Jak to skutečně je s nabídkou Desítek zdarma?

Vzpomínáte si na to, jak jsem na MojeWindows.cz psal příspěvek o tom, co bude Microsoft žrát, když všichni budou moci bezplatně upgradovat na Desítky a další verze systémů budou rovněž zdarma? Já jsem k tomu byl poněkud skeptický, na rozdíl od většiny českých (IT) zpravodajských serverů, které hromadně opisovaly to, co napsal jeden velký zahraniční server. Žádná známka pochyb, prostě to přeložíme, ať máme další normostranu a vedení redakce je šťastné. Nijak překvapující, klasika.

Jak jistě víte, od středy, 29. dubna, probíhala v San Franciscu microsoftí konfrence BUILD 2015 a na úvodní přednášce mimo jiné zaznělo, že na Windows 10 bude možné upgradovat zdarma z Windows 7 a Windows 8.1 po dobu prvních 12 měsíců po vydání Desítek na trh. Poté tento bezplatný upgrade Microsoft zruší a s největší pravděpodobností nabídne nějakou formu zvýhodněného upgrade z Win7 a Win8 (podobně jako v případě povýšení Sedmiček na Osmičky v roce 2012 v době uvedení Win8 na trh) třeba za 30 EUR (dnes něco přes 800,-Kč).

Takže to by bylo. Před tím něž zazněly oficiální informace o upgradu na BUILDu začaly unikat zprávy, že Microsoft informace o 12měsíčním bezplatném upgradu zahrnul do zprávy pro akcionáře, kterou někdo vypátral a tyto informace tam byly zahrnuty proto, aby měli akcionáři klidné spaní. Protože ti tuto obchodní politiku Microsoftu neschvalovaly a byli z ní poněkud nervózní, takže bylo nutné jim to vysvětlit. Na druhou stranu lidé z Redmondu nic oficiálně neřekli a nechali tuto megalomanskou zprávu "Všechny verze Windows už navždy zdarma" kolovat mezi médii. Inu, reklama k nezaplacení...

Tato nabídka se netýká firemních zákazníků. Bezplatný upgrade se totiž netýká verze Windows Enterprise. Připomínám, že finální Windows 10 vyjde v létě tohoto roku. Šéfka AMD řekla, že už v červenci, aby se zařízení s novým systémem dostala včas na trh a byla tak k dispozici před začátkem nového školního roku. 

Typ článku: