Alternativa k nabídce Start ve Windows 8

Mnohým z nás schází ve Windows 8, které byly uvolněny pro širokou veřejnost na mobilní konferenci ve španělské Barceloně minulý týden, legendární tlačítko Start a s ním související nabídka. V současné době již vyplavalo na povrch několik možností, jak tuto pro někoho nepříjemnou situaci vyřešit.

 

Nabídka Stard od Stardocku

Skupina Stardock okamžitě po vydání Windows 8 Consumer Preview přišla s tím, že pokud Microsoft určitým způsobem nenahradí populární nabídku Start, sami si ji prý do systému dodělají. 
 
Utekla poměrně krátká doba a s prohlášením přišel sám výkonný ředitel Stardocku Brad Wardell, který tvrdí, že jeho tým vyvíjí aplikaci s názvem Start8, která upraví uživatelské rozhraní tak, že do levého dolního rohu přibude tlačítko Start. 
 
Nabídka Stard od Stardocku bude podle nejnovějších návrhů designově laděná do Metra. Uvolnění aplikace se očekává ještě tento týden.
 
AKTUALIZACE: Nástroj Start8 je již k dispozici ke stažení a nabídka Start vypadá přesně jako na návrhu vyobrazeném níže.
 

Nabídka Start bez použití aplikace třetí strany

Jednoduchý způsob, jak lze do jisté míry nahradit nabídku Start. Není k tomu potřeba instalovat žádné nástroje, stačí prvky obsažené v nových Windows. Nyní popíši, jak na to.
 
Nejprve musíme zpřístupnit všechny soubory a složky na systémovém oddílu disku. Přejdeme do Průzkumíka, kde se v Ribbonu přepneme do záložky View. Nyní v pravé části Ribbonu se nachází položka "Options", kterou rozlikneme a zvolíme "Change folder and search options".
 
V nově otevřeném okně se přepneme do záložky View a u možnosti "Hidden files and folders" zatrhneme "Show". Tím jsme konkrétně zpřístupnili složku s nabídkou Start v rámci adresáře Windows.
 
Nyní klikneme pravým tlačítkem na dolní panel, přejdeme do "Toolbars" -> "New toolbar...". Zvolíme složku Start Menu (Program Data -> Microsoft -> Windows ). A je hotovo. Na spodní liště se objevila nová záložka suplující nabídku Start. Můžete si ji klidně posunout do levé části panelu.
 

ViStart

Poslední možností je použít frewarovou aplikaci Vistart, která nám vrátí do Windows 8 nabídku Start přesně v takové podobě, jak ji známe ze současných Windows 7.
 
Z této adresy si stáhnete půlmegabitový nástroj, který posléze nainstalujete. Ke spuštění může bránit bezpečnostní kontrola Windows SmartScreen, tu popřípadě vypněte v rámci ovládacích panelů (Control Panel). 
Při instalaci ViStartu se objevuje ještě jeden problém. Může vyskočit chybová hláška "Type mismatch". Opět běžte do ovládacích panelů a tam změňte jazyk na americkou angličtinu.