Vista a režimy spánku podrobně

Oblast správy napájení je ve Vistě jednou z hlavních oblastí, kde se oproti XP koná hodně změn. Je to jednak vyšší výdrž počítače na baterie díky lepšímu využívání procesoru a jeho soustavného "uspávání" (a tedy snižování jeho spotřeby) kdykoli není potřeba plného výkonu a jednak hybridní režim spánku.

Správu napájení jsme sledovali už v tomto článku, to však byla Vista ve stadiu Beta 2. Tento článek popisuje napájení a úsporné režimy podrobněji a se zkušenostmi finální verze Visty.

Už ve starších Windows se nachází různé možnosti vypnutí počítače. Tím klasickým způsobem je ukončení všech aplikací, následně činnosti všech ovladačů a nakonec zastavením systému. Moderní počítačové skříně ATX pak mohou reagovat na tuto událost odpojením napájení a přejitím do režimu "Stand-by" - podobně jako televize, která pak jen sleduje signál z dálkového ovladače, který ji zapne. Vypnutý počítač se skříní ATX rovněž není zcela vypnutý, ale je připraven na stisk tlačítka Power na skříni počítače, případně může reagovat na stisk klávesy nebo třeba speciální probouzecí signál, který přijde ze sítě nebo přes modem.

Nevýhod má celkové vypnutí počítače celou řadu: všechny aplikace musí být ukončeny (a tedy rozpracované dokumenty musí být uloženy na disk) a po zapnutí počítače je nutné ručně vše znovu obnovit (znovu zapnout poštovní program, textový procesor, grafický editor...). Spouštění počítače také trvá dlouho (připomeňme jednotlivé fáze: nejdřív je pomocí tzv. BIOSu proveden základní test počítače - POST - Power-on Self Test, následně je z vybraného média, nejčastěji z pevného disku, načten zavaděč operačního systému, pak je načten operační systém a nakonec je spuštěn.)

S příchodem notebooků bylo zapotřebí vyřešit zapínání a vypínání počítače tak, aby bylo velmi rychlé a uživatelé mohli počítač vypínat kdykoli jej nepotřebují (aby si zbytečně nevybíjeli baterie). Zásadní výhodou je, že je uchován stav paměti počítače, takže po probuzení je počítač přesně v tom stavu, v jakém byl při přechodu do úsporného režimu - aplikace jsou spuštěny, dokumenty v nich otevřeny.

Úsporný režim podporují různé počítače různým způsobem - nejlépe to umějí moderní notebooky, ale i velké stolní počítače s moderními základními deskami mohou přejít do úsporného režimu, který je navenek takřka k nerozeznání od vypnutého počítače. Úsporný režim musí kromě základní desky podporovat také všechna připojená zařízení, tedy ovladače. Pokud váš počítač odmítá přejít do úsporného režimu, je to prakticky vždycky záležitostí ovladačů, nikoli samotných Windows!

I úsporný režim má svoje nevýhody: pokud během něj dojde k výpadku proudu, přijdete o všechna neuložená data v dokumentech. Toto riziko se týká zejména stolních počítačů, protože notebooky mají baterie.

Co však v okamžiku, kdy baterie dojdou? (I v úsporném režimu totiž má počítač nemalou spotřebu.) Od toho je tu režim spánku - při přechodu do něj je stav operační paměti uložen na disk a pak je počítač normálně vypnut. Po zapnutí se nejdříve stav paměti obnoví a pak se pokračuje jako po probuzení z úsporného režimu. Výhoda je zřejmá, o data nikdy nepřijdete. Navíc je to šikovná nouzovka v okamžiku, kdy notebooku docházejí baterie - jakmile zbývá energie jen na pár minut, provede se uspání počítače. Stejně tak mohou uspání počítače vynutit UPSky při výpadku proudu stolního počítače.

Obnovení počítače z režimu spánku ale samozřejmě není tak rychlé, jak u úsporného režimu (i když je často rychlejší, než úplné zapnutí počítače). Windows Vista přichází s hybridním režimem, který kombinuje úsporný režim s režimem spánku. Při přechodu do úsporného režimu uloží na disk stav operační paměti tak, jako tomu je v režimu spánku. Následně však počítač nevypne, ponechá jej v úsporném režimu. Pokud se pak později nic neočekávaného nestane (nedojde k výpadku proudu, nevybijí se baterie), dojde normálně k probuzení počítače s úsporného režimu (a stav operační paměti uložený na disku se prostě zahodí). Pokud však počítač byl vypnut, probudí se způsobem známým z režimu spánku, tedy nejdříve se načte obsah operační paměti z disku.

Typ článku:

Komentáře

Ano funguje to bezvadne. Ale mam iny problem. Nefunguje mi screensaver. Proste sa nikdy nezapne pricom vsetko mam nastavene. Preview screensaveru funguje ale sam sa nezapne. Mate niekto tento problem ??? Alebo ma niekto nejaky navrh ako to vyriesit ??? Vdaka

Môže mi niekto poradiť, ako to mám uviesť do režimu dlhodobého spánku??? Keď som inštaloval Vistu prvýkrát, tak to išlo v pohodičke. Teraz som ju preinštaloval, natiahol všetky updaty a nemám v možnostiach napájania túto voľbu, som s toho nešťastný, lebo sa mi nechce stále vypínať a následne po zapnutí čakať kým to všetko nabehne, pri prehcode z dlhodobého spánku to trvá máličko a všetko je v polohe ako som to nechal pred uvedením do tohoto režimu. Druhý problém spočíva v tom, že keď dám notebook uspať (nie dlhodobý spánok), tak sa mi z neho už nepreberie a musím to natvrdo vypnúť, čo sa mi moc nepáči :-(. Za každú radu ďakujem.

... lebo je čo sa aj delením množí - vedomosti ...
Keyboard not found! Press any key to continue...

... lebo je čo sa aj delením množí - vedomosti ...
Keyboard not found! Press any key to continue...

Ono to v článku není popsáno. Bohužel do toho MS přisdpěl svým nestandardním pojmenováním těchto režimů ve winXP. Každopádně, položku hibernace tam nemáte proto, že je aktivní HYBRIDNÍ režim spánku (viz. článek). Ten, neptejte se proč není přístupný, pokuď si aktivujete klasickou dvojici - usporný režim a hibernace. Hibernaci si aktivujete v možnostech napájení - nastavení profilu - změnit pokročilé nastavení profilu - a záložka režim spánku - umožnit hybridní režim (ten zakažte). Pak se ukáže v nabídce vypnutí hibernace a usporný režim bude fungovat jako klasický (tzn. už se nebude ukládat pro sichr kopie paměti na disk).

spust CMD a prikaz powercfg hibernate on

ci tak nejak ;)

Kdyžtak by stálo zato doplnit, do článku kde se da přepnout klasika vs. hybridní režim. Nějak tak jako jsem to popsal v odpovědi na dotaz pod článkem.

Dobrý den, ve Win XP jsem byl zvyklý používat Režim spánku, který uložil obsah RAM na HDD a počítač zcela vypnul. Ve Vistě se tato funkce nyní jmenuje Hibernace a všechno na první pohled provede stejně jako v případě XP, ovšem po zapnutí notebooku zjistím, že baterie je z části vybitá (cca -12 % za 6 hodin, notebook není při hibernaci v el. síti), což mi nevyhovuje a tak trochu nechápu, proč k tomu dochází. Pochopil bych to u hybridního režimu spánku (který však mám podle všeho zakázán), kdy obsah RAM zůstává i v RAMce a notebook si tak je nucen stále brát nějakou tu energii. U hibernace však očekávám uložení obsahu RAM na disk a vypnutí počítače bez odebírání energie.

Může mi někdo, prosím, objasnit, proč k tomu dochází a jak případně docílit stejného efektu jako při používání XP? Předem děkuji.

spusťte si příkazový řádek v režimu Správce a napište následující příkaz: powercfg -h on .hibernace by měla být zapnutá.

Zdravím všechny.. Mám taokový menší problém ohledně mého laptopu. Poslední dobou se mi několikrát stalo, že při probouzení z režimu spánku se objevil pouze nastavený screen saver a to bylo vše. Jinak obrazovka bez ikon a lišty. Sipka mysi tam je a dá se s ní pohybovat, ale počítač nereaguje vůbec na nic...?!?!  Musím ho v tomto případě pouze vypnout a znovu zapnout, kdy pak vše běží zcela normálně..?!?!  Vzhledem k tomu, že jsem pouze běžný uživatel nevím vůbec jak takový problém řešit případně co by mohlo být jeho příčinou. Kdyby se tu našel někdo, kdy by poradil, byl bych opravdu vděčný. S pozdravem s díky  

Kalak

Dobrý den, mám stejný problém jako Kalak. Nainstalovala jsem opravný balíček na Vistu a od té doby nemůžu pc probudit, vyběhne mi obrazovka  přepnout uživatele, šipka se změní v běžící kolečko a nic. Musím počítač vypnout na tvrdo. Mohl by jste mi někdo poradit, co je špatně?? Děkuji za odpověď - snad nějaká přijde Irena

in San Francisco, in an affidavit filed cartier love bracelet knockoff filed for the case in 2008. "If

burberry shoes on sale

"If all you have are recalled vehicles

cartier replica

vehicles on the lot, you rent them

cartier pasha seatimer watch

them out. It was a given. The

burberry check belt

Dobrý den.Mám jen krátký dotaz..v pokročilém nastavení napájen9 (windows7) jsem bohužel vypnul možnost "Umožnit hybridní režim spánku" a teď se mi tam ta možnost vůbec nezobrazuje,a já bych ji chtěl zpět povolit. Poraďte prosím.