Windows 9 (Threshold) vyjde na jaře, novinkami potěší desktopové uživatele

Máme tu k dispozici další informace o připravované verzi operačního systému Windows 9, které pochází od respektované IT novinářky Mary Jo Foley, která se vesměs nemýlí. Windows 9 pod kódovým označením Threshold vyjde na jaře příštího roku, konkrétně se mezi zasvěcenými mluví o dubnu 2015, ostatně jak jste si mohli přečíst v článku na Win8.cz. Hlavně se ale můžeme těšit na přívětivější používání systému vyloženě desktopovými uživateli...

Jak se ono komfortnější používání systému pro uživatele klávesnice a myši projeví v praxi odhaluje Foley ve svém příspěvku na ZDNet.com. Windows 9 bude rozlišovat, zda běží na notebooku nebo tabletu. Při použití klasického počítače bude klást větší důraz na desktop, v případě tabletu pak bude preferovat dotykové prostředí Metro. V případě hybridních tabletů pak bude rozhodující, zda je připojená klávesnice či nikoliv.

Již v prosinci minulého roku jsem na MojeWindows.cz zveřejnil článek o připravovaných Windows Threshold, kde jsem zmiňoval, že má existovat několik verzí systému, kdy jedna z nich určená výhradně pro klávesnici a myš bude úplně postrádat Metro rozhraní. Pro tablety s x86 platformou (prakticky běžný počítač, na kterém lze spustit klasické Windows známé z domácího počítače) by existovala duální forma Windows, kde by vedle sebe fungoval jak desktop tak dotykové Metro - jako je tomu ve stávajících Osmičkách.

Tento výše uvedený scénář by absolutně dával smysl, otázkou samozřejmě je, zda by se Microsoft tak snadno vzdal Metra, do jehož propagace vložil obrovské úsilí a hlavně hromadu peněz. Na druhou stranu jsou tu klíčoví zákazníci z řad firem a velkých korporací, kteří se brání upgrade na Windows 8 z důvodu přítomnosti Metra v systému. Třeba už to, že se jedná o nový prvek - pro řadové zaměstnance velká neznámá - čili by si to vyžádalo proškolování a vysvětlování, což rozhodně pohodlnější je setrvat u starých dobrých Windows 7.

Novinky potvrzené pro Windows 9 jsou již dobře známé, ale přeci jenom dvě nejhlavnější připomenu. Jedná se o návrat nabídky Start a spouštění Metroidních aplikací v okně. Podle některých neoficiálních zdrojů a jejich spekulací se mluví také o tom, že Metro půjde v systému deaktivovat úplně, což by koncepčně odpovídalo již napsanému.

Inovovaná nabídka Start ve Windows 9

V souvislosti s tablety se mluví také o telefonech a v tomto případě by Microsoft rád sjednotil platformu smartphonů s nainstalovanými Windows Phone a ARMovými tablety. Podobně to funguje také v případě konkurenčního iOS, kdy tabletový iOS je de-facto roztažený mobilní OS, což v praxi znamená, že ty samé aplikace lze instalovat na iPady i iPhony (optimalizace pro různé úhlopříčky a rozlišení je samozřejmost, ale samotné jádro aplikací je totožné).

Testovací verze Windows Threshold by měla vyjít na podzim tohoto roku. Microsoft prý zvažuje, že by nadcházející verzi systému mohli mít zdarma uživatelé Windows 8 a dokonce i Windows 7.

Typ článku: