Kdy skončí podpora formou aktualizací pro Windows XP, Vista a 7?

Na dveře už klepou Windows 8, které mají podle posledních informací vyjít na podzim letošního roku. Ale co když se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete neupgradovat na vyšší verzi systému a setrváte při Windows 7. Do kdy budou podporovány ze strany Microsoftu? A co potom starší Windows XP nebo Windows Vista, kdy se pro ně přestanou vydávat aktualizace? 

Aktualizace pro operační systémy Windows, které se šíří prostřednictvím Windows Update (Microsoft Update slouží k aktualizaci ostatních produktů Microsoftu, například kancelářské sady Office), jsou bezesporu prospěšné ve dvou rovinách. První typ aktualizací slouží k rozšíření funkčnosti Windows, případně poslouží ke zrychlení systému. Druhé – bezpečnostní záplaty – jak již název napovídá, slouží k zalepování bezpečnostních děr, kterých by mohli využít potenciální útočnici k hacknutí vašeho počítače.

Pakliže vlastníte instalační CD Windows XP z dob, kdy tento systém poprvé spatřil světlo světa (rok 2001) a nyní z něho budete chtít reinstalovat systém, tak po dokončení tohoto procesu a následném připojení se k Internetu, byste se divili, kolik aktualizací najednou (řádově stovky) byste museli postupně stáhnout a následně nainstalovat. A právě toto řeší Service Packy (servisní balíčky), které sdružují všechny aktualizace vydané v určitém období do jednoho souboru, který se doporučuje nainstalovat ještě před tím, než starou verzi (rozuměj bez Service Packu) Windows připojíte k síti.

V současné době máme pro Windows XP celkem tři servisní balíčky, z nichž poslední vyšel v květnu 2008. Jen pro zajímavost, až první servisní balíček určený pro Windows XP přinesl podporu USB 2.0, tento standard totiž před tím nebyl zcela běžný. Pro Windows Vista existují celkem dva balíčky. Poslední byl vydán v květnu 2009. Pro nejnovější Windows 7 vyšel prozatím jeden Service Pack, který nepřinesl žádné přelomové novinky a byl vydán jenom kvůli firemní sféře, kde administrátoři zpravidla čekají na vydání prvního servisního balíčku, a až poté systém hromadně instalují na všechny počítače v síti.

A podporu pro Windows XP (Vista, Seven) formou aktualizací není ze strany Microsoftu možné čekat donekonečna. Kdyby podporoval třeba taková XP-éčka, která jsou v současné době stále celosvětově nejrozšířenějším operačním systémem a prozatím stačí funkčně i na složitější operace, až do roku 2050, tak by přišel o tučné zisky z novějších verzí Windows.

Nyní se tedy podívejte, do kdy ještě bude váš systém pravidelně, každé druhé úterý v měsíci, aktualizován.

Pro stále populární Windows XP SP3, které se ještě nedávno předinstalovávaly do malých mobilních netbooků (dneska už je v netboocích speciální edice Windows 7 Starter), budou vycházet bezpečnostní aktualizace až do roku 2014.

Windows Vista při svém vydání v roce 2007 nebyly přijímány příliš pozitivně. Jednak proto, že jejich hardwarové náročnost byla nepřiměřeně vysoká vzhledem k tehdejším konfiguracím počítačů a pro Windows Vista neexistovaly v době vypuštění na trh kompatibilní ovladače hardwaru. Od té doby si Visty nesou nálepku – nejhorší operační systém. Nicméně Microsoft před několika týdny oznámil, že Windows Vista budou podporovány až do roku 2017. Ale s tím, že od začátku roku 2013 budou pro Visty vycházet pouze bezpečnostní záplaty.

Nesmírnou oblibu si získaly Windows 7, pro které se v blízké době očekává vydání Service Pack 2. Budou podporovány až do roku 2020. Takže klidně můžete přeskočit Windows 8 a přejít třeba až na zatím neoznámené „Windows 9“.