Aero

Aero je takřka synonymem pro Vistu. Napsalo se o něm hodně už velmi dávno před uvedením Visty; jenže to ještě často byly informace na úrovni spekulací. Dnes se zase psaní o Aeru všichni vyhýbají, aby nebyli "out", protože o Aeru "už víme všichni všechno, ne?". Takže tento zápis do rubriky slovníček vemte jako poněkud historický.

Aero 3D Flip

Přepínání aplikací 3D flip je spíše efektní, než užitečné; navíc je to jen vedlejší produkt

Pod pojmem Aero se většinou rozumí nový vzhled Windows Vista. Vše je stínované, okna jsou částečně průhledná (většinou jen jejich okraje), tlačítka se rozsvěcují při najetí myši tak, že září i okolo. Minimalizace, maximalizace, ale i prosté otevření okna je lehce animované, takže okna jakoby skutečně vyskakují a rozplývají se. To vše by konvenčními zobrazovacími metodami bylo neuvěřitelně pomalé - ostatně některá rozšíření vzhledu Windows XP jsou toho důkazem.

Nicméně Vista používá jiný způsob vykreslování, blízký hrám a rozhraní DirectX. Jednotlivá okna programů jsou pak skutečnými obdélníky v prostoru, takže manipulaci s nimi, včetně částečné průhlednosti a stínování řeší grafická karta. Tedy pokud je počítač vybaven grafikou s ovladači typu WDDM. Potom skutečně pohyb a průhlednost oken nezatěžuje běžný procesor, ale grafickou kartu. Proto si může dovolit Vista takové parádičky, jako je prostorové přepínání oken klávesami Win + Tab (více zkratek zde).

Je však potřeba zdůraznit, že Aero není jen vzhled. Aero je kompletní grafické rozhraní, což mj. znamená i rozmístění ovládacích prvků. Nově se mnohem více používají průvodci a také dialogová okna blízká internetovým stránkám - jakési rozcestníky s velkými tlačítky, menšími klikacími nadpisy a i malými prostými odkazy - podle důležitosti. A tak zatímco vykreslovací část Aera můžete vypnout a použít vykreslování stejné, jako v XP (s vzhledem, který se Aeru docela podobá), s rozmístěním nic moc nenaděláte. Pokud dokonce Vistu přepnete do vzhledu Windows 2000, zaznamenáte asi mírný šok z toho, jak Vista najednou dokáže být ošklivá - nové rozmístění totiž je poměrně vzdušné s velkými volnými plochami; což ovšem Windows 2000 byly přesným opakem, kde byl využit doslova každý pixel obrazovky.

Typ článku:

Komentáře

Obrázek uživatele Faramir

je sice pěkné, ale po měsíci a půl používání Visty jsem ho vypnul a vůbec mi nechybí. Vista bez Aera je minimálně 3x tak rychlá (hlavně start systému, ten je skutečně bleskový ale celkově došlo k výraznému zrychlení). Pseudoprůhlednost nepotřebuju, spíš by se hodila opravdová průhlednost, přepínání ALT+TAB je mnohem lepší a rychlejší než ta podivnost WIN+TAB, jediné, co mi po vypnutí Aera chybí je live náhled spuštěných programů a vadí mi přílišná ošklivost sidebaru, ten bych nejradši schoval a nechal jen gadgety, ale nepřišel jsem na to, jak...
Obrázek uživatele Michal Politzer

Já jsem na tom docela podobně s názorem na průhledost apod., ale Aero jsem ještě nevypnul, jen to asi brzo udělám. Win+Tab je na nic. "Živé" náhledy aplikací při přepínání Alt+Tab jsou ale fajn. Tak nevím.

Nezkoušel jste kompromis, tedy ponechat Aero, ale vypnout průhlednost a některé animace? Zdá se mi, že to je rozumná cesta - protože bez Aera je Vista docela dost ošklivá...

Jinak Sidebar u mě už skončil. Některé gadgety jsou fajn, ale tak nějak to nestojí za to se mi zdá...

Pro ty, co mají pocit, že bez Aera je to stejně rychlé jako s Aerem: zkuste jeden den na počítači vážně pracovat. Ono vám těch 35 MB, které Aero trvale blokuje v paměti, možná bude chybět... Já když tvořil jednu televizní reklamu, tak jsem Aero vypnout musel, protože s ním se to nedalo. Už i pro to, že "objevení" a "zmizení" každého dialogu stylem Aero po několika hodinách nepřetržité práce opravdu leze krkem...

Takže já asi půjdu do kompromisu, povypínám v Aeru pár věcí a dám časem vědět, jak se to projevilo.

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

Obrázek uživatele Faramir

Už jsem se k Aeru zase vrátil, ale kupodivu je Aero opravdu pomalejší než klasický vzhled. Ovšem některé věci z Aera mi natolik chyběly (např. live preview či jak se to jmenuje), že jsem se vrátil zpět. A jestli Aero sežere o 35 MB RAM více mi je na 2 GB RAM fakt jedno ;-)
Obrázek uživatele Michal Politzer

No já mám Aero taky, protože ono to má opravdu dost výhod. Ale prostě je Vista pomalejší, než XP, to je prostý fakt (alespoň na mých dvou počítačích).

Co jsem ale oželel je Sidebar, který svojí mizernou správou paměti nutí počítač k neustálému swapování, což fakt není třeba na notebooku dobré.

Jinak ty 2 giga vám závidím :-) 

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

Tyhle informace o úspoře paměti mě docela překvapují. Používám Vistu na několika počítačích i na notebooku - a všude je to tak, že při vypnutí Aera nároky systému na paměť naopak stoupnou. Původně jsem chtěl Aero vypnout, protože si na efekty nepotrpím - a doteď jsem všude používal 'classic' vzhled. Ale právě proto, že se zapnutým Aerem je systém evidentně rychlejší a spotřebuje méně paměti, jsem ho vzal na milost.
Konzultoval jsem to i na různých fórech a bylo mi řečeno, že je to normální - Aero prý využívá pro běžnou činnost akceleraci a paměť videokarty (která by jinak byla využita jen ve hrách) a proto odlehčí systému... při vypnutí Aera musí všechno počítat procesor a používat RAM hostitelského systému.
Mé zkušenosti jsou prostě úplně opačné než vaše: Aero kupodivu žere výrazně míň paměti než 'windows classic' a je rychlejší. A to s integrovanou kartou i s normálními grafikami ATI.

zdravim,mam notebook na nem mam Windows Vista home basic,chci se zeptat jestli lze nastavit pruhlednosti oken a veskere vychytavky co se tyce aera .. ? dekuji moc za odpoved. V tech vistach se absolutne neorientuji.

Pavel

Fascinuje mě, že si všichni stěžují, že jim Vista na jejich starých počítačích nejede. Pokud někdo má procesor 2 GHz a 512MB paměti, je vcelku jasné, že Vista bude pomalejší než XP (má víc věcí - indexování, defragmentace na pozadí). Ale takovýto počítač jsem kupoval před pěti lety. Na Vistu je mimimum alespoň 1GB paměti a pokud na silnějším počítači zapnete Aero, systém se opravdu zrychlí. U pomalejšího počítače je to zrychlení opravdu sporné.

Co se týče správy paměti - XP všichni vyčítali, že skoro neswapují, tak Microsoft do Visty swapování udělal a hle, všichni nadávají, že Vista swapuje. Ono je to těžké. Uvítal bych, kdyby bylo možné nastavit nějakým posuvníčkem, jak moc má Vista swapovat.

Ale pokud máte 1GB paměti a nepouštíte 30 programů najednou, tak to funguje dobře. Pokud potřebujete 30 programů najednou, kupte si další giga. Není to přece tak drahá záležitost, ne?

Vista je moderní systém na moderní počítače, obsahuje podporu pro mnoho technologií, které ještě pořádně nejsou rozjeté (hybridní disky s flash pamětí, BitLocker, SideShow atd.). Je to děláno s ohledem na budoucnost.

já mam zapnuté ůplně vše značné zpomalní je ale se správýmy nástroji upravení registrů,a optimalizace systému se to blíží ke startu XP
Jinak samozřejmně jedu na AMD 6000+ 4GB RAM + 8800GTX grafika takže u sebe bych to vůbec neřešil něco snižovat,už jen proto aby ten PC nespal:)

njn že si sem rovnou nenapsal(a ze mas c2d xq9999, 16gb ram, triple sli 8800utra, 2tb hd raid 0 apod.

Jak mam zapnout aero???
konfiguraci mam pentinum core duo 2,66, 2GB ram, ati 2600HD
kde najdu nastaveni aera nebo, proste jak se to zapina

Ne každé Visty mají AERO. A AERO je defaultně zapnuté (u těch verzí, co jej obsahují). Jakou máte verzi Visty?

32 bitů ultimate, z roku 2006 víc tady nepišou

chtel bich se jen zeptat ja mam windows vista home basic ale neni nanem aero to se asi neda stahnout nebo zapnout ze ne?

no ja mam taky stary pc asi z roku 2000 a je bili a mam grafiku 256mbprocesor teda nevim ale mam nanem vistu a demi rychleji nez xp

Já jsem ze staré školy. Čili pro mě je nejpřehlednější standardní vzhled oken. Ovšem náhledy aplikací a hlavně pak přepínání aplikací pomocí http://insentient.net/ je velice pohodlné. A je to to jediné co mě drží zatím u aera. Kdyby se, ale od Vist dal doinstalovat Task Switcher tak Aero vypínám hned. Jinak mám ho notně osekané.