Co nového přináší aktuální sestavení 10041 Windows 10

Pokud testujete Windows 10, mohli jste si všimnout, že Microsoft uvolnil další build Desítek, který přináší větší či menší změny. Mezi nejvýraznější novinky přirozeně patří ty vizuální, alespoň z pohledu běžného uživatele. Těch je v porovnání s lednovým updatem poměrně hodně a  namátkou k těm větším patří inovovaná přihlašovací obrazovka, průhledná nabídka Start, na Internetu se hodně skloňují také nové ikonky, změnil se i přehled sítí. Z těch funkčních se správce nainstalovaných aplikací dočkal vylepšení v tom smyslu, že vedle metroidních (Moderních) aplikací se v něm objevují také klasické desktopové. 

Nabídce Start získala vlastnost opacity. Tedy se dočkala mírného zprůhlednění. Zatím však není možné si onu míru nijak regulovat. Ve finální verzi si toto a další vlastnosti nabídky Start budete moci změnit. Přikládám jeden screenshot nové nabídky. 

Konečně zmizela odporná Metroidní nabídka sítí zabírající celou délku obrazovky, hrůzný pozůstatek megavize "udělejme si tablet z klasického počítače". I nyní jsou na desktopu v rámci nabídky sítí prvky příliš veliké, uzpůsobené pro ovládání dotyky prsty, ale už to vypadá líp. Vcelku příjemný mix mezi tabletovým a PC prostředím... 

Microsoft slibuje i vylepšený tabletový režim. O tom už jsem tu psal několikrát, prostě máte hybridní zařízení, od kterého odpojíte klávesnici a prostředí systému se uzpůsobí pro tabletové ovládání. Naopak když klávesnici zasunete do docku, rázem se Desítky promění v klasický desktop. Tato funkce je neustále vylepšování, ale vzhledem k tomu, že žádného hybrida tady nemám, nemohu chování v praxi vyzkoušet. Ale vzhledem k tomu, že většina ovládacích prvků je přizpůsobena prstům, žádné změny nečekejte. Spíše věci jako že se vám moderní aplikace budou automaticky otevírat v režimu přes celou obrazovku apod. 

Dále se plánuje nový způsob šíření aktualizací. Microsoft chystá updaty šířit prostřecnictvím P2P sítě. V praxi by to znamenalo, že každý z nás bude příjemce i server zároveň, ode mne si třeba zrovna vy budete stahovat poslední bezpečnostní záplatu Internetu Exploreru, další měsíc já zase od vás. Myšlenka je jasná, ulevit serverům Microsoftu, ty nevyužité asi začne nabízet v rámci komerční služby Microsoft Azure :-)

Toť vše. Pro další novinky nadále sledujte MojeWindows.cz. Doufám, že mu věrni zůstanete. Ti z vás, kdo ještě Windows 10 netestují, se mohou zapojit do bezplatného programu Windows Insider a získat tak Preview verzi Desítek v češtině zcela zdarma. A to jak na počítače, tak i mobilní verzi (v současné době pouze pro telefony Nokia Lumia).

Aktualizace: Obrázek Správce nainstalovaných aplikací doplněn 1. dubna.

Typ článku: