OEM licence a Windows Vista OEM for System builders

Na aktuálně jsem četl hezký online rozhovor. Padla tam také otázka ohledně OEM licencí. Co je teda myšleno zásadní výměnou HW? Byla by to i ta základní deska? To by pak dávalo určitý prosotor.

Otázka: Dobrý den, jak je to s licencemi na W Vista? Co by se nejvice hodilo pro me domu - casto menim hardware a obcas preinstalovavam system, nebyl bych nejlevnejsi verzi OEM limitovan?

Tomáš Koška, Microsoft: Každá licence Windows Vista obsahuje v sobě aktivační proces. Zásadní změnu hardware můžete provést 3x do roka. Rozdíl mezi krabicovou a OEM verzí již v této oblasti není.

******

Také jsem se chtěl otázat na tzv. Windows Vista OEM for System builders. V případě, že si člověk zakoupí Vistu bez HW, tak prý prodejci prodávají tuto verzi. Jedná se o to, že si je člověk sám sobě tech. podporou atd. Ale tato verze by koncovému zákazníkovi přijít do ruky neměla. Musí se při instalaci zadat nějaké údaje jakoby výrobce? A nevadí, že jsem teda koncový zákazník a ne přímo partner Microsoftu, který tyto instalace může provědět? Možná píšu zmateně, ale nějak mě to mate, zda je taková verze mnou instalována legální atd. Díky za přiblížení.

Petr

Diskuze:

Obrázek uživatele Michal Politzer

Už jsme to tu řešili několikrát a myslím, že jsme se tu shodli na tomto výkladu:

Krabicová Vista není vázána na počítač, tzn. můžete ji kdykoli z počítače odinstalovat a nainstalovat na jiný. Oproti tomu verze OEM je vázána na první počítač, na který je nainstalována, konkrétně na základní desku. To tedy znamená, že prodejce vám může OEM verzi prodat i samostatně, dokonce i na starší počítač. Je na vás, abyste splnili licenční ujednání a nainstalovali ji na počítač, kde bude následně provozována. OEM verzi nemůžete později z počítače odinstalovat a použít na jiném počítači, protože by měla být na stále stejné desce. Výjimkou je pouze situace, kdy se vám deska pokazí a vy si musíte pořídit novou – na telefonické aktivaci to budete muset vysvětlit a pokud vaše machinace s instalacemi nebudou podezřelé, bez problémů budete moci aktivovat na nové desce. 

No a samozřejmě nemáte nárok na podporu od Microsoftu.

Michal Politzer
www.mojevista.cz

můžeš mi ještě jednou zopakovat abych pochopil taky?hledám po netu toto dost dlouho a nikde neni pořádné vysvětlení.
Někde se píše že vista oem bude mít platnou licenci jen pokud bude na stejné faktuře jako nový koupený PC.Jinde sem četl že abych prokázal originální WIN musím mít mimo nálepky na PC také doklad o koupi, tudíž by na faktuře nebyl pc,ale jen WV.Prosím odpověz mi teda přesně na toto:
Když si jako koncový zákazník zakoupim WV oem a nainstaluji je- stavám se sám sobě technická podpora, tedy nemam nárok jit za prodejcem po radu...,ale stávám se taky právoplatným majitelem licence když si nemohu vystavit SW společne s PC na jinou novou fakturu??????
mám půl roku starý NTB a visty bych chtěl,ale v tomto jsem dost zmatený.Díky

Dlouho jsem také pátral po webu, jak je to s OEM licencí. Narážel jsem ale na spousty i protichůdných polopravd a nesmyslů. Pak jsem narazil na dvě věci, které to dosti objasňují.

Než budete číst dál, doporučuji nejdřív přečíst:   http://vista.zive.cz/?q=windows-vista-oem-do-kazde-rodiny, kde je to vcelku srozumitelně popsáno. Pak doporučuji přečíst i samotnou OEM Microsoft Licenci pro System Builder (nemohu potvrdit, ale pravděpodobně je toto znění na obalu a v momentě porušení obalu jste tuto smlouvu s Microsoftem uzavřel): http://oem.microsoft.com/downloads/Public/sblicense/2007_SB_Licenses/Czech.pdf

To vysvětlí mnohé. Já jsem z toho pochopil následující:

1) Nákup nerozbaleného instalačního balíčku Windows Vista OEM je OK a není dle licence Microsoftu vázán na žádný nákup čehokoli jiného. To, jaké podmínky si pro prodej této verze Windows dává samotný prodejce, je otázka jiná a nemá pro licenci žádný význam (možná je i vázán nějakými smlouvami s Microsoftem komu to může a nemůže prodávat, nevím).

2) Ten, kdo balíček Windows Vista OEM rozbalí, přijal a musí se řídit licencí Microsoftu pro "sestavovatele systému" (termín z licence). Zdá se mi, že to ještě není licence pro použití SW, ale jen, jak se uvádí v bodě 3 a 4 pouze licence k distribuci SW licence a to pouze s úplně sestaveným počítačovým systémem.Počítačový systém se musí skládat minimálně z "procesoru, základní desky, pevného disku, zdroje napájení a skříně počítače".

Tj. Rozbalením balíčku s instalačním médiem mám právo SW distribuovat dále a to pouze tak, že ho nainstaluji na pevný disk do "počítačového systému", nalepím na skříň nálepku certifikátu pravosti a distribuuji dál už pod jinou licenční smlouvou a to smlouvou s koncovým uživatelem (EULA). Z podmínek EULA vyplývá, že poskytovatelem licence je v tomto případě sestavovatel systému tj. já! (viz. bod 4.2 Licence OEM pro System Builder). Já také poskytuji koncovému uživateli podporu (viz. bod 8 licence).

3) Ten komu jsem celý počítačový systém i s nainstalovaným SW (Vistami) distribuoval, musí souhlasit s tou EULA licencí pro koncového uživatele (její podmínky jsem už nestudoval, nevím tedy, jaká omezení jsou kladena na možnost výměny HW komponent) a stává se legálním uživatelem systému.

Potud je vše v pořádku a snad jsem to vše pochopil správně - nejsem právník. Pokud ne, prosím o opravu.

Nejsem si však vůbec jistý těmito zásadními věcmi:

1) Abych mohl legálně rozbalit OEM licenci pro sestavovatele systému, tj. jí přijmout, musím sám být sestavovatelem systému (to, že jím jsem potvrzuji v bodě 1 licence jejím přijetím). Sestavovatel systému je v licenci definován: "Termín "Sestavovatel systémů“ označuje výrobce původního vybavení, sestavovatele, sestavovatele repasovaných počítačů nebo toho, kdo předinstaluje software do počítačových systémů." Já nevím, zda se pod tento pojem dá zahrnout i domácí uživatel, který si postavil počítač pro sebe z komponent, nebo dokonce ten, kdo si to chce nainstalovat na nějaký svůj již starší počítač nebo koupený notebook. Pokud z právního hlediska ano, je vše v naprostém pořádku. Pokud ne, nastává problém s tím, že pak tento člověk nemá vůbec právo ten SW nainstalovat. Mohl by někdo fundovaný vysvětlit, kdo je pod tento pojem dá zahrnout a kdo už ne?

2) Pokud v předchozím bodě není problém, nainstaluji SW a mohu ho jen distribuovat dále. Distribucí se v licenci rozumí "časový okamžik, ve kterém úplně sestavený počítačový systém přestává být pod kontrolou sestavovatele systému". Nechápu, zda mám právo ho "distribuovat" sám sobě!

3) V licenci pro sestavovatele systému není ani slovo, že by musel na celý PC i s Winsows vystavovat nějaký doklad (fakturu apod.) Jestli to chápu dobře, pokud to někomu třeba jen tak daruje, nemá to žádný vliv na licenci tj. pro platnost OEM licence není vůbec třeba mít k počítaši a windows nějakou společnou 1 fakturu, jak je mnohde zmiňováno. Nevím ale, zda je nějak v EULA licenci pro koncového uživatele nebo nějakém (třeba autorském) zákoně řešena jeho povinnost dokladovat nabytí celého PC i s Windows. Nebo stačí, že mám instalační médium, certifikát pravosti a hotovo?

Budu rád, najde-li se někdo, kdo by mi mohl odpovědět.

Mám podobné zkušenosti jako Vy. Dlouho jsem pátral potom zda jako běžný uživatel mohu koupit verzi OEM. Na nejmonovaném shopu jsem si koupil OEM verzi Windows Vista Home Premium 64bit, k tomu jsem si koupil procesor. Po dotazu zda je to legální mi bylo řečeno, že ano. Jako System Builder mám na faktuře zmiňovaný systém + procesor. Pak je to v pořádku. Podle mé dedukce se jedná dle licenčních podmínek o repas počítače. Jediné co mi není jasné je, zda může být System Builder jakkákoliv osoba sestavující počítače bez oprávnění (podmínka např.živn.list,vyhl. 50 apod.). Prohledával jsem partnerské stránky Microsoftu a nikde jsem na konkrétní informaci nepřišel, zda je nutné se jako System builder přihlašovat do partnerského programu Microsoftu, nebo zda to má význam jen pro určité benefity. Neobjevil sem asi nic nového, než jste napsal Vy, ale každá zkušenost je dobrá. Politika Microsoftu s nástupem Vist jistě přitvrdila a tak se zajímám o jakkékoliv informace. Doteď mám nerozbalené Visty na stole a čekám na grafickou kartu, abych mohl udělat vše při jednom. Dle licenčních podmínek mohu předat tento systém jinému sestavovateli, dokud nesejmu onu červenou samolepku.

Stejné informace jsem získal, když jsem se snažil doslova "vytlouct" podrobnosti přímo od Microsoftu. V prvním mailu mi bylo jistou paní napsáno, že nelze zakoupit OEM verzi systému Vista jinak než s novým počítačem. Na mou další nemálo kritickou reakci odepsala, že lze naprosto legálně zakoupit nerozbalenou OEM verzi bez jiného hardware, ovšem jakmile poruším onu známku na balení, stávám se oním System builder-em (nepotřebuji k tomu žádné oprávnění), mohu takto mnou sestavený počítač klidně já sám používat, ale také si musím sám poskytovat technickou podporu. Pokud počítač daruji nebo prodám, jsem povinen poskytovat technickou podporu k mnou sestavenému počítači.

Licence OEM váže system pouze k základní desce. Pokud se deska porouchá (v záruce) a já neseženu stejný typ (Microsft tedy pozná pouze o jaký typ desky se jedná) musím požádat o pomoc operátora, kterému vysvětlím, že už se tento typ nevyrábí a proto jsem ho vyměnil za jiný. Otázka, jak dalece nám bude historky s vadnou deskou operátor Microsoftu baštit.

Přesvědčil jsem se, že Vista OEM skutečně v některých internetových obchodech lze objednat samostatně (každým dnem mi má přijít) a že nepotřebuji nic než system nainstalovat, aktivovat a používat. Zatím to ovšem vím pouze teoreticky, praxe ukáže. Pokud se v něčem mýlím nebo mám špatné informace, prosím opravte mě.

Nepleteš a dnes jsem si takto Vistu OEM koupil. A jsem nadšený. Je to bájo. Index 4,1. Šlape to fajn.

Petr

Obrázek uživatele Michal Politzer

Díky, pánové, rozvedli jste tady do detailu všechno, tak snad je to jasné. Shrnu ještě jednou v bodech:

  • ano, můžete si koupit OEM licenci bez čehokoli jiného
  • ano, rozbalením se stáváte "system builderem" s povinností poskytovat záruku
  • ano, můžete postavit počítač sami sobě
  • ne, nemusíte si vystavovat fakturu ani doklad o předání, neb v našem právním systému existuje i něco jako ústní dohoda; ale udělá-li vám to dobře, tak si prostě napište kus papíru předal/převzal, podepište se tam dvakrát a nalepte si to na zeď
  • ano, Vista kontroluje základní desku
  • ne, nesmíte už jednou nainstalovanou Vistu OEM instalovat někam jinam
  • ano, můžete upgradovat horem dolem, pokud zůstane deska
  • ano, pokud se vám deska porouchá, máte právo nainstalovat Vistu na novou desku (nyní pro všechny, kteří nikdy nevolali na linku MS - sedí tam normální operátor, kterému prostě vysvětlíte, co se stalo a on vám sdělí nový aktivační kód)

A na závěr: ne, toto se netýká krabicové verze, kterou si můžete instalovat kolikrát a kam chcete za podmínky, že je vždy nainstalována právě na jednom počítači.

Uf, tak úplně nakonec lidsky: kupte si prostě OEM verzi, protože je to levné, legální a v pohodě a nepátrejte nad nějakými podrobnostmi licenčního ujednání. Výjimkou jsou nadšenci měnící základní desku několikrát za rok, ti ať si koupí krabicovou verzi, protože toto na aktivační lince asi neukecají ;)

Michal Politzer
www.mojevista.cz

Dobrý den,

chtěl bych se informovat na možnosti upgradu hardware ve W Vista. Nedávno jsem zakoupil W Vista H Premium OEM pro system bilder. Instalace a aktivace proběhla v pořádku. Po 14 dnech jsem PC rozšiřoval o paměť. Po instalaci jsem obdržel informaci abych opět provedl aktivaci W Vista vzhledem ke změně hardwaru. Dofám, že nebudu muset zakupovat další licenci abych mohl zakoupený OS dále používat. Ptám se jaká je tedy praxe. Předem děkuji za odpověď.

Obrázek uživatele Michal Politzer

Pokud jste skutečně jen rozšířil paměť, pak nebudete mít na telefonické aktivaci žádný problém (pokud selže internetová aktivace, nicméně si myslím, že i ta by mohla proběhnout v pohodě, protože změna velikosti paměti až takový zásah do hardwaru není; spíše mě překvapuje, že vůbec došlo k nutnosti znovu aktivovat, opravdu jste jen zvětšil RAM?) 

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

Opravdu jsem jen zvětšoval RAM. Internetová aktivace selhala. Po přidání paměti jsem ještě aktualizoval OS a byla mi nabídnuta nepoviná aktualizace ovladače na Sata disk, kterou jsem provedl. Nepřepokládám, že by to mohlo ovlivnit. Bude to asi něco mezi nebem, zemí a ...
Obrázek uživatele Michal Politzer

No ten disk se mi zdá pravděpodobnější, možná ovladač změnil označení disku nebo tak něco... každopádně to na telefonu ukecáte ;) 

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

... proběhla v pořádku. Operátor už mi ale neodpověděl jaká byla příčina. Dále jsem se dozvěděl, že pokud budu měnit grafickou kartu, tak mě to bude čekat znovu ... :-(

Já jsem taky měnil grafiku a taky jsem musel aktivovat přes telefon. Ale v pohodě. Nic se neptali a hned mi to rozjeli. Jinak jsem měnil nyní procesor a to bylo v pořádku. Aktivace nebyla nutná.

Co se týče indexu, mám pouhých 2,1. Athlon 64 3000+, DDR 2x512MB, Radeon X300SE (!!!). Grafika jednoznačně nejslabší článek. A výsledek? Aero a všechny ty maškarádičky šlapou bez známek omezení! Takže ani s indexem hluboko pod doporučovaným minimem (3,0) není problém!

Já mám taky grafiku X300, jinak Centrino 1,73GHz, 2x512MB RAM, tak myslíš, že mi to bude taky chodit?

Myslím, že to půjde. Při nejhorším se objeví malé prodlevy díky slabšímu procesoru, ale neměl by to být větší problém.

To je divný,já mám podobnou konfiguraci. Athlon 64 3000+,1024 MB RAM, ATI 9600 256MB RAM a index mám 3,6. Ta X300 by měla šlapat o něco málo líp.

No nevim, jestli by měla šlapat líp, má jen 64MB RAM

X300 je dnes jednou z "nejslabších" grafických karet na trhu. Pro mnohé ale více než dostačující. Pro Vistu jsou již k dispozici nejnovější ovladače na stránkách výrobce. To jsme ale trochu odbočili do tématu...

Mám Sempron 3000+, 1280 RAM, ATI 9550 (256) a mám taky scóre 3,6, ale až od ovladače Catal. 7.3, u starších bylo scóre pouze 1 vlivem právě karty.

MS je rád, že to prodá a BSA nepátrá po tom, jestli máš OEM-licenci na stejné faktuře s hw, když máš OS zakoupený legálně.

Nikoliv už daňový úřad. V tomto konkrétním případě totiž chybí faktura na prodej PC a z ní plynoucí daně.

Jinak ovšem nádherná diskuze! Rád jsem si početl ;-)

Milan

Rád bych se zeptal na jeden příklad. OEM se registruje k desce, dobrá. Chci mít výměný šuplík na systémovém disku a tím pádem dva operační systémy, ale na jedné desce a oba nikdy dohromady nepojedou, jak se bude tvářit aktivace? Zkoušel to zde prosím někdo? Děkuji za odpověď.

Zpočátku jsem měl na disku Vistu OEM několikrát a teď mi druhá instalace hlásí že to nejde ? Jak je to tedy s vázáním na desku kde je problém když dříve to šlo a teď to nejde?

Chci se zeptat nikde jsem to tu nenasel ale nekde uz parkrat cetl, prej se OEM da aktivovat pouze 3x co je na tom pravdy??

Tak to jsem se teda pekne nachytal!!! O tom, ze je system pevne svazan se zakladni deskou jsem nevedel. Koupil jsem si OEM verzi Vista Business a nainstaloval na stavajici HW, ale chtel jsem do konce roku upgradovat PC. Takze ted abych si koupil kvuli tomu znovu i ty Windows? To mi prijde trochu drahe koupit si OS na 4 mesice za 3500,- Kc!

Zajimala by me jedna vec, ktera tu myslim v ramci OEM licence probirana nebyla. Jestli jsem se dobre informoval, mohu jednou prevest OEM licenci na nekoho jineho. K cemu mu pak tato licence bude, kdyz je OS vazan na zakladni desku???

Dekuji za odpoved a zdravim Microsoft!

Myslim, ze bychom meli podporovat hackery v jejich usili prolomit nesmyslnou aktivacni ochranu OS Windows, ktera obtezuje ty, kteri si system koupili legalne!

Již zde bylo probíráno.

OEM verzi jze přeaktivovat na jinou základní desku ( majitele ) ale pouze telefonicky ( musíte vysvětlit pracovníkovy Microsoftu proč ta změna ). 

No já mám akorát jeden dotaz. Když si koupím OEM verzi a budu ji chtít později přeinstalovat jde to???

Můžeme si diskutovat, rozhodující je zákonodárství jednotlivých zemích. Podle jakého zákona je to v Česku? Může nějak Microsoft obejít české zákony? Podle dosavadních zátahů na piráty konstatuji, že ani MS si není jistý a tak OEM je nejlevnější řečení.

Further domestic bellhop instead of project: http://dolly.web.telrock.net

Novel project http://engines.telrock.org/?entry-eva lb porn oungest yteen porn maple leaf porn xxx porn tube first time anal bbc porn tube

Daily porn blog updates http://sexypic.erolove.in/?post-montana how can you tell a girl likes you son and mums free porn give me some baby sitting games online goal sports looking up a girls skirt and seeing pussy

New sissy girls blog website bioidentical hormones menopause old man young woman marriage show male and female making love http://sissythings.pornpost.in/?blog.kaitlyn dilator sounds quotes on love by famous authors feminate boy girl bf laptop for sale in cape town gays sexy images xxx v ideos com free gay sites

Hi new work http://mew.photos.telrock.org/?post.kaylah free amateur porn homemade voyeur clebraties in porn vids porn search free porn shops in des moines iowa hard gay twinks porn

Blog about sissy life feminine hypnosis adult store sex vibrating cock ring http://sissy.adultnet.in/?page.jenny crossdresser singles catsuits women breast enhancing tablets designer dog collar mens spandex bodysuit tub porn gay www dating com free beautiful crossdressers

My updated work is next! xxx free wallpaper download google store app android slots free download for android cnn app for android nexus devices http://bsdm.apps.android.purplesphere.in/?leaf.sylvia secx 3gp apk software for android htc all android phone coins amazon sexi video dawonload

Started unusual web predict http://onstrapon.purplesphere.in/?dispatch.estefania erotic photography books erotic drama online erotic paperbacks erotic means erotic short films

Check my new engagement http://arab.aunties.porndairy.in/?post-daisy calculator shoukri http://sexy mcca straw

Hi reborn website http://naked.pics.hotblog.top/?post.peyton my stepmom caught me watching porn dirty russian porn xxx juddy porn free porn 16 gallery personal trainer porn

Ahoj, chtěl bych si koupit OEM verzi WV, počítač už ale mám a nový kupovat nechci. Poradtě některý obcho, kde se prodájí OEM verze bez nutnosti nákupu základní desky nebo celého PC.

třeba v v Alzasoftu

Tak jsem dnes měnil grafickou kartu a ejhle, Vista chtěla opětovnou aktivaci. Nějak to vázání na základní desku hapruje. Naštěstí linka Microsoftu byla i dnes dostupná a operátorka ( nezjištěné národnosti ) mi sdělila aktivační kód. teda byla skoro jako automat. Váhal jsem, zda mluvím skutečně s člověkem

Spadl mi komplet systém a už nešel restartovat. Provedl jsem komplet instalaci a aktivace internetem se neprovedla. Zavolal jsem a sdělil problém, řekli mi aktivaci a OK. Přitom jsem s HW nic neměnil.

Ahoj, dnes jsem objednal Visty Ultimate 64bit OEM na www.notebooky.cz, nejen, že zde jsou za 4.660,- Kč, ale HW k nim prodávají automaticky - optickou myš za 1,- Kč...))) to ujde, ne? jinak nejlevnější Visty jsem jinde viděl za 5.180,- Kč.... I poradenství po telefonu zde bylo super, ochota na vysoké úrovni.. Čus..)))

Jak je tady uz nekolikrat uvedeno HW kupovat k tomu nemusis je to pouze takova pojistka ze ti nekdo jinej neprestavuje PC a ty pak nebudes reklamovat OS ze ti nejde aktivovat.

Během roku používání OEM Visty jsem měnil grafickou kartu a paměť. Vista si vždy vyžádala novou aktivaci. V prvním případě jsem ji musel provést přes telefon. Dnes jsem vyměnil základní desku (původně MSI / nyní Gigabyte) s procesorem  (AMD A64 / AMD A64 X2) i pamětí (DDR / DDR2). Kromě problémů s aktivací jsem čekal nutnost kompletní přeinstalace. Přátelé, nekonalo se ani jedno. Po spuštění jsem pochopitelně musel dodat některé ovladače, ale poté fungovalo vše jako dřív. Aktivace proběhla úspěšně na první pokus online.

Dobrý den, kamarád má doma ještě nepoužitý windows vista bussines a koupil si windows 7.Chtěl bych se zeptat, jesti ho od něho můžu koupit a nainstalovat. Případně i odinstalovat a nainstalovat znovu na jiný počítač. Děkuji na odpověď

Obrázek uživatele Michal Politzer

Pokud má tzv. krabicovou (plnou) verzi, tak ji samozřejmě můžete odkoupit a použít. Pokud ji nikdy nepoužil, bude to zcela bez problémů. Pokud už ji někdy nainstalovánu měl, pak to jde také, budete ale muset patrně volat na hotlinku Microsoftu a vysvětlit, co se stalo. Původní instalace pak bude zneplatněna.

Pokud se jedná o OEM verzi, pak je vázána na počítač a nelze ji odinstalovat a nainstalovat jinde.

Píšete, že ovšem instalace nikdy nebyla použita - pak ji můžete odkoupit i v případě, že se jedná o OEM verzi - její číslo se naváže na váš počítač.