice s DVD2800,-Kč 6500,-Kč
Windows 8.1 Pro Pack *  3700,-Kč

* Microsoft Windows 8.1 Pro Pack upgrade z Windows 8.1 - upgrade ze základní edice Windows 8.1 na vyšší verzi Windows 8.1 Pro

Z tabulky můžeme vyčíst, že ceny se oproti minulé verzi Windows 8 nijak nezměnily a Microsoft je ponechal na stejné úrovni. Na závěr článku přidám tip, jak je stále možné ušetřit při nákupu nové verze Windows:

TIP NA LEVNĚJŠÍ NÁKUP WINDOWS 8.1 PRO

Pokud si plánujete pořídit Windows 8.1 a pozorně jste projížděli nabídku českých eshopů, u většiny z nich jste jistě narazily na produkt "Microsoft Windows 8 Pro CZ upgrade z Windows 7, Vista, XP", díky kterému můžete povýšit ze starších Windows 7, Vista nebo XP na Windows 8 Pro. Ruku na srdce, většina z nás má doma v krabici dnes již archaické Windows XP, jejiž licenční číslo můžete použít právě pro potřeby tohoto upgradu.

A z Windows 8 Pro můžete po dobu dvou let bezplatně povýšit na Windows 8.1 Pro, takže pokud chcete ušetřit nemalé peníze, určitě neváhejte a běžte objednávat. Nabídka nebude k dispozici věčně. 

Typ článku:

Komentáře

Vysvětlení OEM licence jsem uvedl správně - jedná se o licenci, která není přenositelná a je pevně spjata se základní deskou počítače. S licencí System Builder máte pravdu, jedná se o licenci pro stavitele vlastních PC sestav a je přenositelná mezi počítači, jenže jsem narazil na drobný a nevýznamný zádrhel, kde ji v České republice sehnat?

Je to klasická distribuce z volného prodeje. Stačí ji roztrhnout jako SB, tím na váš padají práva této licence.

Hledal jsem informace k jednotlivým verzím Windows 8.1 a bohužel je ve vašem článku nenacházím. Microsoft totiž nabízí několik "mutací" tohoto systému, např. K, KN, N, dále pak verze "Interprise", je toho více. Tedy, článek, který porovná a vysvětlí odchylky by byl více než užitečný. Něco sice lze po určité námaze dohledat přímo od Microsoftu, https://support.microsoft.com/cs-cz/kb/2929699 - ale stále to není ono ...