Microsoftí konference je za námi: Windows 10 formou upgradu zdarma

Na středu, 21. ledna 2015, byla ohlášena tiskovka Microsoftu se zaměřením na nový operační systém Windows 10. Tentokrát se ale nemělo jednat o korporátní novinky, o kterých nemá běžný uživatel ani tušení, že jsou součástí systému a že jejich systém vůbec něco takového nabízí, a ani nebylo cílem přesvědčit firmy, jak jsou Desítky to nejlepší, co je mohlo potkat a jsou maximálně kompatibilní se současným softwarem atd. Tentokrát byl předmětem konference řadový uživatel a všechny informace, které zazněly se ho přímo týkaly a v praxi je pocítí na vlastní kůži.

Zhruba dvou hodinová prezentace začala pro smrtelníka nudnými čísly, samozřejmě že je většina českých novinářů do svých článků zahrnula, protože nemusí nic ověřovat a dohledávat v dalších zdrojích, prostě opíší pár čísel z tiskové zprávy a hned mají o jeden odstavec víc, proč ne, že? Nikoho to nezajímá! Kdyby se tu přeci jenom někdo takový našel, tak rozhodně nechci, aby se cítil diskriminován, tak uvedu aspoň tolik, že do programu Insider, do kterého se musel zaregistrovat každý, kdo si chtěl stáhnout zkušební verzi Windows 10, se zapojilo 1,7 milionu lidí. A ti Microsoftu posílali podněty, jak systém vylepšit, Microsoft řekl, že těmto lidem naslouchá a že je za takovouto zpětnou odezvu rád. 

Nyní už se pusťme do novinek, na které (pokud jste nesledovali živý stream) čekáte a jistě vás budou zajímat.  

Windows 10 zdarma

V některých svých "prognózách" jsem se (částečně) zmýlil. Microsoft totiž hned v úvodu (asi aby nažhavil přítomné jablíčkáře na další bombastické novinky a ti neodešli) oznámil, že první rok po uvedení Windows 10 na trh budou formou upgradu ze systému Windows 7 a Windows 8.1 zcela zdarma. Na českém Internetu jsem četl příspěvky od některých spoluživatelů Windows, kteří to nepochopili a začali šířit poplašné zprávy, že Desítky vám budou po dobu jednoho roku bezplatně sloužit (jakási trial verze) a pak za ně budete muset zaplatit. Tak to opravdu není a pokud si Windows 10 v prvním roce jejich života stáhnete, zůstanou vám navždy. 

Pokud budete s přechodem na Win10 otálet a ani do roka neprovedete bezplatný upgrade, pak asi bude přechod zpoplatněn. Podrobnější informace Microsoft neposkytl, takže můžeme jenom spekulovat. Domnívám se, že sáhne po poplatku ve výši 30 EUR (stejně jako v případě upgradu ze starších verzí systému na Windows 8). Rovněž se nemluvilo o uživatelích Windows Vista a Windows XP. I v tomto případě se nabízí zvýhodněný upgrade za 30 EUR (připomeňme si minulost, kdy Microsoft nabízel upgrade na Osmičky jak z Vist tak i XP, přece je v jeho vlastním zájmu, aby všichni používali nejnovější verzi systému). Uvidíme, do vypuštění Desítek na trh zbývá cca. tři čtvrtě roku, takže do této doby se jistě nějaké další oficiální informace o cenové politice Redmodnu ještě objeví. 

Windows 10 jako služba

S bezplatným upgradem souvisí další novinka, která na lednové konferenci zazněla. Microsoft poprvé mluví o Windows jako službě. Co by to mělo znamenat? Zatím víme tolik, že se Desítky budou průběžně vylepšovat a že tedy v "blízké době" nebude potřeba ničeho podobného jako Windows 11. Čili pokud bych to měl připodobnit k Osmičkám, tak jste bezplatně povýšili na Windows 8.1, dále pak skupina vydala objemný balík aktualizací na jaře, a všechna vylepšení byla zcela zdarma. 

Je jasné, že Microsoft chce, aby všichni majitelé PC přešli na jeho moderní Windows 10, aby je měl takříkajíc plně pod kontrolou. Ze Sedmiček a Osmiček to nebude technicky žádný problém, uživatele přejdou. Majitelé Windows XP se k Desítkám dostanou až s koupí nového zařízení. Vypadá to, že Microsoft již prioritně nechce vydělávat na operačním systému jako takovém, ale na službách s ním úzce svázaných. Nabízí se například obchod s aplikacemi, pokud přes něj uživatelé začnou nakupovat software a z Windows Store se stane jakýsi Steam pro aplikace a programy, Microsoft vyhrál a všechny "další verze" Windows může poskytovat zcela zdarma. 

Pak se nabízí další možnost, a sice placená služba ve smyslu v jakém ji před nějakým časem představil Microsoft se svým kancelářským balíkem Office 365. Zde si za určitý měsíční poplatek předplatíte plnohodnotné desktopové Office, které si nainstalujete do svého počítače a dokud platíte, můžete používat vždy aktuální verzi známých aplikací Word, Excel, PowerPoint a další v závislosti na vybrané verzi (pro domácnosti nebo podniky). V opačném případě vám přístup k programům bude zablokován. Je ale třeba dodat, že vedle Office 365 stále zůstala zachována i klasická distribuční cesta balíku k zákazníkovi, kdy jednorázově zaplatí za časově neomezenou licenci. Hold, každá domácnost si spočítá jedna a jedna a zjistí, že Office jako služba se v konečném důsledku značně prodraží...

Kvíz na závěr této kapitoly. Kdo z vás ví, jakou verzi Windows má na svém počítači nainstalovanou? Všichni. Kdo z vás ví, jakou verzi prohlížeče Google Chrome používá? Nikdo. Pro zjednodušení. Představa Microsoftu je taková, že za nějaký čas to nebude vědět nikdo z nás... A to je jako ta služba.

Novinky v rámci Windows 10

Konečně se dostáváme k samotnému systému. Inovacím Microsoft věnoval nezanedbatelnou část programu tiskovky, takže pojďme na ně.

Nabídka Start. O té toho bylo napsáno už skutečně mnoho a zdálo se, že už nebude v ničem jiná. A přece jenom se dočkala vizuálních změn, posuďte sami z obrázku, zda k lepšímu, a také se dočkala v pravém horním rohu tlačítka pro zvětšení do celoobrazovkového režimu, což je ona Úvodní obrazovka z Metra/Modern UI. Na hlavním panelu se objevilo vyhledávací pole, které má v sobě zabudovanou hlasovou asistenku Cortanu. (Pole bude možné z panelu odstranit). 

Místo postranního Šému jsme se dočkali notifikačního centra přes celou výšku obrazovky. Do toho bude moci vývojář integrovat nějaké funkcionality související s jeho aplikací, které odtud bude uživatel volat. Na spodu notifikačního centra pak najdete připnuté ovládací prvky pro bezdrátové sítě, dále pak regulace jasu, tlačítko pro aktivaci režimu letadlo atd.

Jistě nejzajímavější je sjednocující prostředí nazvané continuum, které usnadní přechod mezi dotykovým a desktopovým prostředím. To se týká hlavně hybridních počítačů, které fungují s klávesnicí jako náhrada notebooku a po odpojení klávesnice se z tohoto zařízení stává tablet. Microsoft chce prostředí sjednotit tak, aby uživatele hybridů nemátlo. Například i když budete zařízení používat jako tablet s celoobrazovkovým Metrem, ve spodní části stále uvidíte hlavní panel. Také okna Průzkumníku se po odpojení klávesnice stanou celoobrazovkovými. Všechny aplikace ("dotykové i nedotykové") se budou dát ukončit jednotným gestem uchopením aplikace a tažením dolů. Myslím, že do finální verze Microsoft ještě vychytá mouchy a mušky a pevně věřím, že to konečně bude super používat (alespoň v této fázi vývoje to vypadá nadějně, palec nahoru). 

Cortana. Kdo nemá hlasovou asistentku, jako by nebyl. Vize je jasná, počítač se bude moci dát ovládat hlasem. Do této myšlenky to má hodně daleko, ale nějak se začít musí. Kromě toho, že Coratana zatím pracuje jenom na základě anglických povelů, tak její akce jsou dost omezené. Lze ji použít například na vyhledávání souborů, spouštění aplikací, přidávání poznámek, zkrátka na jednoduché záležitosti. Ale budoucnost je jasná.

Náhrada Internetu Exploreru s kódovým označením Spartan s novým vykreslovacím jádrem. Nový grafický kabát v Metro stylu a různé vychytávky pro tablety. Například režim čtení nebo psaní si na webové stránky poznámky (Microsoft zdůraznil, že bude možné psát po displeji stylusem, což nikdo nepochopil, co na tom je tak zásadního, je naprosto marginální záležitostí, zda jezdím po displeji prstem nebo kapacitním stylusem) a ty pak ukládat jako obrázky a rychlou volbou odeslat mail s přílohou. Nechybí integrace Cortany. Na druhou stranu pro starší podnikové aplikace bude v systému zachován Internet Explorer s původním jádrem. 

Windows 10 (Phone)

Sjednocování mobilů, tabletů a počítačů pokračuje i v případě nové mobilní verze Windows Phone. Desktopový i mobilní systém bude mít stejné jádro, z toho plyne, že vývojáří budou mít snadnější práci a Metro aplikace budou s drobnými úpravami běžet na obou platformách, což ostatně funguje již dnes. Hlavní je do jisté míry sjednocující UI rozhraní, takže jak na mobilech tak na počítači vidíte stejné entity (Metro/nabídka Start, notifikační centrum).

Dále Microsoft ukázal několik nových a vylepšených aplikací pro Windows Phone (aktualizovaný poštovní klient Outlook, správce fotografií s automatickým vylepšováním fotek a samozřejmě nechyběl ani nový Office). Pokud vás Windows Phone 10 zajímá víc, doporučuji si přečíst článek třeba na WMmania nebo MobilMania.

Windows 10 a propojení s konzolí Xbox

Windows dostane aplikaci, která bude sdružovat hry z Xbox Live, nebude chybět personalizace a sociální prvky. K dispozici bude nová funkce Game DVR, která bude snímat obrazovku během hraní a záznam pak budete moci jednoduše sdílet na Facebooku nebo Youtube. Vzhledem k tomu, že je to systémová záležitost, budete moci streamovat i hry, které jste si nekoupili přes novou Xbox aplikaci. A právě z té chce Microsoft udělat hlavního konkurenta jedničky herního obchodu Steamu... Přes aplikaci pak budete moci spouštět multiplayer her, které jsou určeny jak pro platformu Xbox tak i pro PC. 

Hry z Xboxu budete moci streamovat na jakékoliv zařízení v domácnosti s Windows 10. Praxe je následovná. Na Xboxu si zapnete hru a obraz se bude streamovat na zařízení s Windows 10. Takže vaši oblíbenou Xbox hru si zahrajete třeba na svém notebooku a televize bude v tu chvíli přístupná dalším členům rodiny...

S příchodem Windows 10 se objeví i DirectX 12. Slibuje až o 50% lepší výkon...

Těšte se společně se mnou na Windows 10 a pro další novinky i nadále sledujte MojeWindows.cz. Finální verze vyjde na podzim letošního roku, předpokládá se říjen. V nadcházejících měsících se můžeme těšit na další novinky a aktualizované testovací sestavení W10. 

Aktualizace: Obrázky jsem vyměnil za screenshoty z české verze testovacích Windows 10. 

Typ článku: