První informace o Windows Threshold

Teprve v říjnu byla uvolněna aktualizace Windows 8.1 a už se mluví o jejím nástupci. Veškeré informace uvedené v tomto článku jsou čiré spekulace, za kterými ale stojí významní IT novináři s kontakty na klíčové lidi ve vývoji společnosti Microsoft Mary Jo Foley a Paul Thurrot. Podle Foley ponese nadcházející verze desktopo-tabletového systému kódové označení Threshold, možná se dočkáme oddělení dotykové a nedotykové verze OS a návratu nabídky Start. Toto všechno by se mělo promítnou do nových Windows, které přijdou na trh nejdříve na jaře 2015.

Už od vydání Windows 8, který byl součástí jakéhosi projektu Blue, se mluví o postupném sjednocování všech platforem Microsoftu. V praxi to tedy znamená, že mobilní a x86 desktopo-tabletový mají sdílet jádro (což už je nyní) a vlastnosti systému do takového míry, že bude existovat jeden market s aplikacemi, které nebude třeba portovat zvlášť pro telefony a zvlášť počítače (tablety).

Nyní se k Windows Phone a desktopovým Windows podle spekulací má přidat také systém, na kterém běží oblíbená herní konzole Xbox 360. Jaké by z toho plynuly výhody je samozřejmě jasné a není třeba se o nich zmiňovat, práci by měli usnadněnou hlavně vývojáři, ale pozitiva jsou i na straně běžného konzumenta... Nicméně tohle je dle mého názoru zatím vzdálená budoucnost a v blízké době se této vize integrace nedočkáme. Ale důležité je, že už se o takovéto myšlence vůbec začalo mluvit...

Klasické počítače bez dotykového Metra?

Zákulisní drby naznačují, že by Redmond mohl konečně vyslyšet opakované výzvy ze strany profesiónálů i běžných uživatelů a připravit tři verze (edice; říkejme tomu, jak kdo chce) operačního systému. Podle všeho to může souviset s novou strategií vrchních ředitelek Microsoftu, které převzaly dohled nad vývojem operačního systému po odchodu S. Sinofskeho, dále se mluví o konci Ballmera a tím pádem o jeho nástupci v křesle generálního ředitele Microsoftu, takže nová strategie směrování Windows může být absolutně odlišná než ta dosavadní. Pojďme se podívat trochu blíže na jednotlivé zamýšlené verze:

První z nich je "moderní", která by měla být určena pro mobilní zařízení s dotykovou obrazovkou (tablet). Plánuje se, že do této verze nových Windows by byla integrována pouze dotyková část systému - Modern UI (Metro) - bez možnosti využívat desktop a tedy desktopových programů. Samozřejmě se nabízí srovnání se současnými Windows RT, které v sobě sice mají vedle Metra i desktop, nicméně desktop funguje velmi omezeně a edice RT běží na úplně jiné bázi, takže zde nespustíte žádnou x86 aplikace. V praxi to tedy kvůli výraznému omezení vlastně znamená, jako by tam vůbec žádný desktop nebyl.

Další verzi Windows bych označil výstižným heslem "pro klasické počítače". Zde by naopak běžel plnohodnotný desktop a edice by postrádala Metro, takže bychom se zase po delší době dočkali systému v takové podobě, jako je známe z doby "před Osmičkami", což je přesně to, po čem mnozí uživatelé, jež nepřijali microsoftí ideu "vše v jednom", touží. 

Třetí edicí by měla být určena velkým společnostem a firemním zákazníkům. Obsahovala by desktop + všechny korporátní funkce a možnosti dosud známé vždy z nejvyšších edic Windows.

Druhá a třetí zmíněná varianta i přestože nemá disponovat desktopem by pak uměla otevírat Metro aplikace v oknech. Podobně jako to už dnes umožní zájemcům aplikace ModernMix od Stardocku, nicméně většína aplikací počítá s fullscreen režimem, takže nynější aplikace nejsou připravené pro používání v jiných než "standardizovaných oknech" (například 1/2 plného rozlišení nebo známý pás pro sociální sítě apod.). 

Z toho tedy vyplývá, že by se mohla uplatnit teorie, že by se druhá a třetí verze instalovala i na tablety, jež by byly určené uživatelům, kteří vyžadují spouštět x86 aplikace a pohodlně s nimi pracovat spolu s připojenou klávesnicí a myší (+ třeba externí monitor), ale zároveň nechtějí přijít o prvky běžných tabletů - o Metro aplikace uzpůsobené pro ovládání dotyky prsty. Samozřejmě tyto tablety jsou vzhledem k použité platformě výrazně dražší než alternativy s "moderní" verzí systému, které budou de-facto kopírovat současné tablety s Windows RT. 

Možný scénař: Moderní edice si zachová desktop

Na druhou stranu se v poslední době rozmáhá prodej Chromebooků. Jedná se o (v pravém slova smyslu) mobilní notebooky s úhlopříčkou do 12 palců s velmi vysokou výdrží. Použitý systém je zde nenáročný Chrome OS, který je postavený víceméně na prohlížeči a navázaném cloudu spárovaným s google účtem. Pro hladký provoz systému tedy postačí výkonnově základní procesorová sada, která je však velmi úsporná. Z toho plynou dvě výhody - jak jsem již zmínil - vysoká výdrž - a málo se zahřívající tělo stroje, čili minimální náročnost uchladit rozpálený procesor s integrovanou grafikou...

Microsoft by tedy mohl Googlu konkurovat se svým cloudem (online Office, email Outlook, kalendář, případně firemní Exchange atd.) a mohl by vytvořit koncept "Windowsbooků", který by kopíroval základní myšlenku a hardware Chromebooků, akorát by na nich místo Chrome OS běžela "Moderní" edice Windows s upraveným prostředím a prohlížečem + sadou nějakých základních aplikací s tím, že by samozřejmě vývojáři mohli nabídku aplikací postupně rozšiřovat. Otázkou samozřejmě je, zda raději nesáhnou po tabletu, ke kterému se dá připojit přes USB nebo bezdrátově Bluetooth klávesnice, ale všechna pro a proti už si musí každý zvážit individuálně.

A co nabídka Start?

Aby toho pozitivního nebylo málo, začalo se ještě mluvit o znovuzrození nabídky Start. K tomuto podtématu nejsou k dispozici žádné podrobnosti. Ale vzhledem k myšlence na pouze desktopové verze systému s absencí Modern UI, což už by sám o sobě byl krok, kterým Microsoft naznačuje "že se asi s procesem sjednocování Metra a klasické Plochy do jednoho guláše šláplo vedle", by to přicházelo na mysl. 

Jedno je jisté. Současná hlavní Metro obrazovka vlastně supluje nabídku Start, obsahuje všechny její hlavní funkce a vlastnosti - možnost vyhledávat aplikace a soubory + rychlé spuštění programů skrze zástupce. Interně se v Microsoftu mluví o "Mini-Startu", který by teoreticky mohl vypadat jako zmenšená základní metroidní obrazovka. 

Nicméně všechny výše uvedené informace by dávaly smysl, protože uživatelé si zkrátka stěžují, a těmito kroky by Microsoft mohl světu ukázat "že jim jde přeci jenom o zákazníka a jeho potřeby" a nejenom o vlastní profit. Jak jsem uvedl na začátku článku, všechny tyto myšlenky by se měly vložit do nové verze systému Windows, který spatří světlo světa v průběhu roku 2015... Ještě ani nebyl dokončen projekt Blue, ze kterého začátkem příštího roku vzejde Windows Phone 8.1, a my už píšeme o jeho následovníku... 

Co si o tom myslíte vy,  zařízne Microsoft Sinofskeho strategii sjednocování Metra a desktopu a přijde s oddělenými verzemi Windows pro tablety a klasické počítače? 

Typ článku:

Komentáře

Blbečkové to jsou. Rušit metro a vracet tlačítko start. Bože... To je na facku

Je zvláštní jak Microsoft dělá mrtvého brouka. Přitom je velice jednoduché zhodnocení po měsíci užívání Win8.
V zásadě systém METRO je pro hračičky a brouzdaly ne netu kteří si spustí své Laptopy a budou je synchronizovat se svými iPhony , system desktop a start je pro práci.
Microsoft zapomněl že jej dosud živili hlavně ti co na systému MS pracovali v různých programových vybaveních.
Microysoft se vrhl na zábavu pro adolescenty v domění že to je to co jich uživí. To je stejné jakoby ACAD se vrhl na nesmyslné postrkování výkresů a sestav jedním prstem po displeji. Ne ne vážení tady cesta nevde a Microsoft se bude muset omluivit těm co mu věnvali 20 let přízně.
Jak říká klasik, kdybych to býval byl věděl, kam to vše půjde, tak bych už 20 let dělal na Linuxu.
Děkujem pane Microsoft. A snad aby se pan Bil Gates rychle vrátil ke kormidlu nebo se ten Titanic potopí.