Tipy pro Windows 8

Windows 8 Consumer Preview s sebou přinesly dvě naprosto odlišná uživatelské rozhraní. Tabletové Metro a dobře známé desktopové Aero. Tato zkušební verze je postavena tak, že tato dvě rozdílné prostředí spolu mají spolupracovat. Samozřejmě to Microsoft trochu nedomyslel (nebo jenom chtěl ukázat všechny novinky Windows 8 v jedné verzi) a používání Metra na nedotykovém počítači je doslova nechutné.

Windows 8, Metro vs. Aero, nabídka Start

Proto, abychom mohli začít systém v rámci možností pohodlně používat, potřebujeme vědět několik základních klávesových zkratek a pár dalších informací týkající se vzájemného prolínání Metra a Aera.

Tato je výčet mých nejpoužívanějších klávesových kombinací. Bez těchto bych se těžko v Consumer Preview obešel. Existuje pochopitelně spoustu dalších. Sami si je můžete vyzkoušet stisknutím klávesy Win a k tomu některé písmenko (případně horní řadu číslic).

Klávesa Win - přepínání mezi Metrem a Aerem
Klávesa ESC - ukončení Metra a přechod do Aera
Win + Q - hledat v nainstalovaných aplikacích (Metro)
Win + W - hledat konkrétní nastavení (Metro)
Win + F - hledat soubory a složky (Metro)

Metro má ve Windows 8 CP suplovat také legendrární tlačítko (+ nabídku) Start. Pokud jste totiž byli zvyklý (stejně jako já), že pomocí ní vyhledáváte a spouštíte aplikace, případně projíždíte seznam nainstalovaných programů, musíte se nyní obrátit na v tomto směru absolutně nekomfortní Metro. Absolutně nepohodlné je už kvůli tomu, že zabírá velikost celého displeje. Nyní to tedy musíte řešit pomocí výše uvededených zkratek nebo aktivujete Metro a tam rovnou napíšete název aplikace a třeba Enterem ji spustíte.

Dobrou zprávou však je, že skupina Stardock před nějakým časem oznámila, že pokud se Microsoft nerozhodne ke kroku, aby určitým způsobem nahradil nabídku Start, tak si ji do Windows 8 dodělají sami. Podle uveřejněného návrhu bude  v designu Metra.

Mezi Metrem a Aerem se můžeme přepínat i za pomoci myši. Pokud klikneme do levého dolního rohu, tak se přepneme z jednoho prostředí do druhého. Toto bylo mé nejvíce oblíbené gesto do té doby, než jsem si všechno udělal tak, abych do Metra už nikdy více nemusel. I když ze zvyku tam klikám stále. 

Jak na screenshoty aktuální obrazovky

Klasicky můžete použít klávesu Print Screen, kdy se snímek zkopíruje do schránky a vy si ho pak můžete otevřit v jakémkoliv fotoeditoru, klidně třeba i v Malování (Paint). Nechybí ani možnost dělat snímky obrazovky pomocí nástroje z Windows 7 s názvem Výstřižky. Ten má tu výhodu, že si nastavíte, jakou konkrétní část obrazovky chcete zvěčnit. 

Novou možností je zachytit celý formát obrazovky pomocí klávesové zkratky Win + Print Screen. Fotka se vám rovnou uloží v bezkompresním formátu PNG do složky My Pictures ( v rámci Libraries).

Užitečná kontextová nabídka

Po kliknutí levým myšítkem do spodního levého rohu už víme, co se stane. Ale zkuste do stejného místa kliknout pravým. Objeví se kontextová nabídka s několika možnostmi. Pomocí ní můžete otevřít ovládací panely, průzkumníka, příkazový řadek a pak desítku správcovských nástrojů, které se dají otevřít také z ovládacích panelů. 

File History - zálohování v reálném čase

O této novince se opravdu sluší zmínit. Jde o pravidelné zálohování uživatelských adresářů. Ve stručnosti řečeno připojíte flash-disk nebo externí disk, určíte jej pro zálohování pomocí File History a v nastavených časových intervalech se budou na flashku ukládat složky se soubory. 

Pokud flashku náhodou odpojíte, k synchronizaci dat dojde opět po dalším připojení onoho zálohovacího zařízení. Na tomto principu funguje již nějakou dobu také zálohovací systém z jablečného systému -  Time Machine.