Poznáváme Windows 7: motivy a Aero

Změna vzhledu AeroPřepínání vzhledu ve Windows 7 slučuje nastavení barev, pozadí, zvuků a spořiče obrazovky do tzv. motivů. Jednoduchým přepnutím motivu tak můžete najednou změnit celé chování systému. Začněte s laděním vzhledu nejlépe tak, že klepnete pravým tlačítkem na plochu a zvolíte Přizpůsobit.

Dostanete se tak do panelu nazvaného Individuální nastavení. (Tzn. jiná cesta vede přes Ovládací panely, skupina Vzhled a přizpůsobení)

Největší část okna zabírají dostupné motivy rozdělení do tří skupin. První skupina se jmenuje Moje motivy. Bude obsahovat ty motivy, které jste si uložili, a také případně speciální "neuložený motiv", což je aktuální nastavení motivu, který jste částečně změnili. Jen v této části funguje pravé tlačítko. Pro právě zvolený motiv je nabízena možnost jej uložit, případně uložit a sdílet (což znamená vytvořit na disku soubor s veškerým nastavením, který pak můžete třeba poslat kamarádovi nebo nasdílet na internetu). Pro ostatní motivy této skupiny je tu pak možnost odstranění motivu. Pozor, aktuálně vybraný motiv smazat nejde.

Druhou kategorii obsahují motivy od Microsoftu podporující Aero. Třetí skupinu pak motivy bez Aera, tedy buď základní motiv pro pomalejší počítače, nebo motivy s vysokým kontrastem písma, což ocení zejména ti se zrakovými problémy.

Měníme motivy

Přednastavené motivy lze samozřejmě dále měnit (a následně třeba i uložit). K tomu slouží čtveřice tlačítek dole:

  • Pozadí plochy - vyberte obrázek, který bude na pozadí. K dispozici je hned několik kategorií, vybrat samozřejmě můžete i jednotlivý soubor na disku. Co je ve Windows 7 zajímavé je možnost zvolit více obrázků - použijte zaškrtávací políčka u obrázků, případně nad obrázky je tlačítko Vybrat vše (pro označení všech obrázků vypsané kategorie nebo složky) a Vymazat vše (správně má být Zrušit označení, protože obrázky se samozřejmě nemažou; inu, ztraceno v překladu). V dolní části okna se nastavuje způsob roztažení obrázků, které nemají stejnou velikost jako váš displej, a také interval přepínání obrázků, pokud jste jich zvolili více.


    Připravil jsem pro vás několik původních pozadí na plochu. Napište mi, pokud se vám líbí!

  • Barva oken - volí zabarvení oken, které je ale jen slabě rozpoznatelné kvůli průhlednosti. Nicméně průhlednost lze v tomto okně vypnout (což může zvýšit výkon počítače a přitom se zážitek z Aera až tak nepokazí). Pod položkou Zobrazit směšovač barev se skrývají tři táhla umožňující namíchat libovolnou barvu. A pod odkazem Pokročilé nastavení vzhledu najdete to, co znáte dobře už z Windows 3.1 - skutečné nastavování jednotlivých prvků okna. Nicméně týká se jen aplikací se starším vzhledem, které se Aeru zuby nehty brání. (Pozn.: nastavení barva oken je podobné nastavení ve Vistě, kterému jsme se věnovali v článku Měníme vzhled Windows Vista a barvy Aera.)
  • Zvuky - otevře úplně jiný panel, a to nastavení Zvuku na kartě Zvuky, kde lze pro různé události přiřazovat různé zvuky a melodie. K dispozici jsou celá schémata, narozdíl od předchozích verzí Windows jich je v sedmičkách hned několik kvalitních.
  • Spořič obrazovky - opět otevře úplně jiný panel, a to starý známý snad už z Windows 95. 

Poněkud nepochopitelně chybí tlačítka pro nastavení ukazatelů myši nebo ikon systémových položek, jako je Koš. Nicméně obojí se do motivů ukládá a odkaz k příslušným nastavením vede pomocí textových položek v levé části. Tzn. pokud klepnete na Změnit ikony plochy, vyberete například ikonu Počítač a zvolíte pomocí tlačítka Změnit ikonu jiný vzhled, bude váš počítač mít jinou ikonu jen v aktuálním motivu. Přesněji řečeno, záleží na tom, zda v panelu Ikony na ploše ponecháte zaškrtnutou volbu Povolit změnu ikon na základě motivu - a podobnou položku najdete i u nastavení vzhledu ukazatelů myši.