Acer chystá levný "Chromebook" s Windows 10

Acer před měsícem představil notebook s Windows 10. Čím na první dobrou jistě zaujme je jeho cena, která je tak nízko, že už asi ani níž jít nejde... Model je jasnou odpovědí na konkurenční velmi laciné Chromebooky, kterým Acer jako jejich výrobce celosvětově vévodí. Nyní byla odhalena výbava a cena tohoto stroje...

Acer Aspire One Cloudbook se bude prodávat ve dvou variantách - 11 a 14 palcové verze. Mají shodné parametry: 

  • rozlišení displeje: 1366x768
  • procesor: Intel Celeron N3050
  • RAM: 2 GB
  • USB 3.0, USB 2.0, HDMI, audio jack, interní paměť lze rozšířit SD kartou

Kromě velikosti displeje jsou rozdíly v hmotnosti, vnitřní paměti a pochopitelně také v ceně: 

  • 11,6" obsahuje 16 GB paměti, váží 1,15 kg a bude se prodávat za 169 USD (4200,-Kč)
  • 14" disponuje 32 GB pamětí, váží 1,59 kg a přijde vás na 199 USD (4950,-Kč)
  • za 20 USD je možné rozšířit kapacitu o dalších 16GB
  • plánuje se i varianta se zabudovaným 64 GB úložištěm

Vypadá to, že kromě reakce Microsoftu a jeho OEM partnerů na rychle se rozrůstající konkurenci v podobě levných strojů s operačním systémem založeným na cloudu od Googlu, vypuštěním těchto strojů na trh dochází také ke vzkříšení mrtvé větve mininotebooků (tedy alespoň v případě 11 palcové modelu). 

Otázkou samozřejmě je, jak Windows 10 obstojí na slabším hardwaru, tedy méně výkonné, ale zato úsporné platformě od Intelu... Vzpomínám si na doby, kdy jsem používal netbook Asus Eee PC 1015BX (s Win7 a Windows 8) s procesorem C-30 od AMD a na základní práci (psaní textu, vyřizování pošty, pročítání Internetu) to použitelné bylo... Procesor osazený v Acer Aspire One Cloudbooku je na tom podle notebookcheck.net co se výkonu týče o nějakých 350 míst líp, k tomu přidejte odtučněná Windows 10, mobilní rozměry, nízká váha, vysoká výdrž, cena - nemusela by to být ta nejhorší volba...

Jak uvedl Neowin, V USA se jedenáctipalcový netbook začne prodávat v průběhu srpna, 14" verze až v září. Dostupnost v našem regionu není známa, rovněž tak ceny. 

Pokud hledáte společníka na cesty nebo sekundární stroj a nechcete čekat na uvedení Cloudbooku v ČR, tak vězte, že aktuálně na tuzemském trhu můžete koupit v podstatě stejně vybavený 11,6" notebook za šest tisíc korun. Jde o Asus EeeBook X205TA.

Typ článku:

Komentáře

Pročtu nejsou žádné komentáře ?