Windows 8 v otázkách a odpovědích

Windows 8Je to tak, sice Windows 7 teprve v dnešních dnech vyrostly nad své předchůdce Windows Vista a (nesmrtelná) XP, ale Windows 8 jsou už na cestě. Připravil jsem pro vás tento souhrnný článek, který ještě dále můžeme společnými silami doplňovat.

Jak se budou Windows 8 jmenovat?

Zatím se jim pracovně říká Windows 8 a žádný oficiální název se ještě neobjevil. Osobně si myslím, že ani neobjeví, protože to dopadne podobně, jako se "sedmičkami" - tak dlouho se o nich mluví v pracovní verzi jako o "osmičkách", že pak nebude dávat marketingový smysl uvádět systém pod jiným názvem. Ale mohu se samozřejmě mýlit.

Kdy budou Windows 8?

Nyní Microsoft uvolnil poměrně nečekaně veřejně tzv. developer preview. To je skutečně jen ukázka některých nových vlastností, rozhodně žádná beta verze určená k testování. Určitě se s takovým systémem nedá plnohodnotně pracovat. Osobně doporučuji vyzkoušet buď na jinak nepoužívaném počítači, na samostatném oddílu, nebo nejlépe v nějakém virtualizačním programu.

Kdy bude následnovat nějaká už použitelné beta a finální verze zatím není jasné, pravděpodobně se ale v roce 2012 dočkáme.

Co Windows 8 přinášejí?

Zatím jsou zřejmé dvě výrazné novinky: ta první je ryze "windowsová" a jako update by ji jistě ocenili i uživatelé Windows 7 - Průzkumník totiž dostane panel nástrojů se spoustou funkcí. Sláva.

Druhá novinka je ovšem zásadní: vedle klasického prostředí Aero se objeví dotykové prostředí Metro. Podle původních zpráv se zdálo, že půjde o dva alternativní způsoby ovládání, ale verze dostupná na internetu ukazuje, že Aero a Metro jsou propojené a v podstatě je potřeba používat obojí. Metro ale vůbec nevzbuzuje nadšení při představě, že je použito na 24" monitoru a naopak nepoužitelné bude na dotekovém zařízení typu tablet nastavovat něco v Aeru. Vše se ale ještě může změnit a možná bude možné Metro opravdu použít na vše (nyní například při nastavování vlastností systému uživatel "spadne" do Aera).

Které prvky starších Windows v "osmičkách" nebudou?

Zdá se, že "spočítané" to má nabídka Start - nyní se místo ní zobrazuje Metro. Na blogu Microsoftu věnovaném Windows 8 se dlouze rozepisují o tom, jak uživatelé Windows 7 využívají vlastnosti nabídky Start výrazně méně, než tak bylo ve Windows 8 - souvisí to s tím, že programy se nyní "připínají" na hlavní panel.

Podobně se můžeme rozloučit s "gadgety", tedy jednoduchými pomůckami plovoucími na ploše. Zdá se, že je opravdu využívá velmi málo lidí (osobně jsem je ve Windows 7 vypnul hned z počátku), navíc dlaždice Metra mají přesně tuto funkcionalitu.

Co je vlastně to Metro?

Microsoft použil rozhraní Metro poprvé ve svém novém operačním systému Windows Phone 7 určeném pro mobilní telefony. Vůbec nevychází ze "zaběhnutých" zvyklostí Windows. Základním prvkem jsou dlaždice, tedy jednoduché obdélníky, které buď zobrazují jen ikonu aplikace, nebo rovnou nějaké informace (na způsob tzv. widgetů/gadgetů, tedy malých prográmků, které ukazují např. předpověď počasí, nebo vytížení procesoru). Aplikace pak běhají přes celý displej - což je logické u mobilních telefonů, částečně pochopitelné u tabletů a zcela zcestné u velkých LCD panelů.

Jaké budou hardwarové nároky Windows 8?

Zatím se zdá, že nebudou vyšší, než u Windows 7. Nakonec, Windows 8 jsou docela použitelné i v rámci virtualizace.

Kde se dají Windows 8 stáhnout?

K dispozici jsou přímo na stránkách Microsoftu tři verze:

Ke stažení budete potřebovat Windows Live ID, tedy "login", který už pravděpodobně máte k využívání jiných služeb od Microsoftu (jako je například Windows Messenger). Ostatně, tento login budete potřebovat i k přihlášení do Windows 8.

Proč je tento web o Windows tak málo aktualizován?

Protože jsem strašně línej...

 

Pokud vás napadají další otázky, vložte je jako komentář. Pokusím se je zodpovědět a přidat přímo do článku (a příšlušný komentář následně smažu, aby tu byl pořádek).

Typ článku:

Komentáře

Ke stažení budete potřebovat Windows Live ID, tedy "login",...nikdy ho to po mě nechtělo...

Windows 8 vypadají jako solidní průserr, tentokrát Microsoft šlápl vedle, jako s Vistou – viz http://www.ictmanazer.cz/2011/10/windows-8-nejvetsi-omyl-v-historii-micr...

tak já si nemyslím, že vista je špatná, prostě když vyšla, nebyl pro ní ještě dostatek sw a obsahovala pár chyb co se později odstranilo. Dnes jsou vista a 7 skoro stejný, akorát že u 7 se některé věci ještě vylepšili. To metro u 8 mě taky docela děsí.