Tipy pro Průzkumník ve Windows 7

Pojďte se v dnešním článku podívat, jaké možnosti a funkce skrývá Průzkumník v rámci Windows 7 a na jeden tip s příkazovou řádkou. Ukážeme si jak aktivovat zaškrkávací boxy u miniatur při označování více souborů najednou, jak nastavit výchozí složku při otevření Průzkumníka, jak zobrazit jinak skryté soubory a složky a jak otevřít příkazový řáděk do libovolné složky

 

Zaškrtávací boxy pro výběr více souborů

U každé jedné ikony, resp. u její minitaury, se zobrazí zaškrtávací políčko, což pak lze využít třeba při více násobném kopírování souborů. Tato funkce supluje klávesu CTRL a postupné označování jednotlivých položek, se kterými chceme následně provádět určitou operaci. 

Nebojte, povolením této možnosti se nezruší zažité CTRL, a dokonce lze tyto dvě možnosti více násobného výběru kombinovat.  Jak tedy na to? V Průzkumníku zvolte z horní nabídky Uspořádat -> Možnosti složky a hledání -> Zobrazení -> Vybírat položky pomocí zaškrtávacích políček.

Výchozí složka při otevření Průzkumníka

Pakliže máte na dolní liště v prostředí Windows připnutý Průzkumník, který jednou za čas spouštíte, tak jistě víte, že se implicitně otevřou Knihovny. Jednoduchým nastavením to můžete změnit. 

Pravým tlačítkem klikněte na Průzkumník Windows (který najdete třeba v nabídce Start) a zvolte Vlastnosti. Zde v kolonce Cíl můžete nadefinovat cestu výchozí složky, jež se má po spuštění Průzkumníku otevřít. Ve výsledku to může vypadat takhle:

%windir%\explorer.exe c:\Program Files

Jak zobrazit skryté soubory a složky

Operační systém Windows některé (nejenom) důležité systémové soubory a složky záměrně běžnému uživateli neukazuje, aby nedošlo k jejich třeba i nechtěnému odstranění, což by pak mohlo mít za následek např. nemožnost spustit operační systém kvůli chybějícím zaváděcím souborům.

Pokud tedy chcete zobrazit skryté soubory a složky postupujte v Průzkumníkovi následujícím způsobem:
Uspořádat -> Možnosti složky -> Zobrazovat skryté soubory, složky a jednotky.

Příkazový řaděk do zvolené složky

Otevřít CMD do zvolené složky je nezbytnou součástí některých náročnějších operací se soubory a složkami. Jak tedy jednoduše otevřít Příkazovou řádku do zvolené složky bez toho, aniž bychom museli ručně vypisovat adresu dané složky? Stiskněte a držte klávesu SHIFT a klikněte pravým tlačítkem myši na zvolenou složku a nyní vyberte možnost Zde otevřít příkazové okno.