Novinky v instalačním procesu Windows 8.1, instalačku snadno stáhnete ze serverů Microsoftu

Před nějakým časem jsem chtěl kompletně přeinstalovat operační systém na svém notebooku. Velmi nemile mě překvapilo, že ačkoliv je upgrade z Windows 8 na Windows 8.1 zcela zdarma, licenční klíč, který jsem kupoval v době vydání Windows 8, nebylo možné použít na instalačku Windows 8.1. Čili jsem si musel odbýt nezbytné kolečko:  instalace Windows 8 -> několik stovek megabajtů aktualizací -> upgrade na Windows 8.1 -> další objemné balíky aktualizací. Nepochopitelné. 

Pokud jste tento proces někdy absolvovali, dáte mi za pravdu, že je to peklo. Naštěstí  to došlo i lidem v Microsoftu... Nyní si každý držitel licence Windows 8 (potažmo Windows 8.1) může stáhnout příslušnou aplikaci, která pak stáhne ze serverů instalačku systému a vytvoří z ní bootovatelné médium, například zaváděcí flash disk nebo vypálit obraz na DVD-éčko. 

Nicméně toto není to hlavní. Microsoft rovněž přistoupil k tomu, že na své servery dává aktualizované verze svých operačních systémů a do instalačních souborů implementuje důležité meziroční aktualizace. Takže nyní pokud si stáhnete Osmičky ze serverů Microsoftu, po instalaci už nebudete muset třeba i (v tom lepším případě) hodinu čekat na nainstalování optimalizačních a bezpečnostních aktualizací prostřednictvím služby Windows Update. Takže za tento pokrok, který třeba v případě linuxových distribucí funguje už několik let, i když tedy přišel pozdě, palec nahoru.

Nově si v aplikaci můžete zvolit, v jakém jazyce chcete systém stahovat, jakou verzi a zda 32-bit nebo 64-bit architekturu.

Hlavní komplikace byla ale následující. Instalační program Windows 8.1 neakceptoval produktový klíč, který byl zakoupen se základními Windows 8. Přišla revoluce a už to funguje a instalačka Osm jedniček přijímá Windows 8 product-key. Co víc jsme si mohli přát od zkostnatělé firmy než takové zjednodušení instalačního procesu? Nic víc chtít nemůžeme...

Existuje zde prostor pro další zlepšení. Instalačka by mohla být aktualizována každý měsíc, protože i nyní, když obsahuje všechny důležité updaty do určitého data. Aktuálně v prosinci jsou to aktualizace do srpna 2014, čili do systému následně musíte nainstalovat aktualizace za poslední čtyři měsíce, což odpovídá několika stovkám megabajtů. A tyto všechny updaty by mohly být součástí třeba listopadového sestavení Windows 8.1, které by Microsoft na svých stránkách šířil mezi lidi. Ale třeba se v blízké době dočkáme...

Typ článku: