Na Desítky možná povýšíte zdarma prostřednictvím Windows Update

Že by Windows 10 byl zadarmo, o tom se již nějakou dobu mluví a dosud se to nezdálo příliš pravděpodobné, protože přeci jen je divize Windows pro Microsoft zhlediska zisku klíčová, nicméně na světlo světa unikl nástroj, který pochází z oficiálních serverů Microsoftu a má zkoumat připravenost systému Windows 8.1 a Windows 7 na nejnovější Windows 10.

Klíčovým v tomto případě je větička, že aktualizační systém Windows Update dá uživateli vědět, jakmile bude finální Windows 10 k dispozici. A to bude "nejdříve" v roce 2015. Windows Update zatím vždycky šířil jenom bezplatné aktualizace a service packy pro starší systémy, upgrade z Windows 8 na Windows 8.1 inicioval sice obchod s aplikacemi Store, ale to bylo jenom kvůli rozšíření povědí o Storu mezi lidi...

Pokud tedy vyjdeme z této skutečnosti a Desítky se budou šířit prostřednictvím Windows Update, zcela bezplatně, tak by mě zajímalo z čeho bude Microsoft žít? Vzpomeňme na podzim roku 2012 a příchod Osmiček na trh (po třech letech od vydání Windows 7)... Microsoft přišel s cenově výhodným upgradem za 30 EUR ze Sedmiček a ještě starších Windows XP. Myslím, že tato suma nikoho nezabila a na dalších dva tři roky měli uživatelé aktuální verzi systému.

Ideální by byl upgrade z Windows 7 a Windows 8 na Windows 10 za 20 EUR (cca. 550,-Kč). Řekněmě dostatečně nízká cena na to, aby lidé neuvažovali, zda se jim upgrade vyplatí a pro Microsoft nějaký jistý příjem, který zajistí kvalitní vývoj dalších verzí systému. Podpoříte Microsoft a oceníte tak jeho práci. Výhodné pro všechny. 

Třeba v případě tabletů by mělo smysl uvolnit novou verzi systému zcela zdarma, protože ušlý zisk by se mohl zaplatit z provizí z prodaných aplikací v Microsoft Storu, ale v případě desktopů o něčem takovém nemůže být ani řeč. Lidé nejsou a ještě nějakou dobu nebudou zvyklý si software kupovat prostřednictvím nějakého integrovaného shopu (za předpokladu, že tedy přistoupí na to, že se za programy platí)...

Jasně že Microsoft žije z prodejů OEM licencí velkým výrobcům počítačů, nicméně počítače už z pohledu hardwaru "nestárnou" tak rychle jako dřív, teď jim k tomu Microsoft dá systém zadarmo, který má stále stejné hardwarové nároky, tak proč kupovat nový počítač? A jsme v cyklu, ze kterého není východisko... Uvidíme, jak to dopadne. 

Typ článku: