Jak bude vypadat desktopová verze Windows 9 [první informace]

To o čem zde na MojeWindows.cz v poslední době píši se začíná ukazovat jako blízká realita. Alespoň to tvrdí několik na sobě nezávislých zdrojů a z indícií, která potvrdil již samotný Microsoft, je patrné, že se dočkáme verze Windows 9 pro nedotykové obrazovky, tedy dlouho očekávané a u některých doslova vymodlené edice bez Metra a Úvodní obrazovky. Za vše mluví výrok manažera Microsoftu na konferenci WPC 2014, že Windows 9 má být operační systém velmi přívětivý pro podnikovou sféru. 

A proč velké korporace mimo jiné odmítají upgradovat na Windows 8? No, přece kvůli Metru. Jde o revoluční prvek, o kterém se v souvislosti s Windows 8 mluvilo jako o klíčovém, podle novinářů bylo Metro zásadní novinkou Windows 8 a jeho integrace do systému v novinových článcích vyznívala velmi negativně, a proto nechtěli žádné větší podniky s přechodem na novější verzi systému riskovat stabilní prostředí stávajících Windows. Za další je tu jistá nekompatibilita starších programů s inovovaným jádrem systému, to ale není problém číslo jedna a vše se dá optimalizovat pro správné fungování na novém systému. 

Windows 8 se na první pohled co se vizuálního zpracování desktopu týče od svého předchůdce - Sedmiček - v podsatě neliší. S Devítkami, jejichž finální verze se objeví na jaře, přijdou daleko větší změny. Podle serveru Neowin.net bude prostředí plošší. Velkou proměnu ale čeká hlavní panel, kde se očekávají místo dnešních ikon menší živé dlaždice. Pro představu by to mohlo vypadat tak, že místo statické miniatury Outlooku bude nově živá ikonka, která bude uživateli ukazovat počet nepřečtených mailů.

Čili nejde o žádné živé náhledy, jako to známe z aktuálních verzí Windows, kdy přejedeme na hlavním panelu po ikonce právě spuštěné aplikace a objeví se náhled dané aplikace. To je něco jiného. 

Na hlavním panelu dále bude k dispozici spouštěč Cortany, hlasové asistenky Microsoftu. Pokud tedy mluvíme o čistě desktopové nedotykové verzi Windows, tak zde Cortana dle mého názoru postrádá smysl. Tyto asistentky (Siry, Google Asistent) dávají větší smysl na mobilních zařízeních. Praktické využití se nabízí třeba v době, kdy zrovna řídíte auto a potřebujete provést nějaký úkon v navigační aplikaci. Pokud byste po displeji matlali prstem, celá pozornost se rázem přesune pouze na váš telefon a tak vám (i ostatním) na silnici hrozí velké nebezpečí...

Dále se na plochu vrátí widgety, které se poprvné objevily ve Windows Vista. Jedná se o malé aplikace, které zobrazují nějaké informace a můžete si je umístit kdekoliv na plochu. Třeba například analogové hodiny, kalendář, vytížení CPU a využití RAM, akciové kurzy vašich TOP 5 titulů, kurzy měn apod. Vzhledem k absenci Metra, které obsahovaly ony živé dlaždice s aktuálními daty, je návrat gadgetů logickým krokem. 

Co na to říkáte, líbí se vám novinky ve Windows 9 Threshold a budete rádit za verzi Devítek bez Metra? 

Typ článku: