Zkušební verze Windows 10 ke stažení zdarma a v češtině

Leden byl ve znamení konference Microsoftu, která byla zaměřena na uživatelské novinky v rámci připravovaného systému Windows 10. Jak již bylo avizováno, po skončení konference v následujících dnech bude vypuštěno nové sestavení, které přinese většinu nových funkcí a možností, které byli na středeční tiskovce ohlášeny. To zahrnuje zejména zmenšenou nabídku Start, notifikační centrum, hlasovou asistentku Cortanu (v češtině pochopitelně ne) a také řadu drobných změn a vylepšení... Více informací se dozvíte v jednom z předchozích článků.

Určitě vás mrzí, že si s Cortanou nezakomunikujete v českém jazyce, nicméně mám pro vás alespoň jednu dobrou zprávu, a sice, že tato nejnovější testovací verze systému (a tedy všechny budoucí) je dostupná v češtině, což se v případě ranných zkušebních verzí nikdy předtím nestalo. Takže i za tento přístup musíme dát Microsoftu palec nahoru a doufám, že to oceníte a Build 9926 si vyzkoušíte alespoň ve svých virtuálních mašinách...

Pokud se až nyní dozvídáte o možnosti bezplatně testovat připravované Desítky a máte zájem se do programu Insider zaregistrovat a stáhnout si poslední dostupnou verzi, stačí pro to udělat málo. Přihlásíte se pod svým Microsoft účtem na https://insider.windows.com/ a odtud si stáhnete vybranou verzi systému (co se týče jazyků, na výběr je vedle angličtiny a řady dalších jazyků také zmiňovaná čeština a samozřejmě 32-bit nebo 64-bitová verze). 

Je třeba upozornit na to, že i samotný Microsoft upozorňuje na to, že jde o brzkou verzi a proto ji nedoporučuje používat jako hlavní operační systém na počítači. Nicméně osobně jsem poslední verzi nainstaloval na svůj notebook a používám Windows 10 jako primární operační systém. Zatím bez jediného pádu, což ovšem nemohu zaručit všem čtenářům. 

V případě, že Desítky již testujete, můžete si aktuální sestavení stáhnout prostřednictvím aktualizační služby Windows Update. Po úspěšném upgradu si v Ovládacích panelech můžete přepnout jazyk z angličtiny na češtinu. 

A jaké jsou první dojmy? Výrazný posun kupředu, nicméně už po prvních minutách jsem našel první nedostatek, resp. pokračující nejednotnost mezi dotykovým a nedotykovým prostředím. Existují zde dvoje Ovládací panely (klasické a pak ty s velkými tlačítky a písmem určené pro ovládání dotyky prstou). Ty druhé dotykové jsou pro myš a klávesnici zbytečně velké, přesto do nich musíte nejednou zabroustit. Například Windows Update - ta v klasickým Ovládacích panelech není, a ptám se proč? 

Komentáře

Podle všeho se asi Windows Update nedočkáme. Microsoft prý plánuje, že se aktualizace budou šířit prostřednictvím P2P (Peer - to - Peer) Docela dobré, ne? :D

Windows Update bude. Ted jenom otazka, zda si budes aktualizace stahovat ze serveru Microsoftu nebo treba ode mne prostrednictvim P2P site. Chapu, ze si chce Microsoft ulevit a nevyuzite servery asi nabidne v ramci komercniho cloudu Microsoft Azure :) . Ale zapojeni do P2P ma byt dobrovolne, takze neboj, ze budes mit neustale vytizeny upload. :)