Windows 9 ve znamení boje proti pirátství, nový způsob aktivace se ale nebude líbit všem

Všichni víme, že nejkradenějším softwarem na světě je programový základ většiny počítačů operační systém od Microsoftu. Ruské fórum nyní přispěchalo s informací, že spolu s vydáním Windows 9 dojde k inovaci na poli aktivace zakoupené licence Windows. Podle zdroje již nebudeme muset zadávat klasický produktový klíč, ale zjednoduše se zakoupená licence spáruje s vaším Microsoft účtem a po instalaci systému do počítače se k němu přihlásíte a systém bude rázem aktivovaný.

Takže jak to podle ruského WZor a dalších bude v praxi vypadat. Je třeba zmínit, že se bavíme o krabicové verzi systému, to znamenená licence, která není pevně spjata se základní deskou počítače. Prostřednictvím Windows Store, na kterém můžete pořizovat a spravovat aplikace pouze v případě, že disponujete online účtem Microsoftu, si zakoupíte patřičnou edici operačního systému, za kterou zaplatíte stejně jako za všechno ostatní zde na Storu prostřednictvím platební karty.

Po provedení platby dojde ke spárování licence Windows s vašim online účtem. Zde dochází k první zásadní otázce, která nebyla na zmiňovaném ruském fóru řešena, a sice, jak to bude s převodem licence v případě, že počítač budete chtít prodat i s nainstalovaným systémem. Nabízí se možnost jednoduchého a komfortního převodu licence na jiný Microsoft Store účet, kdy prostě do textového políčka zadáte adresu nového majitele, to odklepnete a nový vlastník počítače se pak pouze přihlásí se svým účtem a licence bude opět aktivovaná. Ideální scénař, jaká bude skutečnost zatím nikdo z nás neví...

Z Microsoft Storu se také bude stahovat image Windows, ze kterého budete moci systém následně nainstalovat do počítače. Podle informací, které máme k dispozici, se bude jednat o v podstatě jedinou možnost, jak nutné instalační soubory získat. Čili vy sami si pak v případě nutnosti musíte obraz vypálit na DVD-éčko nebo vytvořit pomocí příslušného nástroje bootovatelný flash disk pro zavedení systému po startu počítače. Podle všeho se totiž mají úplně přestat distribuovat klasické krabicové verze s přídavným médiem, což by na jednu stranu mohlo ušetřit náklady na výrobu a následnou distribuci, na druhou stranu to však může přinést komplikace některým uživatelům, kteří nemají v domácnosti k dispozici vícero počítačů. 

Jelikož se jedná o retail verzi, která není vázána na konkrétní hardware daného počítače, můžete ji přenášet napříč počítači. V tomto by měl být nový model velmi přívětivý, protože bude stačit na stávajícím počítači licenci odhlásit, systém se deaktivuje a tu samou licenci pak nainstalovat na nový stroj, kterou zase aktivujete přihlášením se k Microsoft účtu, se kterým jste provedli nákup licence Windows. 

Kromě jiného je za tím snaha Microsoftu donutit uživatele Windows zase o něco více používat Microsoft účet a jak jsem již zmínil jde především o to snížit náklady na výrobu a logistiku systému ke koncovým zákazníkům. Mě osobně se toto vcelku zamlouvá, protože mám Microsoft účet, se kterým se přihlašuji k Windows, používám telefon s Windows Phone, na který mám navázaný zakoupené aplikace, cloudové úložiště OneDrive, s čímž souvisí zálohy dat a nastavení + pokud bych k tomu měl ještě tablet s Windows (zatím mám iPad), byl bych v podsatě v rukou jednoho ekosystému, tak proč na něm nemít navázanou i samotnou licenci k Windows, že ano?

Windows 9 vyjde na jaře 2015, testovací verze se dočkáme na podzim letošního roku. Windows s kódovým označením Threshold přinesou návrat nabídky Start, možnost spouštět Metro aplikace v okně a podle posledních zpráv možná tři verze, z nichž jedna bude určená výhradně pro nedotykové počítače a jejím poznavacím znamením má být absence Metra - to je přesně to po čem řada uživatelů (nejenom z řad firemních zakázníků) volala a ani se mi nechce věřit, že by Microsoft udělal takový velký ústupek a skutečně s takovou verzí Windows 9 přišel na trh. Nicméně pokud chce donutit velké korporace migrovat na novou verzi systému, asi mu nic jiného nezbývá...

Typ článku: