Windows XP jsou mrtvá, ať žijí Windows 8.1, aneb všechny staré konzervy přejděte na novou verzi systému

Jak jistě všichni víte, nejenom z internetových médií, ale také z hlavní zpravodajské relace České televize Události a tištěných novin, že 8. dubna 2014 přestal Microsoft podporovat svůj třináct let starý operační systém Windows XP, který je (nejenom) v České republice stále velmi populární a rozšířený mezi PC uživateli. Podle statistik jsou XPéčka nainstalována na téměř čtvrtině tuzemských počítačů, a to už stojí za zveřejnění krátkého příspěvku na toto téma.

Co v praxi konec technické podpory Windows XP SP3 ze strany Redmondu vlastně znamená pro běžné domácí uživatele? Je to velmi jednoduché.  Pokud na svém počítači používáte právě tento systém, od následujícího měsíce pro něj přestanou vycházet optimalizační (ty už ale nevycházejí delší dobu, s několika málo výjimkami) a hlavně bezpečnostní aktualizace. Před druhým zmíněným varují také (mnohdy samozvaní) IT experti.

Pokud se totiž začně šířit nějaké hrozba, která využívá díry v systému, ještě před 8. dubnem by ji Microsoft, sic se zpožděním (třeba i jednoho měsíce), ale zacelil vydanou záplatou, které se šířily prostřednictvím aktualizační služby Windows/Microsoft Update (v rámci Ovládacích panelů). Nyní už vám ji nikdo neopraví (pokud si tedy u Microsoftu draze nepředplatíte dodatečnou podporu), informace o potenciálním bezpečnostním riziku se velmi rychle rozšíří, situace využijí různé hackerské skupiny a mohou z vašich počítačů získat citlivá data, v nejhorším případě získají přístup do vašeho internetového bankovnictví (i když transakce jsou v 99% případů kryty minimálně ještě autorizační SMSkou) nebo mohou zaznamenat informace o platebních kartách, které používáte při online platbách na Internetu.

Je čas udělat pápá...

To jsou věci, kterých byste se nyní měli bát, protože jsou to reálná rizika, nikoliv scifi film. Je třeba ale rozlišovat mezi dírou v systému a bezpečnostními hrozbami v rámci jednotlivých aplikacích třetích stran, které mohou být ještě nebezpečnějšími, zejména ty související přímo s Internetem. Z toho plyne poučení, že je důležité mít nainstalované nejenom poslední vydané systémové aktualizace, ale také mít aktuální verze programů, které nějakým způsobem komunikují s Internetem a mohla by tedy neoprávněně nabytá důležitá data odesílat na servery crackerů. 

Na druhou stranu vždycky je rozhodující lidský faktor. Jste to právě vy, kdo umožní útočníkovi onu díru zneužít. Právě vy kliknete na exe soubor ve spamu začínající slovy "Konečně, Sex je opět zábavný!" a tím si rozbalíte vir, který pak začně odposlouchávat stisky na klávesnici a odesílat je dál. Případně se z vašeho počítače může stát virový inkubátor, z něhož se bude hrozba šířit mezi další uživatele používající Windows XP... Poučení na závěr: můžete mít poslední verze všech programů, včetně OS, a přesto řada problémů bezpečnostního charakteru vzníká díky tomu, co je mezi žídlí a počítačem, před blbostí uživatelů se totiž neubrání sebechytřejší a bezpečnější systém nebo antivirový balík. 

MÁM WINDOWS XP, CO MÁM DĚLAT?

Jednoznačně doporučuji přejít na aktuální systém. Klidně to může být nějaká bezplatná linuxová distribuce, která však s sebou nese určitá omezení spočívající zejména v omezené nabídce aplikací a chybějících hardwarových ovladačích (je tedy nutné ověřit, zda bude všechno kompatibilní a správě fungovat a zda najdete alternativy ke svým oblíbeným programům), nebo dle mého názoru na nejlepší možnou volbu, a sice Windows 8.1. 

Pokud nemáte vyloženě staré železo určené do šrotu, jinými slovy máte alespoň základní dvoujádrový procesor a 2 GB RAM, můžete nahodit Osmičky s klidným svědomím na svůj osobní počítač. Pokud se domníváte, že Windows XP budou kvůli svým nižším hardwarovým nárokům na stejné konfiguraci rychlejší než Windows 8.1, tak to tak skutečně není (bereme v úvahu PC s hardwarem splňující doporučené požadavky Windows 8). Windows 8 (oproti archaickým XP) nabízí efektivnější využití vícejádrovým procesorů, lepší správu paměti a prostředí s hardwarovou akcelerací (laicky řečeno část nutného výpočetního výkonu zajišťuje grafický čip).

OEM licence (nepřenositelná, trvale spjatá se základní deskou počítače) Windows 8.1 (základní verze) jak v 64-bit tak 32-bit stojí na českých eshopech 2400,-Kč, pokud sáhnete po nejvyšší edici Windows 8.1 Pro (64-bit nebo 32-bit) zaplatíte 3500,-Kč. Pokud byste rádi plnohodnotnou krabicovou verzi (jde o přenosnou licenci napříč počítači, ale v jeden okamžik samozřejmě musí běžet pouze na jednom počítači) stojí v případě Windows 8.1 Pro 6500,-Kč. Microsoft ale myslí na budoucí elitu národa, inteligenci, a pro studenty vysokých škol nabízí Windows 8.1 Pro Student za 1500,-Kč, jedná se o nejvyšší edici systému bez jakýkoliv omezení. Po ukončení studia licenci můžete nadále používat.

STARÉ KONZERVY PRÝ NEUPGRADUJÍ - CHYBA

Karel Kilián dneska ve svém článku na blogu Cnews.cz pobavil. Sepsal relativně dlouhý článek bez jediného rozumného argumentu o tom, proč bude i nadále používat Windows XP a nepřejete na novější verzi OS.Tomu říkám umění. Na jeho obhajobu se ale sluší říct, že hned v úvodu svého příspěvku píše, že jde o spíše osobní, subjektivní a ne vždy podložené fakty. 

Celý jeho příspěvek je postavený na staré konzervě (v článku toto sousloví zmiňuje celkem asi třikrát). Považuje se za velkého konzervativce, a přesto přešel z původních Windows 3.1 přes několik dalších verzí až na dnešní Windows XP, a že to byl sakra velký skok a jak všichni vidíme, zvládl to, ale s drobnou újmou (viz. právě zmiňovaný jeho článek). Myslím si, že i přestože v jeho mládí byla na silnicích k vidění "jenom" ŠKODA 120, tak dneska by v ní, i přes jiné technické parametry a jízdní vlastnosti současných generací osobních automobilů, asi nejezdil...

Základní informace o nastavení a různé triky a tipy týkající se Windows 8 a Windows 8.1 najde během několika maximálně desítek sekund na Googlu. O bezpečnosti a náročnosti na hardware jsem již psal v odstavcích výše. Beru to jako subjektivní komentář, pokud šéfredaktor a vydavatel s tím nemá problém, je to v pořádku, ale dle mého názoru je ten článek špatný a vyznívá tak, že používání Windows XP je v současné době naprosto v pořádku. Což není! 

A argument proč nepoužívat Windows 8, že Metro nepatří na desktop, umřel spolu s Klementem Gottwaldem. K tomu pouze jedinou větu, protože toto se řešilo již v říjnu roku 2012 v době, kdy Osmičky spatřily světlo světa a byly uvolněny k prodeji,  při používání Osmiček na desktopu jsem již několik měsíců do Metra nezabrosil, protože jsem prostě nemusel a nebylo to nutné. A mimo jiné Microsoft v následujících aktualizacích zapracuje do systému nejčastější výtky uživatelů používající hlavně (nebo jenom) Plochu a vrátí se Start a jeho nabídka v novém kabátku. Tímto ale všechno dobré jenom začíná...

Typ článku:

Komentáře

Tak teraz vám niečo poviem na ten váš skvelí windows 8.1 : Ak by som to (áno dobre počujete to pretože windows 8.1 je len pokus a to veľmi špatný) netestoval všemožnými testmi. Nikdy by som neveril že Microsoft dokáže vypustiť taký nepodarok polotovar alebo už neviem ako to slušne nazvať. Teraz nehovorím o metre a nehodnotím metro ako grafické prostredie ktoré ma aký taký potenciál na úspech lenže to by ho musel Microsoft vyladiť odstrániť muchy,červy,šváby a iné zvieratká a potom by sa to aj dalo používať. Ja hovorím o vnútrajšku že jadro je staré 30 rokov to je normálne. Ale že je deravé ako rešeto bezpečnostne neošetrené, UFEI ktorá len prináša len ďalšie nevyriešené problémy a nedostatky. REGISTRE ktoré mali byt odstránené už v windows 7 lenže bohužiaľ Microsoft na ne naviazal kontrolu spustenia sa a len ďalej bobtnajú a ich prínos je pre system totálna 0 len uľahčujú prácu záškodníkom Vy toto voláte operačný systém? kde ktokoľvek mu môže urobiť čokoľvek? A nemusí byť ani správca tohto "systému"? Microsoft to už konečne pochopil o čom tu píšem vid systém windows 10 len ešte stále sa nepoučil z registrov,jadra a to ho bude stáť prachy a úspech u užívateľov.