Počítače Apple a Windows? Nic nemožného

Windows na počítači MacPokud vás lákají počítače vyrobené firmou Apple, ale chtěli byste dál používat Windows 7, není to nic složitého. Už několik let Apple používá ve svých počítačích komponenty kompatibilní se světem systému Windows, dokonce sám Apple dodává přímo ve svém operačním systému Mac OS X (aktuálně ve verzi Lion) nástroj pro instalaci Windows na samostatný oddíl disku.

Koupil jsem minulý týden nový MacBook Air s úhlopříčkou 13,3" a diskem SSD 128 GB. Je to krásný kus hardwaru a dokonce ani není tak drahý, jak se na první pohled zdá. Cena 30 tisíc korun zní děsivě, vždyť za tu cenu můžete mít dva běžné notebooky. Jenže MacBook Air běžný není - je extrémně mobilní, má výkonný procesor i5, 4 GB operační paměti a žádný pohyblivý prvek v sobě: optickou mechaniku nemá vůbec (v roce 2011 už se cédéčka a dévédéčka moc nenosí) a místo klasického pevného disku má moderní SSD disk, tedy jakousi "obří flashku" o kapacitě 128 GB. 

Pokud se rozhodnete pro koupi tohoto notebooku a chcete dál používat Windows, bude to velice snadné. Jen je potřeba určit, kolik místa Windows věnujete. A to je na 128 GB disku trochu problém. Použitelné minimum pro Windows je 30 GB - to ale doporučuji jen v případě, že Windows použijete jen občas a pro nějaké nepříliš náročné programy. Jen čistá instalace zabere kolem 18 GB (včetně odkládacího souboru a souboru pro uspání počítače). 

Víte-li ale, že se s Mac OS X nezžijete, můžete Windows přidělit třeba 90 GB a na Mac OS X tak trochu zapomenout.

Instalujeme Windows 7, 64bitů, česky

Takže jak na to? V Mac OS X je nástroj pojmenovaný Boot Camp. Spustíte ho nejjednodušeji tak, že stisknete ikonu lupy v pravém horním rohu a napíšete Boot Camp.

Průvodce vám vysvětlí, co se asi tak bude dít. Potřebovat budete dvě věci: USB flash disk (s kapacitou vyšší, než 4 GB, osobně mi to na 4GB disku nešlo, přestože by to teoreticky mělo stačit) a ISO obraz instalačního DVD. Tím, že Air nemá mechaniku, prostě nemůžete instalační DVD vložit.

K ISO souboru se můžete dostat dvojím způsobem: osobně jej stahuji z Microsoft Connect!, kde mám svoji licenci od Microsoftu, případně podobně ji můžete stáhnout z MSDN, pokud máte zaplaceno patřičné členství. Druhou možností je výroba ISO souboru z originálního DVD. Na to budete potřebovat počítač s optickou mechanikou. Jednoduché je to ve Windows: stáhněte si program ImgBurn a pomocí něj soubor ISO vytvořte. Přes síť nebo přes USB disk tento soubor dostaňte do Airu.

Průvodce vám nabídce trojici položek, zaškrtněte všechny tři, vložte USB flash disk, který bude použit pro instalaci a určete, kde je ISO soubor s Windows. Ještě zvolte velikost místa pro Windows - Mac OS vám sice doporučí 20 GB, ale 30 GB je opravdové minimum. Pozor, standardními nástroji nelze později velikost měnit!

Pak několik minut nechte průvodce pracovat, zkopíruje soubory na flashku a následně restartuje.

A pokračujeme ve Windows

Objevíte se ve standardním instalátoru Windows. Měli byste vidět čtyři oddíly disku, zaměřte se na ten pojmenovaný BOOTCAMP - budete jej muset zformátovat, jinak vám instalátor nedovolí pokračovat. To je ale v pořádku, na tento oddíl Windows chceme. Dejte si pozor, ať nijak nezasáhnete do ostatních oddílů, na jednom je Mac OS, na druhém záchranný oddíl pro obnovu Airu, třetí je sice malý, ale velmi podstatný, bez něj notebook ani nespustíte.

Nechejte proběhnout celou instalaci systému. Až doběhne, nepůjde s Windows ještě moc dělat. Marně byste hledali emulaci pravého tlačítka myši, obrazovka bude v rozlišení 800 x 600. Zvládnete ale spustit Průzkumníka. Přejděte na vytvořený instalační USB flash disk a najděte nástroj BootCamp a spusťte jeho instalaci.

Po restartu máte hotové Windows. Pár věcí:

  • pravé tlačítko se tiskne tak, že touchpad stisknete dvěma prsty
  • v oznamovací oblasti je ikona nástroje BootCamp obsahující jednoduchý ovládací panel
  • zde můžete zvolit, který systém se bude automaticky spouštět, zda BootCamp s Windows nebo zda Mac OS X
  • můžete zapnout funkci klepnutí - pak dotek na touchpad bude odpovídat klepnutí levým tlačítkem myši (jak je běžné u windowsových notebooků, tzn. nebude nutné stisknout celý touchpad, což je vlastnost notebooků od Apple)
  • při startu počítače můžete podržet klávesu Alt - po chvíli se objeví seznam oddílů na disku a ručně můžete zvolit, zda spustit Windows nebo Mac OS
  • z Windows uvidíte data na disku Mac OS, ale nemůžete do nich zapisovat
  • naopak z Mac OS uvidíte data Windows, ale opět do nich nelze zapisovat
  • pokud se rozhodnete používat nějaký externí disk (např. připojený přes USB) v obou systémech, zvolte souborový systém exFAT - to proto, že Mac OS neumí zapisovat do NTFS a Windows zase do HFS+. Různé nástroje, které takového zapisování povolí, není zrovna vhodné používat - příběhů, jak "udělátko" pro Mac OS zničilo data na NTFS disku, je internet plný

Notebook MacBook Air je i ve Windows velmi výkonný. Standardní WEI index ukazuje následující hodnoty:

Má to smysl?

Je samozřejmě otázka, jestli toto celé má smysl. Jednoznačně nelze doporučit tento postup v případě, kdy chcete používat ve velkém oba systémy - pak totiž všechny programy (Office, Photoshop...) budete muset mít nainstalovány dvakrát a na 128 GB SSD disku bude rázem velmi těsno. Problém je i s daty (videa, fotografie) - pokud je budete mít jen v jednom systému, tak z druhého je sice uvidíte, nebudete je ale moci upravovat.

V pohodě je to v situaci, kdy Mac OS nemáte rádi (nechcete si na něj zvykat) a necháte ho živořit na části disku a pro Windows vyhradíte většinu. V situaci, kdy Windows potřebujete jen občas, je ale vhodnější virtualizace - při ní se Windows spouští jen ve virtualizovaném okně, lze jim přiřazovat velikost disku proměnlivě. Je ale jasné, že ve virtualizovaném prostředí si náročnou hru nezahrajete.

Komentáře

"V pohodě je to v situaci, kdy Mac OS nemáte rádi (nechcete si na něj zvykat) a necháte ho živořit na části disku a pro Windows vyhradíte většinu."

Dle mých zkušeností je možné ve Win celý oddíl Macintosh odebrat a využívat disk v plném rozsahu.

Mně by spíš zajímal opak. Chtěl bych na Písíčku vyzkoušet systém od Jablek.

Jde to? A pokud ano, je to  limitováno např CPU?

Obrázek uživatele Michal Politzer

Jde to, ale je to z principu nelegální: Apple nepovoluje provozovat Mac OS X na jiných počítačích, než vyrábí. Ale zkusit to samozřejmě můžete :-) Podrobné návody jsou zde http://www.hackintosh.com/

"třetí je nějaký nepodstatný zbytek místa na disku"

Tak právě tento kousek je hodně podstatný a počítač bez něj nenabootuje - je zde uložen bootloader a jádro systému s ovladači řadičů/disků/raid polí :)

Obrázek uživatele Michal Politzer

No jo, máš pravdu, tak já to v tom textu opravím.

Dobrý den, 

Měl bych dotaz. V článku se píše že v bootcampu zaškrtnout všechny tři možnosti, ale bohužel mi ta první položka nejde zaškrtnou. Flashdisk mám samozdřejmě připojený a iso soubor připravený

Díky za odpověď

Obrázek uživatele Michal Politzer

Tak to bohužel netuším - pravděpodobně nějakou podmínku nesplňujete - máte flash disk dostatečně velký? 4GB je málo...

DOBRY DEN, pokousel jsem se i instalaci widli na svem AIRU a nepovedlo se mi to ani jednou z 15ti pokusu :( vse probehlo tak jak ma az do posledniho restartu instalace widli po kterem se maji uz normalne spustit. Jenze mi to napise problem z inicializaci prihlaseni, nebo neco tak (jen to tam rychle problikne) a resetuje se to, pak uz widle ani nemaji snahu nabihat a jen se neustale resetuji. Vite nekdo co s tim??

Obrázek uživatele Michal Politzer

A instalujete přes bootcamp? Dal jsem Windowsům dost místa? Nemáte v Airu připojené nějaké zařízení přes USB, s kterým by mohly mít Windows problém? Zkusil jste ve Windows vnutit nouzový režim?

Díky za velmi dobrý návod, také vlastním Air, bohužel jen 64gb. Existuje možnost nainstalovat Windows na externí harddisk s tím, že ho budu i bootovat s externího harddisku? Jednoduše, abych nezabíral místo na disku pro Mac OS x. Díky!

Obrázek uživatele Michal Politzer

Zdravím, nikdy jsem to nezkoušel, ale docela mě to zaujalo, tak jsem chvíli hledal a našel "návod", který vypadá použitelně a funkčně: nainstalovat na externí disk Mac OS X, následně nabootovat z něj, použít Bootcamp a pak systém Mac OS X zase smazat. Prý to funguje. 

Někdy možná vyzkouším, až bude čas. Tak případně dejte vědět, jestli jste uspěl