Ovládáme počítač z dálky

Máte-li nějaký počítač doma nastálo (buď stolní počítač, nebo pevně umístěný notebook), může se vám hodit ovládat jej na dálku. Ať už ho chcete řídit z vedlejšího pokoje nebo z jiného kontinentu, budete muset nastavit nemálo věcí, bohužel. Tento návod vám poradí se vším, co budete potřebovat k připojení přes internet i vzdálenému probuzení či dokonce zapnutí zcela vypnutého počítače.

Pro vzdálený přístup Windows používají technologii, která je označována jako RDP (Remote Desktop Protocol) - díky tomu můžete na jiném počítači spustit program, který vám "naservíruje" obraz (ale i zvuk) z libovolného vzdáleného počítače. A vůbec to nemusí být program od Microsoftu, existuje spoustu programů například pro Linux, Mac OS, ale i iPady, iPhony a jiné chytré telefony.

Nastavení Windows

Nejdříve vzdálený přístup povolte: otevřete Ovládací panely, Systém a zabezpečení a zde v části Systém objevíte položku Povolit vzdálený přístup. V otevřeném dialogovém okně sledujte spodní polovinu - jsou zde tři možnosti. Pokud chcete k počítači přistupovat odkudkoli, povolte tu prostřední. Ještě stiskněte Vybrat uživatele a případně přidejte uživatele, kteří mají mít vzdálený přístup povolen - pokud jste na svém počítači administrátory, uvidíte pod seznamem (může být i prázdný) položku "Uživatel Jméno již má přístup".

Pokud máte svoji domácí síť, můžete už se z jiného počítače v síti připojit, stačí zadat jméno počítače nebo IP adresu. To druhé je vždy větší jistota. 

Fixujeme IP adresu

Jenže, běžné wifi routery, jaký asi máte i doma, přidělují IP adresy dynamicky a proto nemusí mít váš počítač vždy stejnou. Pro další kroky ale bude nutné, aby měl stejnou, takže se pustíme do konfigurace vašeho routeru.  Většinou sídlí na adrese 192.168.1.1 (tuto adresu stačí zadat do prohlížeče), může ale být i jinde. Zjistíte to snadno: klepněte na ikonu sítě v oznamovací oblasti vedle hodin a zvolte Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení, dále klepněte u příslušného připojení na Připojení k místní síti (nebo Bezdrátové připojení k síti) a dále na tlačítko Podrobnosti. Vyhledejte položku Výchozí brána IPv4 - je velmi pravděpodobné, že na této adrese naleznete administraci vašeho routeru. Pokud ne, pak je na čase najít návod k routeru.

Nastavení každého routeru je trochu jiné, zkusím ale poradit všem:

  • hledejte položku DHCP - to je právě protokol, který přiděluje IP adresy
  • ujistěte se, že DHCP přiděluje adresy např. od 192.168.1.100 po 192.168.1.254 (Start IP, End IP, někdy označováno jako Pool), aby nějaké automaticky nepřiděloval (v mém případě od 192.168.1.2 do 192.168.1.99 mohu dělat, co chci)
  • hledejte něco jako Address Reservation nebo Permanent nebo Manual Addresess
  • přidejte novou položku (skoro určitě tlačítko Add) a zadejte vyhrazenou IP adresu, např. tedy 192.168.1.2 a tzv. MAC adresu vašeho počítače

MAC adresu zjistíte na dvou místech - buď znovu otevřete okno, kde jste zjišťovali bránu, je tam i tato informace. Nebo v nastavení routeru bývá přehled přidělených adres (většinou pojmenované jako DHCP leases, IP leases, DHCP client lists...) a tam už váš počítač jistě uvidíte i s jeho MAC adresou.

Po potvrzení je prakticky vždy nutné router restartovat. Až vše naběhne, zkontrolujte, že máte adresu 192.168.1.2 - zase to zjistíte tam, kde jsme koukali na bránu, tedy v Podrobnostech síťového připojení.

Voláme počítač z venku

Pravděpodobně se chcete připojovat i mimo váš domov - k tomu ale potřebujete pevnou veřejnou IP adresu. Tu vám poskytne váš poskytovatel připojení - většinou to není zadarmo. Pokud nemáte stálou veřejnou IP adresu, může to být v tomto případě problém, ale nemusí. Pravděpodobně pokaždé dostanete tu stejnou, pak je to v pořádku, ale pokud se mění, nic s tím nenaděláte. Ještě horší to je, pokud ani veřejnou IP adresu nedostanete, pak náš úkol vzdálené připojení se k počítači těžko řešitelný. 

V dalším předpokládám, že máte svoji veřejnou IP adresu, ideálně k ní máte i svoje doménové jméno (třeba mujdomov.mojeadresa.cz).

Znovu se ponoříme do nastavení routeru a nyní nastavíme, že příchozí požadavky na vzdálené připojení budou směřovány na váš počítač. Tato položka se většinou jmenuje Virtual Servers. I zde je tlačítko Add pro přidání: jako Service Port uveďte 3389 (právě zde komunikuje RDP), jako IP adresu 192.168.1.2, protokoly zvolte UDP i TCP (někdy je položka pojmenovaná ALL). Pokud můžete nastavit i lokální port, nastavte zase 3389. Opět to bude chtít restart. (Samozřejmě můžete na routeru provést všechna nastavení a teprve ve finále jednou restartovat.)

Když počítač spí nebo je vypnutý

Nyní už se připojíte k počítači z celého světa. Jenže - co když je vypnutý nebo uspaný? Čeká nás tedy ještě hodně nastavování v souvislosti s tzv. Wake-up-on-LAN, tedy vzbuzení (zapnutí) po síti.

Nejdříve běžte do BIOSu počítače - někde tuto položku budete muset najít a povolit ji. Bývají tu dvě: Wake-up-on-LAN (nebo taky WOL) zajišťuje probuzení uspaného počítače. Ještě silnější je Power-on-LAN - tedy zapnutí i vypnutého počítače.

Dále spusťte Windows, otevřete Ovládací panely, Hardware a zvuk a v části Zařízení a tiskárny zvolte Správce zařízení. Rozbalte položku Síťové adaptéry a označte ovladač vaší síťové karty (pozor, ať si nepopletete síťovou kartu "drátového" připojení a WIFI síť). Poklepejte a přejděte na záložku Řízení spotřeby. Zaškrtněte Povolit zařízení probouzet počítač. Zaškrtněte i položku Magic paket, aby vám počítač nebudilo nic jiného, než opravdový požadavek na probuzení (proč se tomuto požadavku říká kouzelný paket, to opravdu nevím).

Tak - a nyní budete potřebovat na jiném počítači nebo mobilním telefonu program, který umí počítač vzbudit. Osobně se mi líbí aplikace RDP Lite pro iPhone, která je zdarma a položku Wake Up obsahuje. V nastavení této aplikace musíte vyplnit MAC adresu. WOL port nastavte rovněž 3389, WOL broadcast vypněte.

Testujeme

Vyzkoušejte - ale pozor, musíte zkoušet opravdu z jiné sítě (např. z mobilu před datové spojení operátora). Ideálně si vytvořte v aplikaci RDP Lite dvě spojení, jedno pro vnitřní síť (tam bude adresa 192.168.1.2) a druhé pro vnější internet (tam bude vaše veřejná IP adresa).

TIP: pokud nemáte po ruce žádný program pro probouzení počítače (aplikace Připojení ke vzdálené ploše bohužel tuto funkci neobsahuje), vyzkoušejte třeba stránku wol.vanis.cz.

Případné problémy nebo dotazy směřujte do komentářů pod článkem.

Komentáře

Dobrý den,

děkuji za článek - připojení z jiné sítě funguje jak má. Objevil jsem ale problém se spouštěním PC, respektive NTB. Probouzení realizuji ze stránky http://wol.vanis.cz/ , v BIOSu a ve vlastnostech síťové karty mám vše nastaveno, ale v případě, že chci NTB vzdáleně zapnout a od posledního vypnutí uplyne cca víc jak 1minuta, tak NTB nereaguje. Pokud ho vypnu a hned vzdáleně probudím tak je to OK. Neví někdo, kde by mohl být problém (v nastavení domácích síťových prvků asi nebude, když to v podstatě funguje)? 

Pavel Mašek

 

Obrázek uživatele Michal Politzer

Tak to bude něco v nastavení notebooku - pokud je ve Windows skutečně označena správná síťová karta (hrozně se to plete, když máte v počítači wifi, bluetooth a ještě klasickou LAN kartu), tak zkuste projít ještě ten BIOS. Musí tam být taky nastaveno, že správu řídí Windows (ne BIOS). 

V případě mého NTB ASUS M50SR není v BIOSu ohledně WOL ani Power managementu možné nastavit vůbec nic. Zkoušel jsem i update BIOSu, ale žádné nové funkce nebyly přidány. Je možné, že tento typ NTB prostě není kompatibilní s WOL ?

Pavel Mašek

 

Obrázek uživatele Michal Politzer

To se mi nezdá, že by to nějaký notebook nepodporoval... U mého DELLu se to jmenuje přesně Wake on LAN/WAN a nachází se to v nabídce Power Management

Problém je, že stránka posílá magický paket na IP adresu. Ale data se musí doručit podl MAC adresy. Poslední router v cestě dělá překlad IP adresy na MAC adresu. Dělá to tak, že se zeptá všech počítaců na dané síti: Kdo má adresu XXX? Počítač, který tu adresu má, odpoví a v odpovědi je jeho MAC adresa. Router se zapamatuje přiřazení MAC a IP a předá mu data. Příště se už ptát nemusí, už si to pamatuje.

Ale protože se adresy mění, nemůže si to pamatovat napořád a proto občas zapamatované zahodí a zeptá se znovu. Ale když majitel IP adresy spí, nemůže odpovědět a router tedy neví, kam má magic paket doručit. (A to nemluvím o tom, že zatímco majitel IP adresy spí, může mu přidělení IP adresy vypršet a i kdyby se probudil, tak první co musí udělat, je zjistit, jakou IP adresu mu někdo přidělil. Což je právě důvod, proč si to router nemůže pamatovat stále).

Řešení je, poslat broadcast paket, který se má doručit všem počítačům v dané síti. Jenže tento druh paketů se dá zneužít k útoku na nějaký počítač, takže ho některé routery zahazují.

Takže potřebujete program na buzení, který umí posílat bradcasty. Namátkou http://www.profshutdown.com/wol_free_utility.aspx

A pokud si chcete být jistý, že to bude fungovat, můžete si pomocí http://www.profshutdown.com/wakeonlan_troubleshoot.aspx ověřit, že váš router umí zpracovat broadcasty pro vaši síť.

 

 

 

Omlouvám se, že můj dotaz se nevztahuje k danému tématu, ale Vy to jistě pochopíte a zcela určitě mi profesionálně odpovíte. Tak tedy k problému samotnému. Můj zaměstnavatel nakoupil zcela nové notebooky značky HP. Po podrobném prozkoumání registru jsem zjistil, že všechny mají ve větvi HKEY_LOCAL_MACHINE - System- CurrentControl Set - Control - Video - {2B67126F .....} - 000 záznamy, které podle názvů patří hrám např. Doom3, FarCry, COD3, COD4 atd. Nepočítal jsem je, ale někteří odborníci tvrdí, že jejich počet je až 150. Lze z tohoto faktu vyvozovat, že zaměstnancům firmy HP je dovoleno na nové počítače instalovat takové množství her a užívat si hraní? Já tomu samozřejmě nevěřím, ale znám jedince, který se staví do role IP odborníka, a ten to tvrdí a na základě těchto záznamů v registru dokonce obviňuje jiné lidi. Ještě jednou předem děkuji za odpověď.

Vilém

Obrázek uživatele Michal Politzer

Přiznám se, že úplně nerozumím dotazu. Ale v této větvi registru se ukládají nastavení grafické karty. Schválně jsem se podíval do svých dvou instalací Windows - jedna je ve VirtualBoxu na mém Macu a tam nic takového není, jen pár záznamů VirtualBoxu o rozlišení. Na pracovním Dellu jsem pak našel to, o čem asi mluvíte: dobrých 100 záznamů, které podle názvů patří hrám. Ale jelikož na tomto Dellu rozhodně nikdy žádná hra nebyla, tak bych řekl, že si to tam dává ovladač grafické karty nVidia (pravděpodobně nějaké předvolby rozlišení a úrovně akcelerace grafiky) - tím by se vysvětlovalo, proč to ve Windows někdy je a někdy ne. Zaměstnance HP bych z toho nevinil :-)

Děkuji za odpověď.  S Vaším pohledem na věc se ztotožňuji.

Vilém Ožana

Dobrý den, Dodržel jsem přesně postup nastavení ale přesto se nemůžu připojit přes internet. Na lokální síti mi to funguje v pořádku ale přes tu veřejnou ip adresu mi to nefunguje a vůbec nevím proč.. Mohl by jste mi poradit?? Děkuji..

Dobrý den. V mé lokální sítí mi probouzení PC i notebooku funguje jak má. Bohužel přes internet si nevím rady. Mám venkovní IP adresu, která je dynamická, ale neměnná. Avšak tato IP adresa je sdílená dalšími lidmi v paneláku. Mám vůbec šanci to rozchodit? S programy Team Viewer, nebo Log Me In se na svůj PC (pokud je zapnutý) bez problémů dostanu a mohu tak spravovat svůj PC jak se mi zachce. V čem je tedy problém ten počítač zapnout? Pokud nemám přes WOL žádnou šanci, byla by řešením dálkově spínaná zásuvka? Viz: http://www.unishop.cz/ishop/vyrobek-gsm_spinac_gs900l_dalkove_spinana_za... Děkuji předem za odpověď. J.B. Trutnov