Devítky nepřišly, místo nich se na dnešní konferenci objevily Windows 10

Seběvědomý Microsoft před několika minutami ukončil konfenci, při jejíž příležitosti představil novou verzi operačního systému Windows. Windows 10. Ano, nejde o chybu, skutečně. Zapomeňte tedy na Devítky a přivítejte na svět Windows 10. Na otázku, proč firma přeskočila devítku, Microsoft odvětil, že číslování odpovídá pokroku, a že prý to sami brzy uvidíme. Zkušební Technical Preview si všichni zájemci budou moci stáhnout již zítra (čas neupřesněn).

Nyní se podívejme ve stručnosti na to, jaké novinky si na nás společnost v souvislosti s Windows 9 připravila. Rovnou musím konstatovat, že pravidelní čtenáři MojeWindows.cz nebudou nijak překvapeni, protože o většině těchto novinek již budete vědět z předchozích aktualit a článků. 

Microsoft šokoval přitomné publikum v San Franciscu hned v úvodu, protože oznámil, že nepřijde s žádnými Devítkami, ale že se nová verze jeho OS bude jmenovat Windows 10. Všude a všichni se o systému zmiňovali jako o Windows 9, tak se to prostě musí jmenovat jinak. Windows 10. Prý proto, že významný pokrok si zaslouží pěkně kulatou cifru.  Uvidíme v následujích dnech, zda si systém desítku skutečně zaslouží. 

Windows 10, tak se kromě desktopového a tabletového systému, bude jmenovat také mobilní operační systém. Z čehož plyne, že se firma rozhodla spojit všechny platformy do jednoho ekosystému. Trošku s rezervou berte informaci, že pro počítače, tablety i mobily má být jeden store a společné aplikace. Pravděpodobně to bude řešeno podobně jako v AppStoru, kde jsou záložky, zda chcete vyhledávat aplikace pro iPhone nebo iPad. Jenom pro jistotu napíšu, že není možné používat mobilní aplikaci na desktopu a naopak. Technicky to možné je, ale z ergonomického hlediska samozřejmě vůbec. Ale jistě krok vpřed. Všechny Windows aplikace pod jedním účtem. 

Nabídka Start, nic nového. Všechno jsem už napsal. Jde pouze o upravenou a zmenšenou Úvodní Metro obrazovku. Nabídne klasické textové pole pro vyhledávání souborů, aplikací a také vyhledávání v Internetu. V nabídce budou k dispozici nejčastěji pouštěné aplikace, dále pak klasické vnořené složky a podsložky (tak jak to známe z Windows 7). Nechybí ani tlačítko pro vypnutí, restartování počítače + odhlášení se ze systému. V pravé části nabídky Start je pak vyčleněn prostor pro živé dlažidce s aktuálními informacemi. 

Moderní aplikace lze spouštět v okně, takže Microsoft se na prezentaci pochlubil s tím, že lze vedle sebe jednoduše umístit Metro i desktop aplikaci zároveň. Zkrátka s nově tzv. univerzálními aplikacemi budeme moci pohybovat různě po ploše, jako s těmi současnými desktopovými. 

Nové přepínání aplikací ve stylu jablíčkového Mac OS X.

Nechyběla ukázka virtuálních ploch, které mají za úkol suplovat vícero fyzických monitorů. Mohli jsme se podívat, jak (snadno) se mezi nimi přepíná a také na přepínání mezi aplikacemi na nich spuštěných. 

Úvodní Metro obrazovka v novém provedení (na fotce níže). Vlevo seznam desktopových aplikací, vpravo pak (jak kdo chce) Metro/Moderní/Univerzální aplikace. 

V tuto chvíli vidím jako velmi nešťastné, že na ploše jde zobrazit postranní Charms panel. Mluvilo se o tom, že se přesune do metro aplikací a bude jej možné zobrazit pouze v nich, což by bylo velmi na místě, protože desktopáři se Šémem nechtějí mít nic společného. Nicméně stejně jako lze nastavit, aby se Start zobrazoval jako nabídka Start, nebo jako fullscreen Úvodní obrazovka, možná půjde Šém nějakým způsobem deaktivovat, aby nepřekážel v produktivní práci.

O ceně, edicích, upgradu a datu vydání na tiskovce nepadlo ani slovo. Přeci jen jedna informace. V dubnu 2015 se bude konat konference BUILD, jež se zaměří na programátory a vývoj metro aplikací. Následně bychom se mohli dočkat uvedení Windows 10 na trh. V nadcházejících dnech čekejte na MojeWindows.cz další příspěvky na téma Windows 10

Zdroj obrázků: The Verge

Typ článku: