Microsoft Office 2013: útržkovité informace o nové verzi kancelářského balíku

Microsoft v utajení vyvíjí další verzi populárního kancelářského balíku Office. Postupem času se navzdory snahám Redmondu zabránit únikům zpráv dozvídáme nové a nové informace. A z nejrůznějších zdrojů jsem tyto novinky posbíral dohromady a krátké shrnutí vám přináším v dnešním článku. 

V klasické desktopové podobě nového Office nečekejme žádné extra změny. Uživatelské rozhraní a grafická stránka bude takřka totožná s aktuálními Office 2010. Nejvýznamnější novinkou (nám doposud známou), co se funkčnosti týče, je editor PDF dokumentů. Mimo toho se dočkáme zbrusu nové metro edice Office 2013 RT.

Název

Prvotně spekulovaný název nástupce Microsoft Office 2010 měl znít Office 15, později se zjistilo, že jde o kódové označení. Nyní už se stoprocentní jistotou víme, že se bude jmenovat Office 2013.

Datum vydání finální verze

Vzhledem k doplňkovému jménu produktu, můžeme snadno odvodit, že nové Office vyjdou v roce 2013. Podle zpráv několika renomovaných zdrojů (které ale  nejsou oficiálně potvrzeny) půjde o začátek roku, vypadá to na leden.

Je tu jedno ALE. V souvislosti s tím musím doplnit, že nový operační systém Windows 8 vyjde na podzim letošního roku. Mj. bude na trh vypuštěna speciální metroidní edice Office 2013, která bude určena tabletovým Windows 8 RT, jež  mají tyto upravené Office v základu obsahovat (podobně jako u mobilního operačního systému Windows Phone 7 a výše). Z toho lze vyvodit několik závěrů. Buď to vyjdou Office 2013 dříve, než se aktuálně tvrdí, nebo budeme Office do Osmiček později ručně doinstalovávat.

Speciální edice Office 2013 pro Windows 8 RT

Už delší dobu víme, že Microsoft připravuje edici nové verze operačního systému Windows 8 určenou pro dotykové počítače. Bude instalována do levnějších tabletů na platformě ARM, dražší přístroje, tzv. hybridní tablety (ke kterým lze do konektoru připojit hardwarovou klávesnici) se budou prodávat s klasickými Windows 8 pro platformu x86, jež je používána v dnešních PC. Na těchto přístrojích poběží klasický desktopový Office.

Ale pro ARMové tablety s Windows 8 RT, které nejsou kompatibilní s x86 Windows, musí vzniknout odlišná verze Office 2013. Bude mít integrovány základní funkce v aplikacích Word a Excel.

Editace PDF dokumentů přímo v Office 2013

Současný balík Office 2010 umí maximálně výsledný text exportovat do PDF dokumentu. Tím práce s těmito soubory končí. Nový operační systém bude v základní podobě (bez nástrojů třetích stran) schopen otevřít k nahlížení libovolné PDFko.

V ruku v ruce s tím jde nová verze Office 2013, která bude umět takový soubor upravovat. Microsoft přiznává, že funkce nebude příliš inteligentní. Poradí si s PDF souborem obsahující čistý text, pokud se přimíchá (třeba) fotografie, může mít s korektním rozpoznáním textu problém.

Takže to vypadá, že společnostem, kteří si na prodeji profesionálních programů pro úpravu  PDF dokumentů postavili byznys, Microsoft do zelí nepůjde.

Vydání betaverze Office 2013

Stejně jako v případě uvolňování raných verzí Windows 8 (Developer Preview, Consumer Preview, Release Preview) mezi širokou veřejnost, se Microsoft této taktiky bude držet a s podobnou politikou přijde i s nadcházející verzí Office.

Podle aktuálních informací spatří světlo světa první testovací verze Office 2013 v průběhu července a bude k dispozici ke stažení pro všechny zájemce.

Typ článku: