Jak přeinstalovat Windows Vista

Spousta návštěvníků webu MojeWindows.cz hledá odpověď na dotaz: jak přeinstalovat Windows Vista a vzhledem k tomu, že toto téma již bylo rozebíráno v diskuzi, tak se v tomto článku pokusím shrnout všechna důležitá fakta, která je třeba znát v souvislosti s reinstalací Windows Vista.

Prvně je důležité si uvědomit, zda je reinstalace operačního systému vůbec nutná. Některé problémy se dají vyřešit s pomocí nástrojů třetích stran. Nejčastěji uživatelé řeší problém, kdy se jim subjektivně zdá, že je operační systém výrazně pomalejší než před nějakou dobou. To může mít za následek zaneřáděný pevný disk od zbytkových souborů (řešením je program CCleaner) nebo zkuste provést defragmentaci pevného disku – ta zajistí, že systém bude k souborům uloženým na HDD přistupovat podstatně rychleji.

Ještě je možnost, že vašeho každodenního technického pomocníka napadl malware nebo vir. Schválně si šáhněte do svědomí a řekněte si nahlas, že ho máte čisté a že se při brouzdání po Internetu chováte  v souladu se všemi bezpečnostními pravidly (nenavštěvujeme nebezpečné stránky, nestahujete kdejaký soubor, vyhýbáme se nejrůznějším warez vychytávkám – crackům, apod.). Viry a záškodnický software nemusí nutně znamenat jenom zpomalený systém, ale také může být velmi nebezpečný v oblasti shromažďování citlivých údajů (např. odesílá na vzdálené servery přístupové údaje od elektronického bankovnictví, mailu, apod.). Zkuste počítač prověřit stávajícím antivirem nebo použijte některý z dalších.

Pokud trváte na reinstalaci Windows Vista, je nezbytné zjistit, kde a v jaké podobě máte instalační soubory k dispozici.

OBNOVA Z RECOVERY ODDÍLU VÝROBCE

Pokud jste si zakoupili nový počítač od některého z velkovýrobců, je vysoce pravděpodobné, že systém bude uložen v tzv. bitové kopii na skrytém oddílu pevného disku. Dříve se instalační soubory nebo bitová kopie systému dodávaly na DVD-éčku, jež bylo přibaleno k počítači. To však nebylo tolik komfortní jako „recovery“ oddíly a taky to bylo v porovnání s druhou variantou poměrně dražší.

V obou případech bývá postup stejný. Výrobci uloží na skrytý disk nebo DVD-éčko bitovou kopii systému (odpověď na otázku, proč ne přímo čistou instalačku Windows Vista od Microsoftu, je poměrně snadná: výrobci a jejich obchodní partneři do počítačů instalují nejrůznější zbytečné aplikace a „vychytávky“ a taky důležité hardwarové ovladače a toto všechno obsahuje navíc ona bitová kopie).

Pokud máte DVD-éčko, vložte jej do mechaniky a nechte jej nabootovat po startu počítače. V případě skrytého oddílu pak musíte po startu počítače stisknout některou z funkčních kláves, většinou jde o F9. Více informací se určitě dozvíte v manuálu daného počítače. Ještě je důležité zmínit, že při obnově systému ze záchranného oddílu nebo přiloženého DVD-éčka dojde ke zformátování systémového oddílu, proto si udělejte zálohu dat na extérní harddisk nebo sekundární oddíl pevného disku.

ČISTÁ INSTALACE WINDOWS VISTA

Pokud se vás netýká výše uvedené a počítač jste si skládali sami a dokoupili pro něj OEM licenci Windows Vista, máte podstatně ulehčenou výchozí pozici. Stačí totiž do mechaniky vložit instalační DVD-éčko Windows Vista a nechat jej nabootovat po startu (pokud vám nenabootuje automaticky, je nutné změnit prioritu bootování v BIOSu).

Nyní stačí nastavit, na který oddíl se má Windows Vista nainstalovat (můžete zformátovat současný systémový a nahrát Visty na něj) nebo si vytvořit z nepřiděleného místa nový logický oddíl, apod. Možností je více než dost.

Pokud instalační médium z nějakého důvodu prostě nemáte a zůstal vám pouze přilepený COA štítek na počítači, nezoufejte. Je naprosto jedno, ze kterého DVD-éčka nebo flashky budete Windows Vista zavádět, jde pouze o legálnost licenčního čísla, který je uveden právě na zmíněném COA štítku. Pokud budete stahovat ISO soubor s instalačními soubory někde z nějakého fóra, dávejte si pozor, aby bylo zaručeno, že nebude instalačka infikována nějakým nebezpečným programem (virus, malware, spyware, apod.).

Pokud máte jakékoliv další dotazy, pokládejte je zde do komentářů pod tento článek. 

Typ článku:

Komentáře

Zdravim,nejak me zkolaboval pocitac. Jeste vcera se zapnul, ale program na ochranu se neotevrel,neslo to,ani po restartu. Pak uz jsem ho netrapila a zapnula az dnes, ale provadelo to teda dost divne veci. Klasicky jsem to zapnula, cekala az se to nacte a ono se to zacalo chovat jako kdybych to restartovala. Hlavni obrazovka se vubec neobjevila a vse zacalo od znova az se to dostalo k tom ze by ta obrazovka mohla se nacist a ono opet zase zapinani jako kdybych to restartovala. Tak jsem si myslela, ze by mohla pomoci preinstalace, ale nevim jak to provist, kdyz se pocitac nenacte a taky nevim poradne jak na to. Dalo by se to jednoduse vysvetlit uplnemu laikovi? Dekuji za odpoved