Windows 9 zase o něco přívětivější pro desktopové uživatele

Tato novinka v podstatě navazuje na červencový příspěvek publikovaný zde na MojeWindows.cz Jak bude vypadat desktopová verze Windows 9 [první informace], protože v poslední době se roztrhl pytel s informacemi o připravovaných Devítkách a nyní se dozvídáme, že Windows 9 bude umět virtuální plochy a z počítačů s nedotykovým displejem definitivně vedle Metra zmizí také postranní panel Charms.  

Virtuální plochy jsou jakousi alternativou pro ty uživatele, kteří nemají pracovní stanici s více připojenými monitory. Mohou si tak alespoň na svém jediném displeji vytvořit plochy, mezi kterými se lze snadno přepínat. Mohou si tak například oddělit práci od svých soukromých záležitostí. Nejedná se o nic převratného, linuxové distribuce tuto možnost nabízejí již delší dobu, nicméně to dnes lze ve Windows řešit doplňky třetích stran. 

Podstatně zajímavější uniklou zprávou je ta, která zmiňuje absenci Šému. Pokud tedy navážu na předchozí článek a zrekapituluji, že se dočkáme verze Windows 9 bez dotykového prostředí Metra (Modern UI), s inovovanou nabídkou Start, možností spouštět metroidní aplikace v okně a návrat widgetů na plochu, je v podstatě logickým krokem také odstranění dalšího dotykového prvku - panelu Šém. Ten je totiž spjatý převážně s Metrem a jeho aplikacemi. 

Pokud jste někdy měli možnost vyzkoušet si tablet s Windows 8, posunkovým gestem do strany jste si právě onen Charms mohli zobrazit a ten nabízel proklikat se k podrobnému nastavení právě spuštěné aplikace a obshaoval možnost vyhledávat atd. Pokud tedy Microsoft Metro z desktopu odstraní, spolu s ním se bude poroučet do věčných lovišť také Šém, který hlavně zpočátku závádění Osmiček na domácí počítače mnohé uživatele obtěžoval, když najeli myší do pravého spodního rohu a divili se, co za srandu to na ně vyskočilo...

Na druhou stranu se mluví o spouštění Metro aplikací v okně i na "nedotykové" verzi Windows 9. Je nemyslitelné, že by vývojáři kvůli desktopovým uživatelům, kteří budou beztak okrajovými uživateli jejich aplikací navržených pro ovládání dotyky prstou, předělávali své programy kvůli budoucímu odstranění Šému z jedné verze Windows 9, a tak se spekuluje, že panel Charms půjde zobrazit kliknutím myši na jedno z tlačítek vedle ikonky pro minimalizaci na horní liště. S tímto konceptem přišel server WinBeta.org.

Další, možná pravděpodobnější, možnost je, že panel Šém prostě zůstane zachován v onom emulátoru Metro aplikací, čili pokud  budete mít aktivní Metro aplikaci v okně a najedete na jeho okraj panel se prostě vysune tak jak to funguje u dotykových aplikací nyní v režimu přes celou obrazovku.  

Typ článku: