Windows 7 Service Pack 2: nejspíš nebude

Microsoft se v těchto dnech připravuje na vydání revolučního systému Windows 8, ale nejpoužívanějším systémem jsou a nejspíš i dlouho budou Windows 7. Pokud tedy předpokládáte scénař, že v průběhu příštího roku pro ně vyjde druhý servisní balíček a vy tak budete spokojeně používat systém ještě několik následujících let, tak jste se spletli, alespoň to tvrdí dnes uniklé spekulace.

Service Pack (dále jen SP) v sobě nese soubor aktualizac a záplat vydaných pro operační systém (nebo kancelářský balík Microsoft Office) právě do data uvolnění servisního balíčku uživatelům. Například první servisní balíček byl pro příliš nezdařené Windows Vista klíčový, protože nejenom, že opravoval bezpečnostní díry, ale také s sebou přinesl značné zrychlení celkového běhu systému a až s ním začaly být Windows Vista použitelné.

Windows 7 byly hned od počátku výborně vyladěný a optimalizovaný systém a Windows 7 Service Pack 1 byl vydán hlavně kvůli firmám, jejichž IT správci zpravidla čekají na první velký opravný balíček, který opraví nejdůležitější chyby, a až potom novou verzi operačního systému začnou nasazovat na pracovní stanice uvnitř společnosti. 

Další servisní balíček tedy de-facto není ani potřeba, i když, jak říká klasik: vždycky je co opravovat. Microsoftu jde ale zejména o podporu nových Windows 8 a tímto gestem (které ale nebylo oficiálně potvrzeno) chce říci, že už se starším Sedmičkám nechce příliš věnovat a veškeré své úsilí přesměruje na nadcházející Windows 8. O tomto faktu svědčí také to, že Microsoft před několika dny uvolnil "Service Pack" pro stále nevydané Windows 8.

Podle informací, které pocházejí od kvalifikovaných zdrojů, totiž neexistují žádné plány, které by nasvědčovaly tomu, že by se měl někdy nějaký Service Pack 2 pro Windows 7 objevit. Resp. plány existují, ale nijak v nich nefiguruje Windows 7 SP2.

Microsoft bude operační systém Windows 7 s nainstalovaným Service Packem 1 oficiálně podporovat až do dubna 2013 (tedy do uplynutí doby 24 měsíců po vydání prvního servisního balíčku). Po tomto datu budou pro Sedmičky nejspíš vycházet pouze nezbytné bezpečnostní aktualizace. Vzhledem k masivní podpoře Windows 8 se nepředpokládá nějaké prodloužení výše zmíněných lhůt, jako tomu bylo v případě Windows XP. 

Typ článku: