V domácí verzi Windows 10 nebudete moci vypnout instalaci aktualizací

Windows 10 přinesou velkou novinku v rámci aktualizačního systému. Uživatelům nejnižší desktopové edice Desítek totiž budou chtě nechtě instalovány aktualizace autonomně. V rámci systému Windows 10 Home nebude možné zakázat stahování a instalaci nově dostupných aktualizací, ledaže byste počítač odpojili od Internetu. Na první dobrou logické rozhodnutí, je tu ale jeden fakt, že ne každá aktualizace si sedne se všemi aplikacemi a ovladači hardwaru a může vzniknout konflikt a nepříjemný problém...

Je pravda, že většina uživatelů Windows nemá ponětí o nějakých aktualizacích a ty jsou jim tak naprosto ukradené a většina už přestala vnímat, že při vypínání počítače se začnou nějaké aktualizace instalovat a po opětovném spuštění se instalační proces dokončuje. Už si zvykli i na (u některých pomalejších sestav, zejména počítače osazené plotnovými disky) minuty čekání. Zkrátka každoměsíční rutina - jediná jistota, kterou my, uživatelé Windows, máme.

V tomto směru lze rozhodnutí Microsoftu považovat za logické a rozumné. Já osobně za ním stojím. Každý domácí počítač tak bude vybaven vždy nejnovější verzí systému, která přináší vylepšení - funkční i optimalizační - a hlavně záplaty bezpečnostních děr. Běžný konzument tak nebude v zásadním ohrožení ze strany crackerů... Protože co si budeme nalhávat, jsou tu i takové případy, že zákazník nakoupí v Tescu rozpečenou bagetu, vodnatou šunku od Babiše a dvou litrové balení Kolči za 5,9 Kč v akci a k tomu jeden počítač. Vybalí ho z krabice a zapne a při úvodní obrazovce se objeví výzva, zda chce uživatel automaticky stahovat a instalovat aktualizace, co že? Radši to zakážu, kdo ví, co to je...

To byla taková menší demonstrace toho, jak může uvažovat řadový PC uživatel. Pokud by k této aktualizační politice Microosft přistoupil již dříve, dneska například nemusí weboví kodéři řešit tisíce vyjímek pro starší verze Internetu Exploreru, protože by Microsoft těmto uživatelům povýšil na novou verzi třeba i jejich zastaralý internetový prohlížeč. 

V tuto chvíli ale nevíme, který typ aktualizací bude povinný. Zda jenom ty nejdůležitější bezpečnostní nebo třeba také týkající se dalších klíčových produktů Microsoft.

Nejvýraznější proti je, že některé aktualizace mohou způsobit klidně i pád počítače. Třeba když si nesednou s nějakým ovladačem. Určitě si vzpomínáte na katastrofické scénáře a vyhrocené titulky v některých českých magazínech, které upozorňovali a stále upozorňují, že aktualizace s kódovým označením X způsobuje velmi nepříjemné potíže... Ve skutečnosti spadly asi tři počítače ze stovek miliónů. A pokud se náhodou něco takového stane, věřím, že to bude ve Windows 10 ošetřeno a že po restartu bude možné systém vrátit do stavu před instalací oné aktualizace (body obnovení automaticky vytvářené před započetím instalace aktualizace)...

Vyšších edicí Windows 10 (Pro a firemních Enterprise) se toto opatření netýká a stahování a instalaci updatů si každý uživatel bude moci svobodně nastavit.

Typ článku:

Komentáře

Nejhorší, co mohli v Redmondu vymyslet. A ve verzi PRO to jen oddálíte. A okamžitě se vám nějaké ovladače nainstalují /ntb/. To já chci rozhodnout, co si nainstaluji, pokud máme hovořit o demokracii. Ale pravděpodobně už v Americe žádná nezbyla...

V dobe, kdy jsem tento text psal, mi nebyly znamy podrobnejsi informace. Podle meho nazoru se toto opatreni bude tykat jenom klicovych systemovych aktualizaci, tedy ovladacu nikoliv. Davalo by to smysl, protoze ne vsichni chteji ovladace od vyrobce hardwaru (ktere jsou k dispozici prostrednictvim Windows Update), ale nekteri chteji instalovat (z ruznych duvodu) ovladace od vyrobce pocitace. A zde nevidim duvod, proc by to Microsoft neumoznil.

Bohuzel na mem notasu po ciste instalaci win 10 stahne dve aktualizace (ovladacu) a notas uz startuje jen do cerne obrazovky :( Zakazat to nejde. Pokud si stahnu hned vse aktualni a ntb (Dell) nepripojim k netu vse funguje na vybornou bez jakehokoliv problemu. Po pripojeni k netu zase padne Nouzovy rezim a ani obnova pres USB nepomuze. Pomaha zase jen nova instalace celeho ntb. Takze za me jsou automaticke aktualizace velike zlo.