Zkušební verze Windows 9 se blíží, aneb souhrn toho, co všechno o Devítkách (ne)víme

Nadcházející verze operačního systému Windows se blíží mílovými kroky, přinejmenším tedy jeho testovací verze s označením Technical Preview, kterou se Microsoft rozhodl stejně jako v případě předchozích Osmiček zdarma uvolnit k vyzkoušení všem zájemcům. K dispozici bude nejvyšší edice Windows 9 a lidé z Redmondu počítají s tím, že po prozkoumání nového systému získají zpětnou vazbu a do vydání finální verze by mohli případné mouchy nebo nedodělky vychytat či odstranit.  

Preview Windows 9 bychom si mohli v podobě ISO souboru stáhnout již ve středu (1. října). Samotná konference v San Franciscu, na které bude nový systém představen a při příležitosti této příležitosti bude rovněž uvolněna ona zkušební verze Devítek, se koná 30. září, ale musíte počítat s časovým posunem devíti hodin mezi Kalifornií a Českou republikou. Praxe minulých roků však ukázala, že v tuto dobu budou stahovací servery enormně vytíženy, čili je dost možné, že na vás přijde řada až někdy ve středu, ve čtvrtek ráno našeho času už budou download servery obslouženi všichni.  

Všechny zásadní novinky jste si mohli přečíst v průběhu posledních měsíců na MojeWIndows.cz v odpovídající sekci Windows 9. Nicméně od posledního článku přeci jenom došlo k odhalení dalších věcí, které rozhodně stojí za zmínku. Některé společnost již oficiálně potvrdila, v případě jiných jde o čisté spekulace.  

MÁME JÁSAT, WINDOWS 9 BEZ METRA?

Inovovaná nabídka Start, virtuální plochy, Metro aplikace v oknech, návrat widgetů na plochu, chybějící Charm panel... O tom všem již víme a pokud bychom to sesumírovali můžeme dojít k jistě potěšujícím závěrům, že Microsoft již v žádném případě nebude vyloženě desktopovým uživatelům bez dotykových displejů cpát pod nos dotykové prostředí Metro. Firma si je dobře vědoma toho, že s vypuštěním Windows 8 udělala chybu a poštvala proti sobě širokou skupinu konzervativních uživatelů počítačů.  

Marketingovou kampaň Devítek bude Microsoft prostřednictvím zejména svých spřátelených médií cílit právě na onu skupinu uživatelů, která je v současné době k Windows 8 velmi skeptická a v žádném případě neuvažuje o upgradu z Windows XP nebo Windows 7. V podstatě stačí jediná věc, aby korporace dostatečně srozumitelně vysvětlila, že Metro již v systému nebude priorita číslo jedna a že systém bude možné plně ovládat pouze a jenom z prostředí Plochy a nebude uživatele nijak nutit přecházet do celoobrazovkového dotykového prostředí.   

Pokud namítnete, že všechno lze nastavit tak, aby vás Metro vůbec neoběžovalo, je to nyní s Windows 8.1 do určité míry možné. Pokud ale chcete vyhledávat soubory nebo aplikace musíte přejít do celoobrazovkového Metra, v rámci postranního panelu Šém se nachází tlačítka pro vypnutí nebo restartování počítače, zároveň je v něm volba změnit nastavení, které vás odvede do Metro nastavení. Už samo o sobě, že vypnutí počítače je integrováno v Šému, je pro konzervy nepřijatelné, a takových příkladů bych našel jistě více. Jinými slovy zcela se odprostit od Metra je za současných podmínek nemožné.  

Již několik týdnů se mluví o desktopové a tabletové podobě systému, také jsem o ní publikoval samostatný článek na MojeWindows.cz. Při instalaci prý bude možné vybrat prostředí systému. V případě dotykových počítačů si prostě zakliknete, aby systém preferoval Metro, podobně jako to fungovalo v původních Osmičkách, po přihlášení se do systému se objevila úvodní obrazovka dlaždicového Metra, soubory se ve výchozím stavu otevíraly v Metro aplikacích, aplikace si budete stahovat ze Storu a do desktopu zavítáte zporadicky, pouze když k tabletu připojíte klávesnici a myš a budete chtít produtkivně pracovat v klasických aplikacích. Ideální případ tabletů postavených na x86 architektuře s plnohodnotými Intel procesory.   

O druhém nedotykovém režimu se toho namluvilo již mnoho, ale ne všechny leaky do sebe zapadají jako střípky do mozaiky. Víme, že Charm panel zmizí a přesune se do horní části Metro aplikací. Víme, že přijde inovovaná nabídka Start, ona změna proběhne na designové úrovni, funkčně by měla odpovídat Sedmičkovému Startu. Objeví se virtuální plochy, které suplují přítomnost vícero fyzických monitorů. Internet Explorer 12 nabídne podporu plnohodnotných doplňků, které známe z Google Chromu a Firefoxu. Metro by mohlo být odstaveno na druhou kolej. Všechno se zdá býti fajn.  

CO ŘÍKAJÍ ZVEŘEJNĚNÁ VIDEA? 

Dokud nezhlédnete video nabídky Start ve Windows 9, které je umístěno výše. Záznam pochází dle popisku v pravé dolní části z Windows 9 Technical Preview, kterou si budete moci bezplatně stáhnout přístí týden. Podle dostupných informací by se mělo jednat o nejvyšší edici určenou pro podniky Enterprise, která má mít primárně nastavený režim nedotykový desktop. Tak se ptám, co tam v té nabídce dělají jako výchozí aplikace  Metro aplikace. Vidíte například tu obří kalkulačku navrženou pro ovládání dotyky prsty, na co mi bude na desktopu?  Po rozkliknutí nabídky Start se samozřejmě v podsložkách ukrývá klasická kalkulačka, kterou všichni dobře známe z Windows 7, ale proč není její zástupce umístěn nahoře v nabídce? 

Nechci malovat čerta na zeď, ale ve videu je zřejmé, že daný uživatel má Windows 9 s desktop módem. Na konci snímku totiž vidíte, že si přepne v příslušných možnostech nastavení, aby se po kliknutí na logo Windows zobrazovala Úvodní fullscreen Metro obrazovka. Za předpokladu, že pouze v tomto  spočívá onen dotykový/nedotykový režim, začínám se obávat. Původně se totiž mluvilo o edici Windows 9, která bude zcela postrádat dotykové prostředí Metro, bez jakýkoliv Metro aplikací. Vzhledem k tomu, že se nyní objevují spekulace, které tvrdí, že si při instalaci systému budeme moci vybrat prostředí, které BUDEME PREFEROVAT, je vysoce pravděpodobné, s přihlédnutím k oněm zvýrazněným slovům, že se Metru nakonec zcela nevyhneme.  

O tom svědčí také vylepšená nabídka Start, která již nebude celoobrazovková, ale zabere pouze část pracovní plochy. Plus nabídne zástupce nejčastěji spouštěných aplikací, adresáře, vyhledávací pole pro hledání v souborech a aplikacích, tlačítko pro vypnutí, restartování a odhlášení se, zkrátka všechno, co známe z Windows 7. Pokud si ale připustíte fakt, že je to pouze upravená a zmenšená úvodní obrazovka, neuniklo vám, že se zde zobrazují živé dlaždice. Dle názoru mnohých, mezi které patřím i já, nevidíme smysl v živých dlaždicích na desktopu. Jsou to jednoduché widgety, které jsou ideální pro chytré telefony a tablety. Probudíte mobil a okamžitě vidíte aktuální událost v kalendáři, případně teplotu ve vašem městě, počet došlých mailů. Na desktopu ovšem k všem těmto činnostem máme nainstalovány plnohodnotné programy a aplikace (OneNote, Outlook) a co se počasí v Devítkách týče, to obstará renesance widgetů na plochu.  

DALŠÍ NOVINKY

Nyní už jenom krátce k posledním odhaleným novinkám. V Devítkách bude k dispozici notifikační centrum, které bude sdružovat systémové a uživatelské události. Záleží především na vývojářích, za jak dlouho své aplikace připraví na spolupráci s notifikačním centrem.  

Mluví se také o propracovanější integraci cloudové zálohy. Nepotvrzené informace říkají, že si zálohu systému bude možné uložit na servery Microsoftu a z ní pak systém kdykoliv obnovit. V podstatě se to dá přirovnat k tomu, jako byste si v systémovém nástroji vytvořili bitovou kopii a tu pak nahráli na SkyDrive. Nejde o nic přelomového, akorát, že to má probíhat na úrovni systému bez složitějšího zásahu uživatele.  

Neméně důležitou je také cena nové verze operačního systému. Opět se hovoří o formě výhodného upgradu z Windows 7 a Windows 8/8.1. Cena za povýšení na Windows 9 by podle zasvěcených zdrojů měla být 20 dolarů. V rámci České republiky pak 20 eur, tedy nějakých 470,-Kč, což vůbec nezní špatně.  

Co se stane s ARMovými tablety s příchodem Windows 9, které v době vydání Windows 8 měly vlastní verzi systému, nikdo neví. Ona edice sice měla desktop, ale vzhledem k odlišené platformě v něm není možné spouštět běžné desktopové aplikace, které znáte ze svých počítačů. Čili je logickým krokem, že na ARMových Devítkách nebude desktop, ale pouze dotykové rozhraní Metro. Nabízí se otázka, zda s nejnovějšími Intelovskými technologiemi (nízká wattáž, vysoká výdrž, pasivní chlazení) není lepší sáhnou po x86 tabletu, který bude mít v systému vedle Metra také plně funkční desktop a desktopové aplikace. Na ARM je minimální množství aplikací, takže většina lidí raději sáhne po iPadu nebo tabletu s Androidem.  

Kromě jiného se dočkáme lepší podpory pro displeje s vysokým rozlišením. Zatím pouze takto obecně, nic konkrétního nevíme. Vzpomeňme si, že toto samé bylo slibováno i před příchodem Windows 8.1, výsledek všichni známe. Nechme se tedy překvapit, snad už konečně příjemně.  

Finální verze Windows 9 vyjde na jaře 2015, testovací verze Windows 9 Technical Preview bude zdarma ke stažení pravděpodobně od středy, 1. října. Sledujte i nadále MojeWindows.cz a budete o všem důležitém informováni.  

Typ článku: