Známe edice Windows 10

Pamatujete si na dobu Windows Vista a na její edice ve znamení přehlednost a jednoduchost na prvním místě? Windows Vista Starter, Home Basic, Home Premium, Business a Ultimate. Nepočítám podnikovou Enterprise, se kterou se běžný uživatel, který si přišel do krámu vybrat notebook, nestekla. Plus na trhu Evropské Unie byly ještě všechny tyto edice k dostání s přívlastkem "N", které v základu neobsahovaly multimediální přehrávač Windows Media Player. Takže celkem deset Windows Vista, na které mohl běžný smrtelník narazit, asi tenkrát platilo, "čím víc edicí, tím víc Adidas"...

V těchto dnech Microsoft odhalil edice Windows 10. Je jich celkem sedm, ovšem pokud se rozhodnete jako domácí uživatel někde v eshopu koupit počítač, budete vybírat v podstatě jenom ze dvou verzí. To znamená, že Microsoft se vydává na vyšlapanou cestu Windows 8 a na trhu se objeví Windows 10 Home určená pro domácnosti a Windows 10 Pro, která v sobě integruje vybrané (polo)profesionální nástroje a korporátní funkce. Za což jsem jenom rád, sic musím veřejně přiznat, že bych ocenil ještě jednu edici Windows 8 Pro++, která se definitivně stává jenom nikdy nesplněným snem a jednalo by se o verzi, která nebude obsahovat Metro a obrovské ovládací prvky s velkými vnějšími okraji připravené pro prstíky a optimalizované pro tablety. 

Pokud jste měli nainstalované zkušební Desítky, jistě víte o čem mluvím, ty z vás které toto neštěstí nepotkalo, vězte, že jsem si kvůli tomu ošoupal plošku touchpadu. Prostě peklo. (Plus ke všemu tomu poslední zkušební verze Windows 10 je dost nestabilní a platí čím novější sestavení, tím víc chyb, toto je zajímavé teprve v souvislosti s tím, že Redmond plánuje Windows 10 vydat v průběhu léta, ano, letošního roku).

Vraťme se zpátky k edicím nového systému, který bude první rok po vydání formou upgradu ze starších verzí Windows (7, 8) k dispozici zdarma. 

Základní edicí se stane Windows 10 Home, jak již název napovídá je tedy určena do domácnosti a využijí ji nenároční uživatelé. Windows 10 Pro Microsoft prezentuje jako verzi určenou spíše pro menší firmy. Mezi funkce, které menší podnikové sítě ocení, je vzdálená správa aplikací a šifrování dat. V rámci Windows 10 Pro se objeví také novinka Windows Update for Business, což je jakýsi správce aktualizací. Například umožní zakázat instalaci aktualizací vylepšující systém a přidávající nové funkce a správce určí, že na konkrétní počítače se budou instalovat pouze bezpečnostní záplaty. Zatím není přesně jasné, zda se toto nebude týkat jenom podnikových Windows 10 Enterprise, resp. do jaké míry se Windows Update for Business promítne do Win10 Pro známo není. 

Pro korporace je tu Windows 10 Enterprise, který staví na funkcích pro správu a maximálním zabezpečení. Windows 10 Education - Microsoft reaguje na to, že si děti do škol nosí vlastní laptopy a tablety, trend je jasný, časem se budou počítače využívat každodenně i na základních školách a žáci budou chtít pracovat na svých zařízeních, ale jak je kontrolovat, zda při hodině skutečně pracují na zadané úloze? Jedním z řešení je edice Windows 10 Education, což je obdoba Enteprise, ale určená pro vzdělávací ústavy... Microsoft tvrdí, že licencování Education bude "volnější" a že bude možné z edice Home nebo Pro přejít na Win10 Education. Proč by to nějaký studentík dělal, zatím není úplně jasné, ale čas vše ukáže, co Microsoft vlastně zamýšlí a jak si to představuje...

Windows 10 Mobile pro smartphony a zařízení do osmi palců. Plus pro firemní telefony a tablety Windows 10 Mobile Enterprise, který zase nabídne pokročilou správu aktualizací. 

Nejzajímavější jsou možná Windows 10 IoT Core, určený pro internet věcí. Každý přece stojí o chytré hodinky po vzoru Apple Watch s Windows. Konzervy už teď vykřikují na celý svět, že pokud na hodinkách nebude plnohodnotná nabídka Start, že si je v žádném případě nekoupí. Tak uvidíme...

Windows 10 vyjde v létě, pravděpodobně v červenci. 

Typ článku: