Čistá instalace Windows 10

Zaznamenal jsem na Internetu řadu dotazů, jak provést čistou instalaci Windows 10. Objevil se problém, že instalační proces neakceptoval produktové číslo z Windows 7 nebo Windows 8.1, přestože upgrade z těchto systémů na nové Desítky je zdarma. Proto jsem se rozhodl napsat postup, jak jsem úspěšně provedl čistou instalaci já a došlo k aktivaci systému. 

Obecně se doporučuje při přechodu na nový systém raději sáhnout po čisté instalace. Mnohem pravděpodobněji dojde ke komplikacím během upgradovacího procesu, než když zvolíte čistou instalaci. Následně v nově povýšeném systému může dojít například ke konfliktu mezi ovladači z původního a novým OS. Případně některé starší verze softwaru nemusí pod novou verzí Windows vždy správně fungovat atd.

Od 29. července máte přesně rok na to, abyste zdarma povýšili na Desítky (z Win7 a Win8), posléze to bude také možné, ale už za poplatek. Po skončení cenově zvýhodněném upgradu z Windows XP a Windows 7 na Windows 8, kdy bylo možné přejít za 30 EUR na nejvyšší edici Windows 8.1 Pro, se upgrade začal prodávat za 1500,-Kč na českých eshopech. Podobná cenová politika se očekává i v případě aktuálních Windows 10. 

Přistupme tedy k návodu na čistou instalaci tak, aby všechno šlapalo a hlavně zdárně proběhl tolik propíraný aktivační proces:

1. Zálohujte si všechna důležitá data, například One Drive nabízí v základu 15GB místa v cloudu, tak proč toho nevyužít.

2. Následně proveďte upgrade. Vyvoláte ho například tímto nástrojem, o kterém jsem již na MojeWindows.cz psal.

Povýšení systému se prodádí z prostého důvodu. Po upgradu v podstatě dojde k tomu, že v rámci nově nainstalovaných Windows 10 aktivační servery Microsoftu daný licenční klíč spárují s daným počítačem - a nyní tedy bude možné provést čistou instalaci a kopie systému se sama po připojení k Internetu aktivuje, a to již bez nutnosti zadávat licenční kód, protože servery Microsoftu již budou vědět, že daný počítač má platnou licenci Windows 10. (V případě krabicových verzí se převod licence na jiný počítač řeší prostřednictvím telefonní linky Microsoftu)

3. V rámci Windows 10 pak vytvoříte za pomoci stejného nástroje instalační USB klíčenku (nebo DVD). Příjemnou novinkou je, že na 64-bitovou verzi Windows 10 Pro stačí USB flash disk o velikosti 4GB, v případě Windows 8.1 Pro bylo nutné použít klíčenku o kapacitě větší než 4GB. 

4. Restartujte počítač a nabootujte z dané USB klíčenky. 

5. Před započetím instalace doporučuji zformátovat systémový oddíl disku (= vymažou se veškeré soubory). V rámci instalačního procesu přeskočte zadání produktového klíče (viz. informace výše) a zahajte instalaci. Po několika minutách (desítkách minut) bude hotovo.

6. Po instalaci, dokončení všech konfigurací a konečnému nastavování systému se může znovu objevit výzva na vyplnění produktového klíče, vy tento krok přeskočte a po připojení počítače k Internetu dojde k automatické aktivaci. 

Ještě jednou. Tento postup jsem osobně vyzkoušel. Aktivace se zdařila. 

Komentáře

Pěkně a jednoduše popsáno!:-) Připojuji se se stejnou zkušeností. Postupoval jsem obdobně a instalace i aktivace proběhly bez potíží.

Prosím o radu nedaří se mi provést čistou instalaci. Provedl jsem upgrade na W 10. Mám vypálený ISO soubor na DVD, mám i instalační USB, mám to uložené i na D: disku. Ale po každé "čisté instalaci" mám na C: disku stále soubor Windows o velikosti 16 GB, pod ním soubor Old Windows a pak spoustu souborů balastu. Předpokládal bych, že tam bude jen jeden soubor s Windovs o velikosti tak 7 GB ... Při kontrole mi systém potvrdí, že W 10 je aktivován (v nástroje - systém), ale při instalaci i když potvrdím, že nechci nic zachovat a jen instalovat, tak to dopadne jak je uvedeno výše. Instalaci se mi podařilo iniciovat pomocí příkazu setup. na instal. médiu (USB či ISO DVD), nebo pomocí utilitky na webu (např. na Microsoftu) - nejde mi to cestou START-NASTAVENÍ-AKTUALIZACE A ZABEZPEČENÍ-OBNOVENÍ-RESTARTOVAT, protože v následujícím okně mi chybí ikona POUŽÍT ZAŘÍZENÍ (je tam pouze POKRAČOVAT do W10, ODSTRANIT POTÍŽE a VYPNOUT PC). Každopádně nikde při instalaci nepřeskakuji přeskakování produkt. klíče ... takové okno tam prostě vůbec není :-( Nejsem expert, ale nějak se mi to nedaří. Poradíte prosím? Děkuji!!! S pozdravem Petr.Prosím o radu nedaří se mi provést čistou intalaci. Provedl jsem upgrade na W 10. Mám vypálený ISO soubor na DVD, mám i instalační USB, mám to uložené i na D: disku. Ale po každé "čisté instalaci" mám na C: disku stále soubor Windows o velikosi 16 GB, pod ním soubor Old Windows a pak spoustu souborů balastu. Předpokládal bych, že tam bude jen jeden soubor s Windovs o velikosti tak 7 GB ... Při kontrole mi systém potvrdí, že W 10 je aktivován (v nástroje - systém), ale při instakaci i když potvrdím, že nechci nic zachovat a jen instalovat, tak to dopadne jak je uvedeno výše. Instalaci se mi podřilo iniciovat pomocí příkazu setup. na intal. médiu (USB či ISO DVD), nebo pomocí utilitky na webu (např na Microsoftu) - nejde mi to cestou START-NASTAVENÍ-AKTUALIZACE A ZABEZPEČENÍ-OBNOVENÍ-RESTARTOVAT, protože v následujícím okně mi chybí ikona POUŽÍT ZAŘÍZENÍ (je tam pouze POKRAČOVAT do W10, ODSTRANIT POTÍŽE a VYPNOUT PC). Každopádně nikde při instalaci nepřeskakuji přeskakování produkt. klíče ... takové okno tam prostě vůbec není :-( Nejsem expert, ale nějak se mi to nedaří. Poradíte prosím? Děkuji!!! S pozdravem Petr.

Jen bych doplnil článek který napsal MiHla. Vše co zde uvedl opravdu funguje, ihned po přečtení jsem se jal instalace. Ale ouha. Samotná instalace skutečně proběhne, přeskočíte klíče a při prvním přihlášení k netu je již systém aktivovaný. Ty hity typu že Microsoft nese veškeré ovladače v sobě jsou samozřejmě zhruba na 75% (jako vše o čem microsoft tvrdí že je 100%) . Tedy v mém případě (HP probook 4540s) se nenainstalovala správně přepínatelná grafika (to je obecně problém u notebooků, protože to má každý výrobce jinak) a tlačítko pro vypnutí wifi a funkční tlačítka (ztmavování displeje, sleep mode, ztlumení zvuku atp). Samozřejmě na webu výrobce ovladač pro Windows 10 vůbec nemá. Nevím zda to není prezentováno jako základní funkce (a zde bych chtěl microsoft pochválit) ovladače jsou zpětně kompatibilní, fungoval mi jak ovladač pro Windows 7 tak ovladač pro Windows 8.1. Tedy stačí mít ovladač k win7 nebo k win8 a vše funguje. Daleko lepší varianta je, protože musíte udělat upgrade před samotnou čistou instalací, stáhnout na kompletně upgradovaných Windows 10 z Windows 7 všechny ovladače nějakou utilitkou ( Driver Genius, DriverMax nebo něco takového, utilit je na webu moře ) a tyto zálohované ovladače poté do čistých Windows 10 případně rozbalit. Je pravda že Windows si 95% ovladačů našel a nainstaloval korektně, tedy zřejmě vám opravdu nepůjdou jen takové ty ,,vyfikundace,, které má zrovna váš notebook. Nevím jak na stolních PC, tam to bude dle mě pořešené dobře, ale na notebooku se ta grafika prostě né a né najít. Ono, není se čemu divit - notebook a sdílená grafika Intel a k tomu přepínatelná grafika ATI , to už samo o sobě je prasárna. Veškerá zařízení která Windows nenainstaluje URČITĚ HLEDEJTE POUZE NA WEBU VÝROBCE VAŠEHO NOTEBOOKU a máte poměrně vyřešené problémy které jsem já řešil celou neděli. Po instalaci a doinstalování všech věcí jako outlook, nod32 a ostatní softy, doporučuji udělat bitovou kopii a máte zálohované komplet čisté Windows 10 s čistou instalací a veškerým vaším softwarem a už nikdy nebudete muset podstupovat celý tento proces.

Díky za doplnění a souhlasím s tím, že přepínatelné grafiky jsou na Windows 10 aktuálně problém. V souvislosti s tím bych doporučil nejprve se podívat na stránky výrobce notebooku, zda pro Windows 10 již vydal ovladače a na základě toho se rozhodnout, zda upgradovat. Je jen otázkou času, kdy se aktuální notebooky driverů dočkají...

Co se týče té bitové kopie. Dnes si nainstaluješ aktuální software, vytvoříš bitovou kopii, za rok si systém obnovíš a budeš tam mít hromadu starého softwaru. Než to všechno (mnohdy) ručně aktualizovat, raději volím čistou instalaci a programy v jejich aktuální verzi si stáhnu a nainstaluji znovu.