Šikovné přejmenovávání souborů

Průzkumník Windows ve Vistě přináší mnoho změn - pravděpodobně nezajímají ty, kteří jsou zvyklí na používání dvoupanelových manažerů, jako je Servant Salamander nebo Total Commander, ale kdo si už na Průzkumníka v XP zvykl, tomu se novinky určitě líbí. Zde je několik z nich týkajících se přejmenovávání souborů.

Tohle není žádná novinka a umí to i XP: pokud máte označeno více souborů, stisknete F2 a zvolíte nový název, přejmenuje se nejen soubor, na nějž je zaměřen fokus, ale i ostatní vybrané: budou se jmenovat stejně, jen do závorky za název se doplní rozlišovací číslo. Nevím, kdy se tato funkce hodí, protože většinou chci, aby se soubory jmenovaly různě: a k tomu slouží nová funkce ve Vistě.

Pokud po přejmenování souboru nestisknete Enter, ale klávesu Tab, dojde k přejmenování souboru a přesunu na další soubor. To znamená, že takto můžete velmi rychle přejmenovat více souborů: prostě píšete jména a tisknete Tab.

A ještě jednu novinku Vista má, patrně jste ji zaznamenali: pokud máte zobrazeny i přípony souborů, pak po stisku F2 bude označena jen ta část názvu souboru před tečkou. To znamená, že můžete hned začít psát nový název a nemusíte se obávat toho, že byste omylem změnili příponu souboru a přestalo tak fungovat výchozí otevírání souboru v přiřazené aplikaci.

Typ článku:

Komentáře

je úplně jiná liga - můžu si vytvořit vzory (masku) a to je to, co při hromadném přejmenování potřebuju. Ve Vistě je to o jednu minifunkci teda lepší, ale pořád slabé.
Obrázek uživatele Michal Politzer

Jasně, ale na druhou stranu: kdy hromadně přejmenováváme? Možná fotky občas, ale tam potřebuju stejně více funkcí, abych třeba mohl do názvu dát datum vyfocení; tedy použiju Zoner Photo Studio. Na obyčejné přejmenovávání mi stačí průzkumník a klávesa Tab je super v tom, že mi umožní přejmenovat další soubor. Takže takhle můžu projít pět šest souborů ve složce a dvěma změnit jméno a je to snazší, než "ťapání" šipkami a tisknutí F2.

Prostě je to fajn pro ruční přejmenovávání, ne pro automatické přejmenování kdovíkolika souborů.

Jinak můj názor na dvouoknové správce je ten, že mně osobně tedy dvě okna zdaleka nestačí... Chci mít otevřeno tolik složek, kolik chci. Na Průzkumníku ve Vistě mi chybí už jen pár věci: klávesová zkratka pro vytvoření složky, solidní práce se soubory na FTP serveru a možnost snadno uspořádat okna Průzkumníka (rozmístit vedle sebe třeba) - a tím myslím jen okna Průzkumníka, ne, že vyvolám funkci klepnutím pravým tlačítkem na Hlavní panel, protože tam jsou funkce pro všechna okna...

Michal Politzer
www.mojevista.cz
Obrázek uživatele Faramir

Kdo je masochista, ten je jistě s Průzkumníkem spokojený, ale normální lidé používají normální správce souborů ala Total Commander, Servant Salamander etc...
Obrázek uživatele Michal Politzer

Ale to není o masochismu, to je o způsobu práce. Já mám za celý den v kanclu otevřeno třeba deset složek a přecházím mezi nimi. Vím, že v TC jsou záložky, ale to není ono. Vím, že v SS jsou rychlé cesty, ale to také není ono. Mně prostě vyhovuje mít v jednom okně právě jednu složku. Bohužel ani TC ani SS nejde nakonfigurovat tak, aby se tak chovaly - sice jim můžu povolit současný běh ve více instancích a můžu vyžádat zobrazení jen jednoho panelu, ale vůbec to pak nefunguje dobře...

Já chci jenom v Průzkumníku více zkratkových kláves, abych jej nemusel ovládat myší - to je vše. Bohužel jsem nenašel program, který by uměl zobrazovat libovolné množství oken a přitom se dal snadno používat.

Michal Politzer
www.mojevista.cz

Kdyz si tu takhle ctu vase clanky musim se zeptat.jak mam prepsat soubor v oddilu C program files novym??,vzdy mi to napise disk plny a to je vse.a prosil bych cestu kde (jestli to ovsem jde) tuhle moznost povolit.psal sem na fora o viste ale nikdo asi nevi jak protoze mi nikdo neodpovedel.dekuji za odpoved
Obrázek uživatele Michal Politzer

Možná vám nikdo neodpověděl, protože to je tady pořád dokola... Přepsat soubor znamená získat k němu práva. Nic na tom není. Musíte být ale vlastník, abyste mohl práva změnit. A pokud nejste vlastník, musíte vlastnictví převzít. Toť vše.  Bylo to zde popsáno už několikrát, stačí hledat. Nebo si prostě přečtěte Role Administrátora ve Vistě.

Jenže jestli máte plný disk, tak prostě máte plný disk a nic s tím nenaděláte.

Michal Politzer
www.mojevista.cz

dik moc za informace.hold sem zvyklej na xp a vista to prece jen resi trochu jinak.

Chtěl bych se zeptat jak se dají ve Vistách (nebo i XP) rozumě hromadně přejměnovat soubory. Potřebuji (opravdu) přejmenovat naráz třeba 300 souborů a nechci aby byli stejné názvy s číslem v závorce, ale třeba jen 1,2,3,... nebo Jméno.1 (jméno1, Jméno 1, a podobně ale ne v zavorce). nejedna se jen o fotky, ale třeba i složky atd...Existuje na to třeba nějaký nástroj?

Total commander je výborný na přejmenování souborů dle Vašich představ !

Obrázek uživatele Michal Politzer

Případně Altap Salamander, ale stejně jako Total Commander je za peníze.

Zadarmo to umí FreeCommander. 

Případně specializovaný nástroj, zkusil jsem rychle najít Ken Renamer - vypadá snadně na ovládání a umí asi všechno. Nahoře vyberete soubory, vlevo dole zadáte tvar jména, vložíte znak "Counter", a hned nahoře vidíte, jak přejmenované soubory budou vypadat.

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz

Děkuji. Vyzkouším ho :-)