Jaký je rozdíl mezi OEM a krabicovou verzí Windows 7?

Ohledně verzí systému a rozdílů mezi krabicovým a OEM provedením toho bylo napsáno už víc než dost, přesto určitě neuškodí shrnout všechny poznatky do jednoho článku. Pokud se právě teď rozhodujete pro koupi operačního systému Windows 7, budete muset zvážit několik kritérií. Tak předně: budu potřebovat krabicovou verzi nebo OEM?

Odpověď se skrývá v pochopení toho, co vlastně zkratka OEM znamená: Origin Equipment Manufactor. Tedy česky asi původní výrobce zařízení. Kdysi výrobci softwaru začali dodávat tyto OEM verze přímo výrobcům hardwaru, kteří pak mohli dodat svůj výrobek obohacený o software - a pokud možno za nezměněnou cenu. Aby na jedné straně mohla být cena OEM verze nízká a na straně druhé neohrozila softwarové firmě prodeje běžné verze, je vždy OEM verze nějak limitovaná. Nejčastěji tím, že nesmí být prodávaná zvlášť, ale jen přímo s oním hardwarem, ke kterému patří, dále pak třeba tím, že podporu takové verzi nedává softwarový výrobce, ale výrobce onoho hardwaru. Typickým příkladem může být program na vypalování dodaný k vypalovačce, program na zálohování dodaný k externímu disku, nebo samozřejmě operační systém dodaný k počítači.

Jak získat OEM verzi domů?

Původně tedy OEM verze byly záležitostí týkající se dvou výrobců, tedy čistě velkoobchodní vztah. A proto je i pro vás nejjednodušší koupit si OEM verzi společně s novým počítačem nebo notebookem od firmy, která vám OEM poskytne. Nicméně počítač si může prakticky doma na koleně sestavit každý - a proto si prakticky každý může koupit OEM verzi. I vy, pokud splníte určitá pravidla a smíříte se s některými omezeními. Především:

  • žádná podpora od Microsoftu; podporu vám poskytne výrobce hardwaru; pokud jste počítač sestavili sami, pak podporu zajišťujete vy sami
  • svázanost OEM verze se základní deskou počítače; Microsoft jasně říká, že počítač a základní deska jedno jsou, tzn. vaše "zařízení" je stanoveno základní deskou. 
  • nutnost zakoupit OEM verzi společně s počítačem, notebookem, nebo s komponentami, které dohromady vytvoří celý počítač
  • možnost, kterou Microsoft občas nabízel jako "protipirátskou aktivitu", tedy zakoupení OEM verze i ke staršímu počítači bez operačního systému, momentálně pro Windows Vista ani Windows 7 neplatí!

Shrňme si tedy všechny možnosti, jak OEM verzi získat:

  1. Koupí nového notebooku nebo počítače s předinstalovanou OEM verzí
  2. Koupí nového notebooku, počítače nebo komponent tvořících dohromady funkční počítač s OEM verzí dodanou zvlášť, nicméně všechny položky jsou nakoupeny najednou
  3. Registrací v Microsoft Parner Network na úrovni Registered Member - toto členství je zdarma (zde můžete začít). Pak se vy stanete "výrobcem počítače" a máte nárok OEM verzi od autorizovaných prodejců Microsoftu získat. Platí pro vás ale stejná pravidla, jako u bodu 2., tzn. OEM verzi můžete nainstalovat na nově postavený počítač či nově zakoupený notebook a takový celek pak buď dál prodat (máte-li na to živnost), nebo si jej ponechat

V každém případě hodně uvažujte nad tím, na jaký počítač OEM verzi nainstalujete. Nebudete mít později nárok instalovat tuto verzi jinam - vy zkrátka první instalací "přivádíte na svět" nový počítač. Tento nový počítač půjde v budoucnu rozšiřovat: můžete mu vyměnit kde co, ale pořád musí být postaven na původní základní desce. To je pravidlo a nic na něm nezmění třeba skutečnost, že jste jen vyměnili základní desku a všechno ostatní zůstalo nezměněno. 

Existuje jediná výjimka, a to případ, kdy se základní deska poškodí v záruční době - pak lze v rámci reklamace získat novou desku stejného typu a na ní znovu tutéž OEM verzi nainstalovat.

V povídání o OEM verzi nesmíme zapomenout na aktivaci Windows, která do Microsoftu odešle popis vašeho počítače. Může se stát později, že při upgradu vašeho počítače se váš "popis" změní natolik, že Windows přestanou být aktivovány. Můžete je samozřejmě aktivovat znovu a pokud se základní deska nezměnila - takovou aktivaci budete muset provést pravděpodobně po telefonu.

Krabicová verze

Zdá se vám to s OEM verzí složité? Je to tak, samozřejmě výhodná cena je vykoupena mnoha omezeními a pravidly. Teprve krabicová verze je plnohodnotný produkt, se kterým můžete nakládat v rámci licenčních podmínek poměrně volně. Můžete ji nainstalovat na kterýkoli, i starší počítač. Po čase ji můžete odinstalovat a nainstalovat jinam. Máte nárok na podporu ze strany Microsoftu. A v budoucnu pro vás bude levnější získat novou verzi systému, protože vám bude stačit zakoupit si Upgrade.

Pokud stále váháte, která verze je pro vás lepší, tak uvažujte asi takto: Jestliže právě máte v úmyslu koupit nový počítač a víte, že v budoucnu budete tak maximálně dokupovat paměť nebo větší disk a netřepete se nadšením už nyní na Windows 8, kupte si v klidu nový počítač/notebook s OEM verzi Windows 7. Pár let vám jistě vydrží.

Pokud máte starší počítač a jste si jisti, že vám na něm Windows 7 pojedou, je krabicová verze prakticky jediné legální řešení. Jestliže ale máte předchozí verzi Windows, stačí vám zakoupit upgrade.

A pokud svůj počítač neustále udržujete na špičce tím, že stále dokupujete novější a novější komponeny a upgrady se nevyhnou ani základní desce, je pro vás krabicové řešení opět nutností. 

Mnoho informací o licenci Windows naleznete v češtině na této adrese.

Komentáře

Dobrý den,

měl bych jeden dotaz. Vlastním notebook HP (win Vista bussines OEM) (nemám právo na upgrade na win 7) a přemýšlím jestli přejít na Windows 7. Po přečtení článku bych asi měl koupit krabicovou verzi windows 7. Kdybych měl ale možnost sehnat Windows 7 OEM nebude poté třeba problém při aktivaci? Jde o to jestli třeba microsoft nemá ke konkrétnímu notebooku uloženou informaci že nyní používám visty OEM a kdybych chtěl aktivovat windows 7 OEM, tak mi třeba nepovolí tuto novou OEM verzi aktivovat a jediným řešením tady bude koupit krabicovou verzi.

Děkuji za odpověď

Jarda

Obrázek uživatele Michal Politzer

Nevím, zda budete mít problémy při aktivaci, ale správně by vám nikdo ani OEM verzi prodat neměl... A pokud vám ji někdo prodá a vám aktivace nepůjde, můžete přece produkt reklamovat... Takže o peníze nepřijdete.

Jinými slovy: zeptejte se toho prodejce, který vám OEM verzi bude prodávat. Pokud vám ji prodá, pak i se standardní zárukou 2 roky, takže to bude na něm, aby vám aktivace šla...

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz

Dobrý den, OEM Win 7 Vám prodají i samostatně.

Ož ji mám od 22 října a aktivace poběhla v pořádku. Předtím sem měl na tom samém PC nainstalované Visty.

S pozdravem Cirek 

Dobrý den, ve většině internetových obchodech je napsáno že OEM verze win 7 prodají jen s notebookem nebo hardwarem na faktuře s OEM win. Někde jsem tuto poznámku ale neviděl. Každopádně díky za odpovědi.

Jarda

Aktivace OEM licence proběhne v pohodě - nemusíte se bát. Nicméně pořád tu je ten fakt že máte nelegální OS a to i přes to že jste az něj zaplatil, protože licenci tvoří CD + Samolepka + Doklad o koupi OEM SW s dalšímy, dle smlouvy povinnými díly. Pokud tomu tak nebude - licence není platná. Tak to už si jí rovnou můžete stáhnout :-)

 

Co se týče reklamace. Obvykle pokud prodejce prodá OEM sw volně, upozorní na to klienta. Pokud ne, dostane SW v balení pro system buildera - ten kdo instaluje OS na PC. A tento system builder musí souhalsit s licencí - jinak tento produkt nemůže neinstalovat. A tak jsou zajímavé věci :-) napříkilad že si podporu zajišťuje sám - takže pokud nepůjde aktivace - obraťte se na podporu = system buildera = sebe.

 

Reklamace OS by mě samotného zajímala - jestli s tím máte někdo nějakou zkušenost. Zkoušel jste někdy někdo přijít doobchodu s windowsama - že vám nejde napříkald aninstalovat program? :-)

řeším stejný problém s větší zápletkou. měl jsem origoš vistu OEM a zkusil jsem z internetu na zkoušku W7 at vím jestli si jí kupovat. po nainstalování mi to napsalo že je taky OEM.. bral jsem to v klidu,po vyzkoušení jsem chtěl dát zpět vistu a ejhle první zádrhel. DVD s vistou mi to nebralo. po dlouhém pročítání netu jsem zjistil že downgrade z vyšší verze u oem nejde což je nejspíš ten problém.. tím pádem ted musím koupit originál W7 ale chcu zase OEM jen nevím jestli ted nebude vadit že ta "černá W7" se zapsala taky jako OEM.. takže otázka zní jestli jestli by to neměl být problém, díky

Dobrý den,

1)když jste se pokoušel znovu nainstalovat zpět windows vista zkoušel jste formát disku a pak instal těch windows vista? a nebo jste zkoušel udělat downgrade přes jejich průvodce?

2)Ty Visty Vám to dovolilo naistalovat a pak nešla aktivace? a nebo už při instalaci vyskočila nějaká chybová hláška?

ano formát disku jsem samozřejmě dělal.. největší srandou je že když jsem po mnoha nezdarech zkusil instalovat XP tak to běželo s přehledem.. ale vista prostě nic. nabootoval jsem to, ale nevyskočila hláška stisknutím libovolné klávesy spustíte instalaci systému windows ale už jen stisknutím klávesy sputíte system dvd. poté se ukázala černá obrazovka a dole najíždělo načítání přesně jako u instalace W7. pak vyskočila obrazovkajako u visty, klasické načítací kolečko místo ukazatele. pak se přemění po chvilce na šipku a je konec dal to nic nedělá

Obrázek uživatele Michal Politzer

Už se vás tu někdo ptal na detaily a něco jste řešili, ale zkusím to shrnout ještě jednou:

Čistá instalace vaší legální Visty OEM na váš počítač by měla být naprosto bez problémů. Tzn. vložte médium, nabootujte z něj, při instalaci zrušte oddíly na disku a založte nový oddíl, naformátujte jej. Teoreticky by to mělo jít i bez mazání oddílů a formátování... 

Koupit W7 OEM byste vůbec neměl mít nárok bez nového počítače. Tím neříkám, že vám to nikde neprodají, ale budete tím porušovat licenční pravidla. K vašemu počítači už totiž jedna OEM verze byla dodána, a to Windows Vista.

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz

Podívejte se na www.studentskelicence.cz, kdy normálně prodávají samostatně OEM verze. 

Obrázek uživatele Michal Politzer

Že něco jde neznamená, že je to legální. 

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz

Nevím jak je tedy možné že mi nějaká firma vůbec tedy prodá oem verzi win 7. Dnes mi právě přišel balíček s win 7 OEM system builder pack :-). Nechci mít v budoucnu nějaké problémy, tak jsem jim to poslal nerozbalené zpět a kupuji krabicovou verzi.

Jarda

Obrázek uživatele Michal Politzer

Je v tom hodně dezinformací, před časem totiž běžela akce na snížení pirátství a Microsoft prodával OEM verzi komukoli s nelegálním nebo žádným systémem Windows. Tedy vlastně opravdu komukoli, kdo chtěl. Jenže to se týkalo jen Česka a tuším, že jen XP. 

V té době se ale rozmohlo to, že OEM verze je vlastně normální verze bez krabice.

Což tak ale prostě není. Normální verze je ta krabicová. OEM je jen pro výrobce počítačů, aby k novému počítači mohli ihned dodat operační systém. 

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz

Caw jardo jak se máš ??  Já dobře ct ?? nekupuju nic jaro ty si vůl ( vykastrovany byk ) a nečum jak z jara nebo ti vlepím s pozdravem a uznáním tvoje máma

ani psat neumíš (caw)

Posledne jsem si kupoval CD se software Ubuntu co mi doporucil znamy a tvrdili mi, ze OEM verze i ta plna jsou stejne a jsou zadarmo (??). Je to kompatibilni s Windows 7?
Obrázek uživatele Michal Politzer

Ubuntu je typ Linuxu a je zadarmo. Nemá žádnou OEM nebo plnou verzi, je to prostě systém zdarma. Samozřejmě se prodávají CD, ale to platíte za to, že to CD někdo vyrobil. Z internetu si můžete Ubuntu stáhnout zadarmo.

Nevím, co myslíte dotazem, zda je kompatibilní s Windows 7. Na úrovni dat samozřejmě částečně ano, v Ubuntu otevřete dokumenty Wordu, Excelu díky OpenOffice, projdete si internetové stránky díky Firefoxu, otevřete PDF... Ale je to prostě jiný operační systém, nenainstalujete na něj windowsové aplikace, ale jen ubuntové aplikace. 

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz

to není tak docela pravda !

Obrázek uživatele Michal Politzer

Není pravda co?

Dobře, upřesním, windowsové aplikace do Ubuntu nainstalujete, pokud si nejdřív nainstalujete emulátor. Ale tak do bychom pak mohli tvrdit, že je počítač PC kompatibilní se ZX Spectrum nebo Comodore C64... 

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz

cau Jardo jak se mas ty krocane ja dobře cumíš jak zhulený banán

Existuje ještě jedna verze Windows a to OEM GGK Win Pro 7 CZ (legalizace) DVD.  Legalizační kit Win Pro 7. Možno dodávat koncovým uživatelům bez hardware. Licence je po instalaci nepřenosná na další počítač. Je samozřejměo něco dražší, než klasické OEM (cca o 500 Kč), ale je to pak legální.

Takže když mám notebook s nálepkou pro win vista..mám nový HDD ůplně prázdný , je pro mě nejlepší koupit OEM GGK ??

"

  • možnost, kterou Microsoft občas nabízel jako "protipirátskou aktivitu", tedy zakoupení OEM verze i ke staršímu počítači bez operačního systému, momentálně pro Windows Vista ani Windows 7 neplatí!" - a Genuine Kit?

Obrázek uživatele Michal Politzer

Genuine Kit nebyl v době psaní článku k dispozici. Licenční podmínky Microsoftu se samozřejmě v čase vyvíjejí a co platilo jeden měsíc, může být jiný měsíc úplně jinak.

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz

Dobrý den, mám dotaz ohledně oem.  Mám úplně nový, vlastnoručně složené pc BEZ os. Tudíž ani u microsoftu ho nemám nijak ničím vázaný. Mám možnost si koupit OEM originál zabalený Vista Ultimate 64bitů.  Když tento nikdy nepoužitý oem nainstaluju na úplně nové pc ke kterému nebyl nikdy přidělen os,jelikož je nový, bude vše v pořádku? Neporušuji licenční podmínky? Proběhne aktivace? Díky za odpověď.

Mám jeden zásadní dotaz. Kolikrát můžu aktivovat krabicovou verzi Win 8 na stejném počítači ( častý formát disku viry atd. ) a kolikrát na jiném počítači (třeba s novou základní deskou)?