Windows 8 na desktopu: jeden velký propadák

Microsoft uvolnil ukázkovou verzi nové generace Windows s číslem 8, která by měla být určena jak pro běžné počítače (a běžné notebooky), tak pro tablety. Tato obojetnost je patrně zásadním důvodem, proč Windows 8 považuji za tak špatný systém a nevěstím mu vůbec nic dobrého. Pokud se systém zasadně nezmění (a tomu už nic nenasvědčuje), rozhodně na něj nebudu přecházet. A protože se před pár měsíci mým hlavním počítačem stal Macbook Air se systémem Mac OS, patrně jsem s Windows zcela skončil. 

Verze Consumer Preview s číslem sestavení 8250 není první, kterou testuji - vyzkoušel jsem již dříve uvolněnou verzi. To jsem ještě doufal, že je silně pracovní a "něco se stane". Když teď vidím dnešní verzi Windows 8, už nic zásadního nečekám. Microsoft to prostě takto chce zkusit. A já myslím, že to nedopadne dobře.

Na úvod mé negativní "recenze" (samozřejmě silně subjektivní): tento web jsem začal tvořit s příchodem Windows Vista. Tenkrát jsem byl nadšený do každé nové beta verze. Výsledný produkt byl o něco horší, než se čekalo, ale přinesl spoustu užitečných věcí oproti v té době již zastaralým Windows XP. Když přišly Sedmičky, bylo to podobné - napravily nedostatky Visty. 

Asi před rokem jsem v práci přešel na Mac OS (tak trochu z nutnosti), v létě pak i doma (to už zcela dobrovolně). I tak jsem ale vždy říkal, že mám vlastně Windows 7 raději, než Mac OS. Jenže pro Windows 7 neexistuje pořádný notebook, jaký bych chtěl (tedy na úrovni MB Air). Jsou to většinou plastové šmejdy bez špetky vkusu, těch pár kvalitnějších pak má operační systém doslova zničen haldou neužitečného softwaru. Proto jsem zvolil Apple MB Air a jsem naprosto spokojen. Zkusil jsem na něj nainstalovat Windows 7 a bylo to naprosto bezproblémové - jenže Microsoft ve svém systému nepodporuje gesta na touchpadu, která jsem si v Mac OS X Lionu hned oblíbil, takže Windows šly pryč.

Přesto jsem pokukoval po Windows 8, protože kdyby přinesly něco suprového, možná bych zase změnil platformu. 

Nic takového se ale nestane. Důvody? Hned je popíši. Samozřejmě se na to dívám z pohledu uživatele notebooku/počítače, ke kterému mám připojený 27" monitor s rozlišením 2560 x 1440.

1) Metro

Metro je na desktopu naprosto strašné. Osobně se mi nelíbí ani na mobilech, ale na desktopu kromě naprosto děsných barev navíc zásadně plýtvá místem. Všechno je obrovské, úplně zbytečně. Dlaždice možná vypadají zajímavě, když jsou proloženy fotografiemi z fotoalba nebo Facebooku. To ale rozhodně nechci vidět na úvodní obrazovce a vůbec, celý Facebook mě nezajímá, natož něčí fotky z něj. A ve chvíli, kdy se Metro omezí na barvy a ikony aplikací, vypadá to na velkém monitoru vážně dost hrozně. A to nelze na pozadí umístit ani nějaký pěkný obrázek - na výběr jsou jen jednoduché obrazce a pár barev (jedna ošklivější, než druhá).

2) Aplikace Metra přes celou obrazovku

Že na mobilu nebo tabletu běží aplikace přes celou obrazovku, je jasné. Na 27" monitoru lze v celoobrazovkovém režimu používat snad jen komplexní aplikace typu střižna videa. Ne e-mailového nebo Twitterového klienta. Možná se toho lekl i Microsoft a přidal možnost mít aplikace spuštěné dvě. Tu první přetáhnete do sloupce v levé nebo pravé čtvrtině, druhá pak vyplní zbytek. Poměr nezměníte. Ale v tak úzkém sloupci některé stávající aplikace ani nefungují (Store), jiné jsou kvůli velkým písmenům stejně nepoužitelné (Mail). Hrozné, děsivé, jak někdo může takhle hloupě uvažovat.

3) Písmo pro slepce

Najdeme i na českém internetu osoby, které ujíždějí z "dokonalé typografie" Metra a tleskají, jak konečně někdo odhodil grafiku. Hm, budiž mu jeho názor ponechán. Také mám rád typograficky zajímavá a "čistá" díla. Třeba na billboardu. Neutratil jsem ale 24 tisíc korun za obří monitor, aby mi ho zaplnila centimetrová písmena. Typografie Metra je možná zajímavá, ale naprosto nepraktická a obtěžující. Tam, kde by postačila jednoduchá linka k oddělení funkčně rozdílných bloků, je v případě metra deseticentimetrová mezera. Bílá. Do tmy zářící, až oči bolí. 

4) Neergonomie

Ale strašná. Zkusil někdo v Redmondu na tomto systému něco opravdu třeba několik hodin dělat? Nemám dotykový displej a nepředpokládám, že by si kdokoli liboval v tom matlat prstem po stolním monitoru. Po pár minutách by ho jistě bolely ruce. U desktopu sedíme s myší a klávesnicí, většinu "obsluhy" systému pak vykonává jenom myš. Jenže celoobrazovkové aplikace nelze myší opustit. Do startovní obrazovky Metra se dostanete jen stiskem klávesy Win. Už vidím, jak uživatelé zvyklí držet v jedné ruce myš a procházet internet a v druhé ruce třeba hrnek s kávou, mají najednou levou ruku na klávesnici jen kvůli návratu z aplikace.

Vážně ať si nikdo nemyslí, že pracovní počítač někdo bude ovládat prstem na displeji. Myš a klávesnice nepatří do starého železa a kdo se zapomněl u Minority Report, měl by se rychle vzpamatovat: budoucnost málokdy vypadá tak, jak ve sci-fi filmech (a Minority Report navíc patří k těm podprůměrným, na který si už dnes málokdo vzpomene). 

A vůbec, ovládání Metra myší je naprosto děsivé - například posouvat po obrazovce je nutné tažením za skrolovací lištu u spodního okraje. Druhá možnost je točením kolečka myši: a zatímco točíte kolečkem nahoru a dolů, obrazovka roluje doleva a doprava. Geniální. Tleskám. 

5) Aero a nabídka Start

To ladné, vzdušné Aero, které do primitivní grafiky Metra zkrátka nemůže zapadnout, bylo aspoň "zhranatěno", což mu spíš ublížilo. Objevilo se pár věcí, které jsou jistě fajn: Průzkumník má pruh nástrojů (ribbon) se spoustou užitečných funkcí. Lákavá myšlenka, že z Metra spustíte jedinou dlaždici Desktop (tedy Aero) a vše bude "normální" ale bere za své, když se podíváte do levého spodního rohu na nabídku Start, která tam … není. V Aeru si tak nespustíte ani Ovládací panely, pokud jste si je nestihli připíchnout na hlavní panel. Musíte opustit myš, na klávesnici stisknout Win, skočit do Metra a … počkejte, to ještě bude zajímavé, to si nechme do dalšího odstavce!

6) Control panel a Settings

Takže jsme na titulce Metra a zkoušíme něco nastavit. Marně budete hledat dlaždici s nastavením (ještě v minulé verzi tam ale byla!). V pravém dolním rohu kouká titěrná ikonka čehosi s lupou. Dost nepochopitelně malá, když všechno ostatní je v Aeru tak velké. Najeďte na to myší (ale nemačkejte), a z pravého rohu vyjede pár ikon. A jedno z nich je Settings. Hurá. V horní části znovu nutné klepnout na Settings. Ale ne, jsou to jen nastavení obrazovky Start. Takže zpět. Úplně dole je More PC Settings. Zůstáváme v Metru, centimetrová písmena nabízejí nastavení v 13 skupinách, ale třeba rozlišení obrazovky nebo nastavení sítě tu vůbec nenajdete. Správně, jsou to "metrová" nastavení, tedy spíše ty blbinky z tabletů, jako jsou Notifikace. Takže ani tudy se do Ovládacích panelů nedostaneme. Takže znovu stisk klávesy Win (jinak se z nastavení nedostaneme). A zkusit začít psát "Control Panel" - ano, to jediné funguje. Abychom příště nemuseli pouštět myš, tak si samozřejmě můžeme tento panel přidat buď na obrazovku Start (a je to pěkně ošklivá dlaždice), nebo na hlavní panel v Aeru. 

7) Co to je sakra "CES"?

Tohle asi jen na okraj, že v Redmondu pravděpodobně řádí nějaké šílenství. CES totiž je nově zkratka pro českou klávesnici. Co na tom, že jsme zvyklí na CZ a možná bychom snesli CZE (když už tedy nově musí být pojmenování třípísmenné). Jo, a nově se klávesnice přepíná pomocí Win+Space. To jenom abychom neztratili pozornost, trocha zpestření pro migrující uživatele.

8) Aplikace Metra

Jsou strašné jedna jak druhá - zabírají prostě celou obrazovku, což je totální kravina! A když už ji zaberou, tak ji ani nevyužijí. A vůbec celý ten minimalismus, byť možná pro někoho líbivý, je na škodu - Internet Explorer umí jen přejít na zapsanou adresu. Případně si stránku musíte přilepit na Start. Žádné záložky. Mail (pošta) v trojsloupcovém zobrazení (vlevo složky, uprostřed maily, vpravo náhled) ponechá i v rozlišení 1600x1200 (víc bohužel ve VirtualBoxu nenastavím) pro náhled málo místa. A zcela očekávaně, maily nelze myší přesouvat do složek. Microsoft úplně zapomněl na drag-and-drop z devadesátých let. 

9) A co na tabletech?

Tak opusťme na chvíli desktop a představme si Windows 8 na tabletu. Spoustu věcí může na malém (řekněme 10") dotekovém displeji najednou dávat smysl. Jenže: věříte, že to bude plynulé a funkční? (Kdo měl v ruce iPad a srovnal jej s jakýmkoli Google-pokusem, tak ví, o čem mluvím.) Bude zrovna toto iPad Killer, když Microsoft nevyrábí hardware? Copak věříte, že HP, Acer, Dell, kdokoli nezaneřádí svůj tablet naprosto nefunkčním balastem typu Norton Antivirus? 

Až uvidím tablet, který bude s Windows 8 fungovat, tak možná připustím, že pro tablety nejsou Windows 8 špatná. Zatím tomu ale nevěřím. A pro desktop dávám rovných nula hvězdiček z pěti.

 

S ohledem na to, že jsem Windows 8 naprosto znechucen, nebudu patrně mít chuť se ani věnovat tomuto webu. Takže, zcela vážná nabídka: chce ho někdo odkoupit? Případně, chce se o něj někdo (za nějakou drobnou odměnu) starat, psát články? Vážní zájemci, kontaktujte mě na michal (at) politzer.cz

 

A ještě omluva, že tu nejsou žádné obrázky - nechtělo se mi je klikat. Touhle dobou už jich je plný internet, takže tu krásu z Redmondu určitě můžete vidět v celé kráse. Já už se teď jenom těším na to, jak Windows 8 z Virtualboxu zase smažu a budu se těšit a) na iPad 3, b) Mac OS X Mountain Lion. 

Typ článku:

Komentáře

S většinou souhlasím, ale zkus najet myší do pravého horního, nebo levého dolního rohu. To první vyvolá systémový panel, to druhá tě umožní myší vrátit na nabídku Start. To jen tak pro úplnost. 

Btw. Pěkně ujetý je taky zmizelý tlačítko Start v desktopu - když už by člověk překousl Metro jakožto nutno startovací obrazovku a jinak spokojeně žil v desktopu, tak při rychlém hledání čehokoli stylem "tlačítko Start a píšu..." se vždy přepne do Metra. Děs.

Nedovedu si představit, co to udělá ve velkých firmách, státních podnicích atp. Hádám, že Windows 7 budou mít ještě delší život než XP...

 

 
 
Obrázek uživatele Michal Politzer

No jo, velmi intuitivní :-)

No né, ve firmách se tomu budou všichni bránit. Pokud někdo má počítač jako pracovní nástroj (např. účetní), tak se prostě nebude chtít učit jakési pošahané ovládání vhodné pro tablety, ale nevhodné pro desktop.

Napadlo mě, že si možná Microsoft z nás trochu dělá pokusný králíky - zkusil to vydat takto, jaké budou reakce. A možná má v záloze čisté Windows 8, bez metra. A pro tablety čisté metro, bez desktopu…

Vlastně: to je jejich jediná šance, že to rozdělí na dvě edice. Jinak nemůžou dopadnout dobře…

Naprostý souhlas s obsahem článku. MS dělá vše proto, aby přišel o klientelu, která jej vynesla na pomyslné "PC nebe". Záchranu nového, poněkud pochybného OS před totálním propadem, spatřuji stejně jako autor v rozdělení na dvě edice - desktop/tablet.

Souhlasím, je to neuvěřitelné nepochopení ergonomie desktopu a navíc mix dvou zcela nesourodých prostředí (po stránce vizuální i funkční).

Metro mělo poměrně pozitivní reakce na mobilech a tak to MS pojalo jako všelék. Jinak Metro jsem chvíli používal i na mobilu a je IMO strašné i tam. Ono jde udělat hezký náhled s dlaždicemi, které dodržují nějaké grafické standardy, ale pak se do arény vpustí všichni ostatní a je z toho odporný mišmaš.

Když chceš zavřít aplikaci křížkem a vletíš do rohu, tak ti neustále vyskakuje dementní menu.

Jako největší úlet vůbec je posuvník, kterej zašedne, když není okno aktivní, takže dokud na něj neklikneš, nevíš ani jak je stránka velká, ale hlavně kde máš ten posuvník chytit. Tohle je šílenství na pochodu.

 

K bodu 6.  Uzitecne menu se na vyvolat pravoklikem v levem spodnim rohu.

ano, vesmes musim souhlasit (az na detaily, ale to je jedno :)), vcera jsem W8 zkousel a asi jediny, co se mi libilo byl Task manager a PinBall :) Metro se mi libi na telefonu, ale na desktop ho fakt nechci! MS mam obecne celkem rad, ale tohle, z myho pohledu, pos*ali a pokud se to nezmeni (coz asi nezmeni), tak pravdepodobne W8 vynecham...

Win 8 / Metro tablet je tak o dvě generace přes iPadem. Opravdu povedené, produktivní, intuitivní. iOS je telefonní OS roztažený na 10", ergonomická a neproduktivní hrůza. Takže v tabletech Win 8 dobrý.

No a na desktopu je samozřejmě opruz neustále střídat Aero a Metro, nakonec podobně jako Apple prasí LaunchPad a další věci z iPadu do OS X a proto spousta lidí zůstává u 10.6, protože OS X 10.7 a 10.8 jsou horší.

Nicméně pokud MS naslouchá feedbacku, pak prostě nebude z Win 8 mazat Start Menu, nechá je jako ve Win 7 a má vyhráno -> nabídne špičkový systém pro tablet i desktop. Jediný problém toho desktopu je totiž to střídání Aero <-> Metro a má super snadné řešení.

Metro udělat volitelné.

Obrázek uživatele Michal Politzer

Jo, vesměs se shodneme. Tahat prvky z dotekového prostředí na desktopové je nesmysl a to i v případě Applu - Launchpad je úplnej nesmysl (a korunu tomu pak dává Adobe, který při instalaci do Launchpadu nacpe uninstalátor, konfigurátor, nastavení Airu a kdoví čeho…). Na druhou stranu Apple to aspoň nevnucuje a Launchpad není potřeba vůbec používat.

A souhlasím i s tím, že by si iPad zasloužil něco trochu lepšího: na jedničce je iOS akorát, protože jednička je pomalá a nic moc víc nezvládne. Dvojka (a určitě i trojka) má na víc. A chybějící společné úložiště dokumentů je dnes dost limitující.

Na druhou stranu, Microsoftí Metro je sice slibný začátek, ale těch much má taky hodně. A hlavně by Microsoft udělal nejlíp, kdyby si nechal vyrábět svůj hardware. Protože HP, Dell, Lenovo, natož Acer nebo Asus mu to neuvěřitelně zprasí a dopadne to stejně, jako Android v podání "partnerů Googlu". 

Jinak po pár dnech jsem si tak na 95 % jist, že Microsoft nakonec vydá dvě samostatné edice, tablet a metro. Jinak by toho na desktop moc neprodal…

Michale, pokud vezmeš jako etalon jako Microsoft zvládnul Windows Phone telefony, tak nikdo nic neprasí. Ať si koupíš HTC, Nokii, Samsung či třeba Del, vše funguje na 100% a je super rychlé.

Osobně věřím, že na tom Windows 8 tablety budou podobně, rychlost také, a kvalita rovněž. Koncepčně mají Windows 8 výrazně navíc než nablblý systém z telefonu na iPadu.

Obrázek uživatele Michal Politzer

Tak ano, tu naději vidím taky, že:

a) budou Windows 8 pro desktopy/notebooky, kde o Metro uživatel ani nezavadí

b) budou tablety s dostatečným hardwarem a s čistým Metro Windows 8 systémem

c) vzájemně to bude skvěle spolupracovat

Pokud to nastane, bude to skvělé i pro svět Apple: je totiž potřeba, aby existovaly konkurenční platformy, aby se vzájemně hecovaly k lepším produktům. 

Včera se mi z reklamace vrátilo tabletové EeePC T101MT, tak jsem na něj zkusil hodit Win8.

Instalace vcelku bezproblémová, akorát systém neupozornil na vyjmutí instalačního USB disku a po restartu z něj nabootoval, stejně jak Win7. V úvodním nastavení systému mne trochu zarazilo, že v Microsoftu chtějí i mé PSČ.

Metro je je tabletu líbivé, ale nekamarádí se s mým rozlišením, takže jediná metro aplikace, kterou si na netbooku/tabletu užijete, je nastavení. Ani IE nejde spustit... aby se člověk podíval na internet, musí zadat toužený web v exploreru... Tenhle přístup Microsoftu mne trochu mrzí, očekával jsem, že požadované rozlišení je takové, ve kterém se systém zobrazí korektně, né že na menším to nebude fungovat vůbec...

Taky mě to trochu zklamalo...

Nemohu naprosto souhlasit s uvedeným článkem.

1) Systém dlaždic je o zvyku.

2) Rozlišení 27" monitoru je stále vzácnost. Například většina uživatelů s NTB koupených za poslední 2 roky má pouze "1300x700", kde je Metro ucházející. Za rok možná přejde standard na 1600x900, ale i tak to nebude hned.

3) Rozumím. Dlouho se M$ vyčítalo, že má písma na prd.Když je konečně udělá dobře, tak se zase vyčítá, ža na velkém monitoru vypadají velká.

4) Netestujte W8 ve virtuálu, ale na plné instalaci. Je to velký rozdíl. Všechny rohy okna jsou pak snadno dostupné a funkční, mají svůj jasný smysl a účel - nabídka Metra/nabídka spustěných aplikací.

5) Ano, Aero vzalo trochu za své, nebudu zde říkat, že možná v plné verzi bude lepší, asi nebude. Ale Aero pro práci v oknech není - je to pro desktop pro práci s desktop aplikací.

6) Settings pro desktop je stále na desktopu normálně přístupné, třeba i přes levý dolní roh. Settings pro Metro je v Metru dostupné ihned přes pravé rohy.

7) Není třeba komentovat. Nezkoušel jsem, ale určitě půjde přenastavit.

8)+9) Opět není třeba nyní komentovat. Stejné to bylo i před 2 lety pro Android. Zbytečné psát podobné komentáře.

Obrázek uživatele Michal Politzer

1) Nejde jen o zvyk. Jde o to, že to hezky vypadá na propagačních letáčcích s rozjásanou fotkou z facebooku, fotkou z dovolené a nějakým příspěvkem z RSS. A co když nic z toho nechci? Pak jsou to jen barevné plochy, v který se špatně orientuje.

2) Mít větší plochu vždy bylo výhodou. Teprve Microsoft to dokázal otočit. Fail.

3) Nevypadají velká - ony jsou velká. Asi v MS špatně vidí.

4) Vůbec jsem se nevyjadřoval k rychlosti - vím, že ta je v reálu lepší, než ve virtuálu. O rozích jsem nic moc nevěděl a moc intuitivní mi to nepřijde.

5) A není to tak trochu krok zpět? Nechápu, proč zahazovat Aero, které je elegantní a přitom funkční (a v mnoha ohledech příjemnější, než Mac OS X)

6) Píši o nemožnosti něco normálně z desktopu spustit, dokud to nemá odkaz na hlavním panelu a dále o tom, že pro samé položky "settings" není moc jasné, kudy kde co nastavit a hodně to připomíná zmatené nabídky v Symbianu na Nokiích (myslím Symbian "1")

7) No to pochybuji, že to půjde změnit. A nerozumím tomu, proč někdo zaběhlé zkratky má tendenci měnit.

Zdravím,

tiež som včera nainštaloval do VMware Workstation 8 Windows 8 CP. Nainštaloval som si tam pár bežných programov - Altap Slamander, PSPad editor, Adobe Reader 10, PDF X-Change Viewer, WinRAR, CCleaner, a pár ďalších aby som skúsil niečo robiť čo bežne robievam.

 

Keďže je to môj prvý pokus na Windows 8 trošku som sa zoznámil s Metrom pospúšťal aplikácie. Vyskúšal ako sa najú nastavovať, prepínať a tie bežné veci. Táto časť sa mi vôbec nepácila. Dúfam, že Metro pôjde úplne vypnúť a po štarte Windows 8 budem automaticky na desktope ako v sedmičke.

 

Na druhej strane keď som na desktope, kde už mám "svoje" známe programy tak je to strará známe vec. Samozrejme som si prešiel tie všetky nastavenia v Control paneli a pod. Toto všetko je fajn. Na prvý pohľad nie sú veľké zmeny.

 

Vzhľad okien - hranatejší nie je zlý, ten vo Windows 7 sa mi páči viac. Myslím, že tu nám dá MS časom na výber... Teda dúfam.

 

Štart menu - pravdu povediac ho vo Windows 7 prakticky nepoužívam. Ak tam mám do desať odkazov na programy, ktoré používam málo - cca. raz za 1-2 mesiace. Všetky programy spúšťam cez Altap Salamander cca. 20. A ďalšie tam ani nemám, spúšťajú sa podľa asociovaných prípon k súborom. Takže táto časť mi v nových Windows 8 ani nechýva. Naopak som vždy uvažol ako by to vyzeralo bez tl. Štart.

 

Hawk. Zatiaľ som sa hral s Windows 8 len asi 3 hodinky. Myslím, že ak Metro pôjde úplne vypnúť prejdem bez problémov na nový Windows 8. :-).

Obrázek uživatele Michal Politzer

Zeptám se jinak: pokud půjde Metro vypnout a vy budete používat Altap Salamander (taky ho mám rád), zaplatíte za upgrade W8? Má to smysl? Mně se zdá, že Microsoft se tak nadchl do Metra, že zapomněl lidem přinést nějaké funkční novinky, něco, za co má smysl utrácet peníze za novou verzi…

CES je zkratka pro češtinu podle ISO 639.

Obrázek uživatele Michal Politzer

No dobře, ale nahradit zaběhnutou zkratkou jinou zkratkou mi přijde prostě naprosto samoúčelné. Jo kdyby do velkorysého prostředí dostali celý název "česky" nebo použili třeba českou vlajkou, chápal bych to jako pokrok. Ale takto je to jenom změna, aby byla změna.

Zaběhnutá zkratka se ti zřejmě moc do mysli nezakousla, protože je to ve skutečnosti "CS" a ne "CZ", jak píšeš v článku.

Obrázek uživatele Michal Politzer

No jo, až tak mě to rozhodilo…

A navíc pamatuju ještě CZ, než s CS přišly Windows 95…

Windows 8 není na desktopy protože desktopy končí. Už je chtějí jen hráčí ,kteří neradi xbox nebo playstation. Do 5 let tu už asi moc desktopů nenajdeme.(Kdo chce bendu ,když může mít dotykové all in one pc).