Rezervace na Windows 10 je adware, lidé ve vzteku rozbíjejí obrazovky...

V diskuzích pod některými články se začaly šířit jako houby po dešti příspěvky - co si to ten Microsoft jako dovoluje instalovat do počítače aplikaci na rezervaci Desítek (ale balast od výrobce notebooků, který obsadí 2GB RAM, lidem přijde v pořádku...), které vyjdou o prázdninách, 29. července. Pokud tedy máte operační systém Windows 7 nebo Windows 8, pravděpodobně jste se s ikonkou s logem Windows 10 v oznamovací oblasti, která nabízí možnost rezervovat si bezplatný upgrade na Windows 10, již setkali. Taky vám to tak strašně vadí? 

Ikonku skrýt v nastavení system tray sice můžete, ale po restartcu PC se znovu objeví. Nabízí se tedy odstranit aktuliazaci KB3035583, která má toto na svědomí. Pokud máte nastavené automatické aktualizace, po restartu systému se nainstaluje znovu. A jsme u meritu věci. KB3035583 je aktualizace patřící do skupiny "Doporučené", takže se podívejte do nastavení Windows Update v rámci Ovládacích panelů, zda máte povolené "Doporučené" aktualizace, pokud se vám aktualizace nainstalovala, určitě máte...

A teď se ptám, pokud máte povolené doporučené aktualizace, proč by vám Microsoft nemohl doporučit upgrade na Windows 10? Je to přece legitimní věc, kterou od Microsoftu asi chcete, když od něho chcete získávat doporučené updaty. Ponechávám stranou fakt, že nic ze smlouvy uzavřené mezi vámi a Microsoftem, nebylo porušeno. A pokud máte tedy aktuálně nainstalované Sedmičky nebo Osmičky, tak vaše sestava zcela určitě zvládne i nejnovější Windows 10. A nejnovější znamená - bezpečnější, spolehlivější, rychlejší (vlastní zkušenost v porovnání s Windows 8)... 

Sám za sebe moc nerozumím tomu, jak někomu může vadit malá ikonka v oznamovací oblasti vedle hodin. Nepřijde mi to nijak agresivní forma propagace, naopak si myslím, že je příjemné uživatele upozornit na to, že mohou po dobu 1 roku od vydání Windows 10 na trh zdarma povýšit na novější verzi systému. A to že se někdo vymlouvá na to "mně volají desítky lidí, co to jako ta rezervace znamená, zda nepřijdou o svá data, zda mohou na Win10 přejít i když rezervaci neprovedou", tak tito lidé jsou naprostí ignoranti a nejsou schopni kliknout na odkaz v rámci aplikace, kde všechny odpovědi na své všetečné otázky ve velmi srozumitelné podobě najdou, a někoho s tím otravují. A takovýmto bych do Windows nainstaloval maximálně agresivní adware. 

V souvislosti s tímto najdete článek i na Lupa.cz. K pousmání na tom je, že o adwaru píší právě na Lupě, kde nebude trvat dlouho a reklama zabere více prostoru než obsahová část. Ale za Adware by se dala označit vyskakovací reklama v dolní části prohlížeče (viz. screenshot níže), kterou sice zavřete, ale při další návštěvě se zase zobrazí, takže něco jako ikonka v system tray na rezervaci Windows 10 :-). O veselé/smutné okamžiky není nouze. 

Typ článku: