Uspořádání oken Průzkumníka

Mnoho uživatelů upřednostňuje dvoupanelové správce souborů, i když se tím nicméně ochuzují o možnost mít otevřeno tolik složek najednou, kolik potřebují. Volnost Průzkumníku je sice velkou výhodou, na druhou stranu o přehlednosti často nemůže být řeč. Samozřejmě lze dvě okna Průzkumníka dát vedle sebe a vše se zlepší. Víte ale, že ve Vistě to jde velmi pohodlně?

Ani v XP nebyl až takový problém dostat dvě okna Průzkumníka vedle sebe pomocí funkce hlavního panelu "Zobrazit okna vedle sebe". Jenže aby se přeuspořádaly jen okna Průzkumníka, bylo nejdříve nutné všechna ostatní okna minimalizovat. Nejsnadněji stiskem Win+M a následně obnovením těch dvou oken, která se mají uspořádat. Pak už stačilo klepnout pravým tlačítkem na hlavní panel a zvolit Zobrazit okna vedle sebe.

Ve Vistě je to snazší. Nemusíte ostatní okna minimalizovat. Nejdříve klepněte na hlavním panelu na jedno z oken Průzkumníka. Pak stiskněte a držte klávesu Ctrl a klepněte na hlavním panelu na druhé okno Průzkumníka. Všimněte si nyní, že jsou obě okna na hlavním panelu zvýrazněna. Nyní na kterékoli ze zvýrazněných tlačítek oken klepněte pravým tlačítkem a zvolte Zobrazit okna vedle sebe.

Samozřejmě tento tip pravděpodobně zaryté uživatele Total Commanderu a podobných nepřesvědčí. Pokud ale Průzkumník běžně používáte, pak se toto rychlé uspořádání dvou oken vedle sebe určitě hodí.

Typ článku:

Komentáře

Zobrazenie dvoch panelov vedla seba funguje rovnakym sposobom aj v XP a netreba minimalizovat nijake okna. Staci vybrat so stlacenym CTRL dve okna a kontextom vybrat ich zobrazenie. Nie je to nijaka vymozenost Visty.
Obrázek uživatele Michal Politzer

V tom případě díky za upřesnění, to jsem vážně nevěděl. Používám to teď ve Vistě skoro pořád a předtím v XP mi to dost chybělo. Inu, člověk se pořád učí

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

To s tím CTRL jsem celkem běžně používal i na Windows 98... I když je pravda, že ne s Průzkumníkem. Ale určitě to šlo :-)

Více složek najednou umožňuje mít otevřeno např. Total Commander, pomocí záložek. Pokud chcete více složek najednou, můžete si otevřít tolik instancí TC, kolik je libo :)
Obrázek uživatele Michal Politzer

Ale ano... všichni totalcommanderisti, prosím pozor: tohle nebyl článek pro vás. Pohov :-)

Psal jsem to někde už mockrát: pokud někomu TC vyhovuje a koupí si ho, prosím. Z vlastní zkušenosti ale vím, že mnoha lidem by Průzkumník (zadarmo) stačil, jen jim někdo kdysi nakukal, že "musí" mít TC. Platit ho nechtějí, tak ho maj nelegálně, při spouštění musí stisknout na začátku správné čísilko... A přitom stačí trochu osvěty a vysvětlit, jak takový Průzkumník vlastně funguje, a budou spokojení a nebudou muset krást... :)

Když už tady vypuká "flamewar", tak si dovolím malinko rýpnout: co vlastně vám (nemyslím teď tazatele nad tímto příspěvkem, ale obecně) z Visty zbývá, když hned po instalaci instalujete TC, nějaký antivir, antispyware, firewall, nabídku Start přepnete do "klasiky", vypnete UAC, povolíte zápis do všech složek komukoli, nasdílíte c$... Co vám zbude z Visty za "zážitek", průhledná okna? Hm, nebylo lepší nechat si XP a do nich freewarový prográmek glass?

Ale jak jsem psal jinde, v pohodě, ať si každý používá, co chce. Jen mi není jasné, nač jste investovali do Visty, když v ní všechno vypnete nebo nahradíte něčím jiným...

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

kontra: po instalaci visty nainstaluju servant salamander, povypínám aero, disabluju uac hlášky pro úcet s admin právy, vypnu centrum zabezpečení, vypnu sidebar, pohrabu se pořádně v gpeditu, nastavím si remote desktop, vytvořím skupiny zabezpečení pro přístup, navyrábím těch asi pětatřicet uživatelských účtů a nainstaluju iis + ftp server...dalo by se říct, že mi s visty nezbude nic vistoidního. antivir neinstaluju protože ho nepotřebuju - mám funkční mozek + pět antivirových jader na gatewayi :-) přesto jsem daleko spokojenější nežli s xp - mám na stole výkonnou, stabilní pracovní stanici, zabezpečenou, velice solidně chráněnou proti úniku dat i v případě krádeže disků (bitlocker + truecrypt) kombinovanou s velice povedeným a výkonově velmi zajímavým web a ftp serverem...
Obrázek uživatele Michal Politzer

Tak tohle beru. Můžu zhodnotit? Tak jo :-)

  • Servant Salamander - taky ho mám rád, ale pořád čekám na finální verzi...
  • Vypnutí Aera - také bych vypnul, kdyby pak Vista nebyla tak ošklivá... v XP jsem skin vypínal hned a jel na vzhledu W2000, ale ve Vistě si prostě nějak nemůžu zvyknout...
  • Zakázání UAC pro adminy - přesně tak to mám, škoda, že to MS nezavedl hned při instalaci. Viz tento můj článek, osobně jsem s tím teď velmi spokojen, protože běžně pracuju s normálním účtem, ne administrátorským, a když potřebuji instalovat, tak se přepnu
  • Vypnutí centra zabezpečení - nevypínám úplně, jen vypínám kontrolu antiviru (protože ten ke mně na počítač nesmí, neb antivir a vir jedno jsou...), ale jinak souhlas, po čase je tato "hlásící" služba úplně zbytečná
  • Vypnutí sidebaru - také jsem udělal, je prostě špatně naprogramovaný, už jsem o tom tady vícekrát psal
  • Pohrabat se v gpeditu - uvažuju nad článkem, který podrobně popíše, co se kde dá ovlivnit a jaký to má efekt - nechtěl byste zaspolupracovat? Když tak napište na info@mojevista.cz
  • Remote desktop - ano, to je nutnost, zejména se často připojuji z práce domů
  • Skupiny zabezpečení a 35 účtů - no tak to vám Vista slouží spíš jako server, ne? :-) Děláte to ručně, nebo nějakým skriptem?
  • IIS + FTP - že jsou ve Vistě fajn? A spoustu lidí by na FTP server ve Windows ani nesáhla, jak se ho štítí. Nevím proč, mně taky vyhovuje
Takže bych neřekl, že vám nezbyde nic vistoidního. Vy prostě máte Vistu očesanou o parádu, což naprosto chápu a směřuju k tomu také. Já nerozumím opačnému principu, když se Vista ořeže o funkce (bezpečnostní zejména) a nechá se jenom ta paráda... to přece nestálo za to kupovat, ne?

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

zdravim.. jak si to tak ctu.. tak to beru vazne a presne.. ale nepochopil jsem co jsi myslel tim: "antivir neinstaluju protože ho nepotřebuju - mám funkční mozek + pět antivirových jader na gatewayi :-)" - pochopil jsem ten funkcni mozek, ale "pet antivirovych jader na gatewayi" ?? co to jsou za jadra? jak to funguje? nejak jsem to nepochopil... :-)

Michale, nechtěl jsem zakládat flame, reagoval jsem pouze na toto: "i když se tím nicméně ochuzují o možnost mít otevřeno tolik složek najednou, kolik potřebují", protože to není tak úplně pravda. Jinak ať si každý používá, co mu vyhovuje..
Obrázek uživatele Michal Politzer

jo, ok, já se vyjádřil trochu nepřesně... v TC můžete mít více složek díky záložkám, ale pořád jsou to jenom dva panely. Mně by se třeba líbilo, kdyby TC nebo SS šel přepnout do režimu, kdy máte v každém okně jednu složku a oken můžete mít kolik chcete a vše bude fungovat logicky - tedy: ono to jde, mít více instancí a v každém jen jeden panel. Pak bych čekal, že při stisku F5 se mi objeví seznam možných míst, kam můžu kopírovat. Že snadno kterákoli dvě okna "spojím" vedle sebe. Apod.

Prostě dvoupanelové řešení má spoustu výhod zejména v tom, že je přehlednější a logičtěji fungují klávesové zkratky. Nevýhody jsou ale pro mě v tom, že jsou ty panely jen dva. Proto dávám přednost Průzkumníku a za každou novou funkci, která mi práci usnadní, jsem rád. Viz tady, tady, tady, tady a samozřejmě tento článek, ačkoli už jsem byl poučen, že toto šlo už v XP.

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

ve w10 ctrl už nefunguje :(