Microsoft vydal velkou aktualizaci pro Windows 10 TP

Microsoft ani ne po měsíci od vypuštění zkušební verze Desítek přispěchal s velkou aktualizací Windows 10 Technical Preview. Redmondští se rozhodli, že do testovacích Windows 10 budou novinky zavádět postupně. Končí tak scénář, který byl doposud zažitý a setkali jsme se s ním i v případě Windows 8, kdy Microsoft veřejně vypustil Developer Preview a Consumer Preview. Pak RTM a nakonec finální. 

Pokud tedy máte na svém počítači (ať už fyzicky nebo virtuálně) nainstalované aktuální Desítky, aktualizaci, která s sebou přinesla notifikační centrum, které bylo ještě před několika měsíci doménou výhradně mobilních zařízení, dále pak několik nových klávesových zkratek a hlavně vylepšený způsob přijímání aktualizací pro váš operační systém, si můžete stahovat prostřednictvím aktualizační služby Windows Update v rámci Control Panel (Ovládací panely).

NOTIFIKAČNÍ CENTRUM

Podobně jako nejnovější desktopová verze jablečného systému i Windows 10 musí mít oznamovací centrum, které bude mít za cíl shromaždovat různé události systému a aplikací. Svoji ikonku bude mít notifikační centrum na hlavním panelu vedle data a hodin. Jak můžete vidět na screenshotu, v rámci správce události se dozvíte například zmeškané hovory a zprávy na Skypu, schůzky a naplánované úkoly v kalendáři, výzvy k aktualizaci metro aplikací atd.

Záleží jen a jen na vývojářích, jak rychle dokážou své aplikace přizpůsobit na tuto novinku a události z jejich aplikací se tam budou uživatelům zobrazovat.

KLÁVESOVÉ ZKRATKY

Nejvýznamnější je rozhodně kombinace kláves Win + Shift + šipky , která přesune aktivní okno na další monitor.

Win+Ctrl+D - vytvoří novou virtuální plochu, Win + Ctrl + šipky - přepínání mezi virtuálními plochami a v neposlední řadě přibyla Win + šipky k přichycení aplikace k pravé nebo levé polovině pracovní plochy.

NOVÁ FORMA AKTUALIZACÍ

Microsoft na svém blogu popsal, jak funguje vydávání a šíření tzv. buildů, tedy jakýchsi minoritních vylepšení testovací verze Windows 10. Před třemi týdny vydaný Build číslo 9841 nyní následuje 9860, rozdíl osmnácti "verzí" se nikde nevypařil, jenom tyto malé denní aktualizace Microsoft nešíří mezi veřejnost, jsou určeny pouze uzavřenému okruhu testerů. Následně jsou vybraná sestavení postoupena dalším lidem, pak nejširší uzavřené skupině v rámci Microsoftu, aby se nakonec v rámci veřejného programu Insider dostala až na vaše počítače.

Microsoft nově zavádí dva typy aktualizací v rámci testovacích Windows 10. V rychlém kanálu se k vám budou s větší frekvencí dostávat méně objemné aktualizace, které však mohou obsahovat závažné chyby, za to se však dostanete k novinkám jako první. Konzervativnější uživatelé mohou aktivovat mód "Pomalý", kdy se k vám již veřejnými testery ověřený soubor menších aktualizací z rychlého kanálu dostane v jednom balíku.

Finální verze Windows 10 vyjde na jaře 2015.

Typ článku: