Kupujeme Windows 7 - OEM, upgrade nebo FPP?

S uvedením Windows 7 na trh se vyrojila řada dotazů ohledně licencí Windows. V tomto krátkém článku se pokusím heslovitě vysvětlit různé varianty, které můžete zakoupit, případně upřesním i některé pojmy a zkratky.

Plná verze, krabicová verze, FPP (Full Package Product) - toto je vlastně ten opravdový systém se vším všudy. Dostanete jej v krabici, uvnitř naleznete DVD. Instalovat můžete produkt na jakýkoli i starší počítač, samozřejmě pak budete muset aktivovat. Pokud se rozhodnete přenést produkt na jiný počítač, můžete. Z původního jej samozřejmě musíte odinstalovat. Po instalaci na jiný počítač bude patrně nutné aktivovat po telefonu a vysvětlit, že jste změnili hardware. Plnou verzi také můžete někomu dalšímu prodat (vy samozřejmě budete muset svůj systém odinstalovat).

OEM verze (original equipment manufactor) - produkt určený pro výrobce počítačů, kteří mohou tuto verzi předinstalovat na nový počítač. podrobně jsem rozepisoval v článku Jaký je rozdíl mezi OEM a krabicovou verzi? Nutno podotknout, že tuto verzi nelze volně přenášet na jiný počítač, byť nebudete mít problém s vylepšováním počítače o větší disk, lepší grafickou kartu nebo více paměti. Jen nesmíte změnit základní desku.

Upgrade - můžete také zakoupit upgrade ze starší verze Windows. Pečlivě prostudujte, z jaké verze Windows je upgrade možný. Pamatujte na to, že sice můžete upgradovat původní OEM verzi, ale výsledek bude zase jen OEM verze a to už se vám nemusí zrovna moc vyplatit. Upgrade má ale samozřejmě smysl, pokud vlastníte např. krabicovou verzi Windows Vista - pak budete ve finále mít plnou ("krabicovou") verzi Windows 7, volně přenositelnou na jiný počítač. 

Než se vydáte do obchodu kupovat Windows 7, doporučuji projít informace o licencích přímo u Microsoftu.

Komentáře

Zptam se na plnou pusu :

Když budu mít plnou krabicovou verzi win7 nainstalovanou a aktivovanou na nějakém počítači. Pak provedu instalaci na počítač jiný, zavolam na mrkvosoft a necham si jej aktivovat, přičemže na původním PC systém nesmažu. Deaktivuje se se systém na původním PC?

Na stejný klíč se neprovedou dvě aktivace na různých mašinách. Ta druhá se neaktivuje.

Obrázek uživatele Michal Politzer

Nikoli, toto platí pro OEM verzi. Krabicovou verzi můžete instalovat na jiný počítač. Aktivaci budete muset provést po telefonu (protože "otisk" vašeho hardwaru bude úplně jiný).

Na původním počítači budou Windows ale fungovat jen do té doby, než nějaký program či nějaká událost vyžádá ověření pravosti systému (některé freewarové aplikace od Microsoftu toto provádějí, např. Microsoftí antivir Security Essentials). V takovém okamžiku se zjistí, že na tomto počítači je produktový klíč použit neoprávněně a nastane deaktivace, tzn. do několika dnů budete muset aktivovat znovu.

Samozřejmě se nabízí možnost aktivovat střídavě na obou počítačích, vždycky volat do Microsoftu a přemlouvat je, že "toto je teď ten aktuální počítač, kde chcete systém mít". No, nevím... napište pak do diskuze, kolikrát vás nechali reaktivovat :-)

Ještě bych připomenul důležitou věc: software je autorské dílo a tedy jej nikdy nemůžete vlastnit. Vlastníkem softwaru je vždycky jeho tvůrce, tedy firma Microsoft (v případě zaměstnanců je to zaměstnavatel). Vy si pouze kupujete licenci k užívání. Pokud tuto licenci zneužijete, můžete o právo provozovat systém docela snadno přijít. 

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz

Zdravím ctene diskutujici,

 

 doma mam na notasovi a stolnim pc stale stare dobre zlate Win XP. Krome zkusenosti s betaverzi Win 7 z letosniho leta zadne prakticke zkusenosti s provozovanim Win 7 nemam.

Proto by mne zajimalo, jake prekazky klade Microsoft uzivatelum, kteri si stahnou z internetu nekterou z anglickych/ceskych neoriginalnich verzi windows 7 (ultimate  apod.), aby nemohli system v budoucnu aktualizovat.

 

Co treba uzivatel, ktery si nainstaluje windowsy pod Linux, da se takovato varianta zproznit s win7?

 

pekny den

V.

 

 

zadny neoficialni verze  netu nejsou 98% je primo finalni verze at uz z MSDN/TECHNET nebo prodejni kopie z ISO. Vsechny tyto verze RTM=FINAL jsou stejne uz od 25 cervence je to ta sama co je v obchodech. Aktivace je jina vec mas tri moznosti bud koupit licenci nebo pouzit srackovatory nebo nejvyhledavanejsi zpusob a to SLIC biosu. Aktualizace chodi normalne dal a do vydani SP1 se pocita i s overenim pravosti systemu windows vice o WATu zde:

www.zive.cz/Clanky/sc-3-a-146974/default.aspx

Zdravim ctene panstvo

 

Dekuji za odkaz a vysvetleni

pekny den

V.

Mám pro Vás asi úplně idiotský dotaz, ale compům nerozumím, tak se radši zeptám.Mám NB a na něm originál Visty, chci přejít na windows 7.Našel jsem ceny kolem 2 500,-. Ale našel jsem i nějaký upgrade za cc 1200,- Tady je odkaz http://www.nakupnicentrum.cz/pocitace/microsoft-windows-7-home-premium-c... Zajímalo by mě o co jde a jestli si můžu koupit tohle, místo té verze za 2500,- Díky za odpověď

Obrázek uživatele Michal Politzer

Na vašem notebooku je s největší pravděpodobností OEM verze Vista. (Tedy pokud jste na notebook neinstaloval Windows sám z krabicové verze). Takže:

  • nemůžete zakoupit další OEM verzi, váš notebook už byl jednou k OEM verzi použit (Neříkám, že vám W7 jako OEM nikde neprodají, nebo že to nepůjde nainstalovat, nebo že se vám nepovede aktivace. Říkám jen, že to nebude legální.)
  • můžete zakoupit upgrade z Vista. Ale cenu 1200 Kč jsem tedy já nikde neviděl. Upgrade na Home Premium stojí přes 2500 Kč i ve velkoobchodě

Tzn. ta nabídka na tom webu se mi moc nezdá... 

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz

 "(Neříkám, že vám W7 jako OEM nikde neprodají, nebo že to nepůjde nainstalovat, nebo že se vám nepovede aktivace. Říkám jen, že to nebude legální.)"

 

..... Tak když se na tom člověk zamyslí, tak dle licenčních podmínek to vyjde nastejno jako použít rovnou pirátskou kopii a nevyhazovat zbytečných  víc jak 2000 kaček....    

Obrázek uživatele Michal Politzer

Přesně tak. Bohužel to, že něco "jde", neznamená, že je to legální. Legálnost je splnění licenčních podmínek a ty musíte splnit vy... Že vám někdo prodal něco, co se tváří legálně a vám to pak šlo nainstalovat, to nikoho u soudu moc zajímat nebude :-)))

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz

cena je nečekaně nízká, stejně nízkou cenu jsem našel i na 2 dalších obchodech, takže pokud v tom není nějakej háček prodejce, tak se jedná o slušnou cenu na legální přechod z visty na w7.

Obrázek uživatele Michal Politzer

Je to ale hodně divné, Microsoft má akci "kup plnou verzi a získej upgrade na druhý počítač zdarma", takže jedině tak, že ty obchody nakupují tyto balíčky a pak vlastně tu cenu mohou rozdělit mezi dva zákazníky... Není mi moc ale jasné, jestli tím nedojde k porušení licence. Ale asi ne. Jen ten prodejce může prodat jen tolik upgradů, kolik prodá plných verzí. A plné verze v krabici, jak už jsme tady na webu diskutovali, se v Česku asi zatím moc nevyskytují, takže ani ty upgrady asi nebudou dostupné...

Ale nevím: koupil už někdo krabicovou plnou verzi a má ji doma? Jsou už ty krabice vůbec v Česku? (já ve velkoobchodním eshopu pořád vidím nápis "na cestě")

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz

TEN SE URČITĚ ZHROUTÍ.

 Ahoj,

mám dotaz. Koupil jsem notebook bez OS a chci si na něj nainstalovat Windows 7 Professional. Můžu na něj nainstalovat OEM verzi systému? Technicky by to šlo provést (při koupi OEM licence musí na faktuře být asi 5 hlavních komponent PC), ale moje otázka - bude legální nainstalovat systém na jiné železo, než bude uvedené ve faktuře?

Díky!

Obrázek uživatele Michal Politzer

OEM by nebylo v poradku. Zkuste GGK

______________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojewii.cz ::

Nejsem si zcela jist správností informací ohledně upgradu, které v článku uvádíte. Upgrade jsem si koupil a mám v podstatě krabicovou verzi. Tzn. nemám štítek, který by se lepil na PC pouze normální licenci v krabici. Licence je přenositelná není vázaná na hardware. Mohu s ní upgradovat i na jiném PC. Nevím co tedy vlastně mám, ale přijde mi, že podmínky pro OEM nesplňuji. 

Obrázek uživatele Michal Politzer

Platí jednoduché pravidlo: pokud upgradujete plnou verzi, dostanete zase plnou verzi. Pokud upgradujete OEM verzi, výsledkem bude zase OEM verze.

"Vázanost" na hardware pak z toho plyne: u plné verze bude možné provést aktivaci i na úplně jiném počítači, u OEM verze jen pokud se nezmění základní deska nebo prokážete, že se základní deska pokazila během záruční doby.

(A pro jistotu přikládám opakovanou pravdu: to, že něco jde udělat, neznamená, že je to legální.) 

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz

 A jak je podloženo to jednoduché pravidlo? Já si nemužu pomoct, ale upgrade podporují všechny edice Windows Vista a XP. A já pokud jsem upgradoval OEM Vistu, jak mám dokázat, že mám teď OEM 7? OEM licence říká, že mám mít nalepený štítek atd. To nemám, tak jak mám teď dokázat co že mám vlastně za verzi? Děkuji za Vaši reakci, ale mě tohle pořád tak jasné není. Mám tu klasickou krabici a nevim jak mám teď dokáázat, že je to OEM verze. Jesli to má někde nějaké licenční podmínky to nevím. V krabici nic nebylo.

Obrázek uživatele Michal Politzer

No podstatné je, co máte napsáno na dokladu/faktuře. Pokud tam máte napsáno "upgrade", pak máte stejnou licenci, jako dříve. A pokud jste dříve měl OEM, tak stále máte OEM. 

Ale nevím, co vám kdo prodal, těžko říct...

Jsou tři věci, které možná trochu slučujeme, pojďme je oddělit.

1) Technologický pohled - co jde udělat a co nejde. Víme, že upgradovat lze z libovolné Visty, dokonce mám pocit, že je možné provést i čistou instalaci z upgradovacího média. Pokud vím, nemusí být Vista na počítači aktuálně nainstalovaná, ani během instalace upgradu nemusíte vkládat původní instalační médium ani starý produktový klíč.

2) Pohled "aktivační" - co vám následně Microsoft povolí aktivovat a co ne. Tady mám já informaci, že pokud na počítači dříve byla OEM verze, pak po aktivaci upgradu se nový systém opět považuje za OEM, tzn. nepůjde provést novou aktivaci na jiném počítači (jiném = jiná základní deska). Je ale dobré připomenou, že mnohokrát Microsoft provedl jakousi "amnestii" a umožňoval aktivovat prakticky cokoli kamkoli, jen když to bylo aspoň trochu legální ;)

3) Pohled zákonný, účetní - jak prokážete Policii, finančnímu úřadu či jiné autoritě, že váš systém je legální? Tady je odpověď jednoduchá, musíte mít u sebe fakturu. Je jedno, jestli máte krabici nebo vypálená cédéčka, podstatný je účetní doklad. Pokud na vašem dokladu je napsáno "upgrade", pak byste měl mít i ten starší doklad, tedy z čeho jste upgradoval.

Snad jsem aspoň trochu odpověděl. Chtělo by to přesně nastudovat vaši původní licenci OEM a nově zakoupenou licenci upgradu. Pokud jste ty licence neobdržel, zkuste kontaktovat svého prodejce. Případně nakoukněte na stránky Microsoftu, nějaké licence tam jsou (ale "upgradovou" jsem osobně nenašel)

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz

Děkuju za vysvětlení. Jenom pár potřehů k tomu co píšete kdyby to někomu k něčemu bylo. Lze upgradovat z jakékoliv Visty i XP. To píšou na krabici, avšak na té samé krabici tušim píšou určeno pro Windows Vista...trochu zmatek. No a Vista musí být na disku nainstalována. Povolí Vám to v podstatě čistou instalaci, ale není možné zformátovat disk a pak instalovat. Respektive dojde k vytvoření Windows.old složky. Když jí pak smažete máte v podstadě čisté sedmičky. Pokud se pokousíte nainstalovat opravdu jen sedmičky na čistý disk, nevezme Vám to upgrade klíč. Jinak z Visty lze upgradovat se zachováním všem souborů a nastavení systému i provést jakousi čistou instalaci s vytvořením složky Windows.old. U XP lze provést pouze jakousi čistou instalaci. Zkrátka upgrade musí vidět, že na disku je Vista nebo XP. Otázkou je co se děje když je tam tento systm např. neaktivován. Ani nevím co se stane, když si nyní budu chtít přeinstalovat Sedmičky - zda-li budu znova muset nainstalovat Vistu pak ugradovat. Osobně upgrade nedoporučuji kupovat. Mě zlákala vidina, jak 32 i 64 bit disků za slušnou cenu, ale čekal jsem, že proces instalace bude snažší. Takže ještě jednou děkuji.

Já jsem kupoval upgrade na Windows 7 přes internet z eshopu Microsoftu. Dostaneš na výběr, zda si jen stáhnout isi soubory jak na 32 tak na 64 bitový systém, iso stáhneš, vypálíš na DVD a můžeš instalovat. Podle mé zkušenosti můžeš úplně v pohodě instalovat na prázdný disk, já to dělám obyčejně tak, že nechám disk načíst systém do zobrazení dotazu, zda chci provést upgrade nebo čistou instalaci, dám mu čistou, zformátuji disk a je to. Pak proběhne klasická instalace. Složku Windows.old systém vytvoří, pokud instalaci spustíš nabootování z DVD, pokud instalaci pustíš ze stávající instalace, tak ti udělá upgrade stávajícího systému. Pravda je, že aktivace přes internet jde jen jednou a to zřejmě i tehdy, pokud instaluješ třeba po havárii systému podruhé. Pak je možnost telefonické aktivace, se kterou jsem neměl problém.

Na čistý disk mi nainstalovat upgrade nešel. Respektive jde, ale jak jsem psal nevezme to klíč. Na disku musl být systém umožňující upgrade, pak to jde. 

Upgrade jde nainstalovat na čistý disk. Není nutno mít nainstalovaný systém pod tím. Spíše mi zajímá jestli půjde aktivovat upgrade ikdyž nebyl na PC nikdy ofiko systém.

samo :-)

Chci se zeptat. Kupuju notebook na firmu. Je možné se spokojit s win7 home, nebo je to porušení licenčních podmínek? Chodí nám na firmu občas kontroly, tak chci, aby bylo vše ok. Pokud to není možné, tak jaké win7 koupit?