Rozdeleni disku - minimalni velikost oddilu C

Mam na notebooku 120 GB disk a chtel jsem ho rozdelit do na dve casti. Je mozne oddilu C dat jenom treba 3O giga a zbytek druhymu oddilu? Kdyz sem zkousel ve sprave disku oddil C zmensit, tak minimalni velikost, ktera sla nastavit byla asi 70 giga. Nevi nekdo nejakou fintu? Zkousel jsem nainstalovat Partition Magic 8.0 ale s vistou jaksi nemluvi.

Diskuze:

Obrázek uživatele FukitoNamura

Ja bych rek ze pro Vistu je 30GB malo ale at si kazdy udela jak uzna za vhodne, ja takoveto resim spousteni PQ ze zachraneho CD.

Podle 30GB není málo. Já mám už z XP C:/ velké jen 29,2GB a mám na něm Vistu se 7 language packy, dokumenty řádně využívané a všechny programy.
Obrázek uživatele Michal Politzer

A já už tu poněkolikáté zopakuji, že si myslím, že dělit disk je blbost. Pozor, jiná situace je, když byste měl dva disky, pak je samozřejmě příjemné mít na jednom systém a na druhém data (a třeba i swapovací soubor) - může to přinést zrychlení, může být jednoznačně řečeno všem uživatelům počítače "Na C nesahej, dělej na D".

Dělení disku, navíc u notebooku, mi prostě ale přijde nesmyslné. Vista jasně odděluje data od ostatního, a to do složky Users. Výchozí zabezpečení složek je takové, že běžný uživatel může změny dělat jen ve složce Users. Prostě je to jakoby ten uživatelský "partition" - každý uživatel se prostě může pohybovat jen ve složce Users a hotovo. Vista mu jinam zapisovat stejně nedovolí. Pokud náhodou je potřeba Vistu přeinstalovat, tak ta odsune všechna data do windows.old, kde každý svoji složku Users nalezne (a není pak nic jednoduššího, než si svoje data přesunout zase k sobě). (Na to mnohokrát zmiňované formátování disku také nevěřím, správně udělaná čistá instalace Visty nepotřebuje formátovat disk, je to zbytečné, nic ze starého systému se v novém systému nemůže nijak projevit; navíc formátování je pouze "logická" operace, prostě se smaže tabulka záznamů, což je ale prakticky to samé, jako mazání jednotlivých souborů a složek -- když byste dokonale chtěli vyčistit disk, museli byste zrušit i partitiony a provést kompletní formát, čímž byste ale přišli i o data na druhé partition).

Pokud rozdělíte disk na dvě partitiony, budete vždycky řešit problém, že na jednom "disku" už máte málo místa a na jiném ještě dost. Posun hranice partition není ani ve Vistě v pohodě, je to zdlouhavý proces. Oproti tomu složka Users si vezme tolik, kolik je potřeba, a má stejné vlastnosti.

Jinými slovy: "děliči disku" argumentují nutností oddělit programy od dat, takže si zavádějí třeba c=systém, d=data, e=přechodná data. Jenže to je to samé, jako když datům vyhradíte složku "users" a přechodným datům třeba "users/documents/prechodne". S tím rozdílem, že prostor pro jednotlivé složky se přiděluje podle potřeby, ne podle toho, jak jste si na začátku nalajnovali oddíly disku...

Tolik můj názor na dělení disku

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

Pokud náhodou je potřeba Vistu přeinstalovat, tak ta odsune všechna data do windows.old, kde každý svoji složku Users nalezne (a není pak nic jednoduššího, než si svoje data přesunout zase k sobě).

Zřejmě mi něco uteklo. Pokud potřebuji instalovat znovu čistou Vistu z DVD, mohu ji instalovat do stejného oddílu přes "starou" a přitom mi zůstávají moje DATA (ve složce Users) ve windows.old?

Toto je pravda?

Překvapuje mne to, do dneška jsem žil v představě, že DATA je dobré mít na oděleném disku (oddíle) z důvodu PŘEINSTALACE OS Windows. Jinak při čisté instalace Windows se zároveň smažou VŠECHNA data.

Obrázek uživatele Michal Politzer

Ano, reinstaloval jsem Vistu několikrát, čistou instalaci, bez formátu. Nikdy jsem o žádná data nepřišel. Vytvoří se složka windows.old, v ní jsou podsložky Program Files, Users a Windows, tzn. najdete tady naprosto všechno. Já pak volím tento postup: jako administrátor povolím uživateli X plný přístup do složky Windows.old/Users/X a pak jako uživatel X si všechny převezmu (aby byl uživatelem vlastník X) a přesunu k sobě. Operace na pár vteřin.

Právě proto, že je to tak snadné, se vždycky pozastavuji nad vytvářením partition, které s sebou nesou mnoho záludností...

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

jooo.. já když znovu instaluji wokna, tak vždy formátuju disk C. V tom případě bych nespoléhal na nějaký

windows.old

Tak nevím. Podle mě je dobré si HDD rozdělit a to z několika důvodů.

1. Když jsem měl ještě XP a chytil jsem nějakého trójského koně, tak vždy zůstal jenom v daném oddílu (myšleno stejném jako infikovaný soubor). Nebyl pak problém si zformátovat daný oddíl a jet v pohodě dál. I Vistě se může něco takového stát, ne?

2. Vyzkoušel jsem automatické zálohování (kvalitu nechme stranou) a ikdyž se v tom nestavení nevyznám, tak vím, že jako místo uložení zálohy se nabízí pouze jiný oddíl, vyměnitelné disky nebo síť. Z toho plyne, že se nemůže dělat záloha C: na C:. Jenže, co když nemám síťové umístění, na které bych mohl umístit zálohu a nemám desítky DVD? Možná se dá nastavit, aby se zálohovaly pouze dokumenty a jen já nepřišel na to kde. Vím, určitě budete namítat, že existuje Mozy, který Vám poskytne zdarma 2GB na internetu.

3. Není snadnější míti vyhrazený oddíl na všechny ty citlivější data? Například fotografie si zásadně ukládám na E: a přijde mi to mnohem snadnější. Do obrázků v dokumentech si stejně ukládám jen takové, které stáhnu z internetu. Nehledě na to, že všechny obrázky, které bych tam přidal, by se začaly okamžitě indexovat ve Windows Media Playeru, Windows Media Centeru a kdo ví v čem jíném. Takhle jenom přidám ve Fotogalerii další složku na sledování.

To je ale jen pár mých názorů. Co Vista to názor, že?

P.S.
Oněch 29,2GB jsem vyrobil ještě ve WinXP. Ve Vistě jsem akorát nachvíli dělil 20GB E: na 15 a 5GB a šlo to bezproblémově, stejně jako následné sloučení.

Obrázek uživatele Michal Politzer

Však jasně, co Vista, to názor. Ale já to vidím takto:

1) Nesouhlasím, vir/trojan si schutí zgustne na všech jednotkách, kam má přístup, toto partition vůbec neřeší.

2) Ano, zálohování ve Vistě za moc nestojí. Takže stejně jsme nuceni zálohovat jinak. A jaký je pak rozdíl mezi zálohováním jednotky E: a zálohováním složky Users/Politzer/Documents? (Samozřejmě nebudu zálohovat celou složku Users/Politzer, tam je spoustu věcí navíc, jako třeba temporary...).

3) No nevím, já mám všechny fotky v Pictures, nepotřebuju je mít jinde. Windows Media Player mám nastavený, aby sledoval jen složku c:\users\public\music, fotky jím neprohlížím.

Mně by prostě na rozděleném disku vadilo, že bych měl třeba na fotky 50 GB. A jak by mi místo začalo docházet, musel bych vyšilovat, jak změním velikost partitiony, aby se mi tam toho vešlo víc. Toho jsem ušetřen

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

Moji zlatí, ešte sa máte čo učiť :-)

Já dělím disk dokonce na 3 části

Systémovou (50 GB) - instalace programů, nepotřebné věci

Data (zbytek) - data, fotky, filmy, různé

a extra data (např. 20 GB) pracovní zálohy

----

A když se mi něco na systému totálně podělá /jako už se to stalo / tak jediným východiskem byl formát. Když jsem kdysi disk nedělil, měl jsem strašej problém jak vůbec přetáhnout data abych na něco nezapoměl a pod.

Teď prostě jednoduše zformátuju a instaluju a pokud to jde a cítím, že bych měl zálohovat celé tak to co potřebuju kopnu na disk data a je to. Nemusím se bát jak proběhne instalce, jestli se data přemažou nebo ne.

Co budete dělat když se vám nějak zakousne instalace systému (taky se mi to stalo a dokonce z originálky) ... pak třeba nezbyde nic jiného než formát ;) ... sice formát dělá všechno možné jen neničí data, tak že obnova dat bude možná až na data která přepíše samotný systém. A ty co přepíše jsou už téměř nedobitné (až na nějakou specializovanou firmu s forenzni laboratoří - tam možná ale to je pěkně drahý, to si raději rozdělím disk a budu v klidu :) ... ale prti gustu .. 

Dobrý den,

rád bych se Vás zeptal, zda nemáte detailnější zkušenost s vytvářením zmíněné složky windows.old v případě notebooku? Koupil jsem HP se Vistama a jako první věc po spuštění se vytvořily na HDD dva samostnatné oddíly "recovery" a "hp_tools". Na těchto discích by měla být záloha systému pro případ pádu. Hned jako druhý krok jsem pro jistotu pomocí instalovaného software HP BACKUP AND RECOVERY vytvořil 2 DVD, na nichž by také měla být záloha. Z prvního z těchto médií by mělo jít bootovat. No a nyní ten dotaz: V případě, že použiju uvedená DVD pro obnovení systému, dojde také k vytvoření zálohy dat formou "windows.old"? Obávám se, že v tomto případě nikoli a vlastně se tím provede překlopení z DVD na HDD, a to ve stavu, kdy bylo DVD vytvořeno. Takže bez jakýchkoli dat...
Můžete mi to potvrdit nebo vyvrátit? Předem díky za jakoukoli radu.
PS: v případě, že skutečně při tomto postupu přijdu o data ze složky USERS, si myslím, že partition smysl mají minimálně z tohoto důvodu.
Zdravím Vás.
Michal Šimek

Nezlobte se na mne, ale větší hloupost jsem už dlouho neslyšel. Co to je za výmysl nerozdělit si disk? Zkuste s počítačem také někdy pracovat. Už jen kvůli organizaci dat, ale hlavně kvůli bezpečnosti dat! Když Vám spadne systém, tak co budete dělat? Zachraňovat složitě uložená data? Přirovnal bych to ke stejnému amatérismu, jako dávat si všechny soubory na plochu.

Doporučuji všem rozdělit disk.

Pokud chcete opravdu čistou instalaci je lepší odebrat partition, aformátovat a potom nainstalovat. 99% virů tím zmizí, nestalo se mi, že by nějaký zůstal. A nezná nikoho, komu by po přeinstalaci původního systému chodily všechny programy bez problému. Z takové přeinstalace mi vstávají všechny chlupy na těle. To snad nikdo nemůže myslet vážně.

Neda mi to, nez reagovat na Vas prispevek. Mam notebook, ktery jsem dostal jiz s predinstalovanymi Vistami.  Bohuzel vsak ve Vistach nepracuji a 90% prace travim v jinem OS - Linuxu. Z toho duvodu tedy potrebuji udelat nove partition na HDD. Cili nedeli se jen kvuli datum, ale i kvuli moznosti provozovat nekolik OS na jednom stroji, je potreba nekdy HDD delit.

a ja si myslim ze to neni blbost, kam se podeji napriklad fotky, filmy .. a tak dal .. kdyz pujde draha skvela a vsemi proklamovana Vista do "kytek"?

Tak hele, pane vista propagátore, jde o zamezení fragmentace, až v druhé řadě jde o roztřídění (teda aspoň u mně). Navíc podle mého, windows 98 ovlivněného, názoru je vista nepřehledná. A v základním nastavení žravá (paměť atd.). A XP to samý.

zijes v praveku 98ky nesrovnavej vubec s novymi systemy je rok 2009  a ta reakce je prinejmensim zavadejici. Doba jde dal a systemove naroky rostou jestli driv stacilo 256MB RAM dnes je to navrat na stromy, stejne tak ceny HDD a velikosti jsou jinde nez v dobach 98.

 

Mozna jsi expert na 98 ale Vistu a W7 znas asi jen s casopisu a letaků ..

Jinými slovy: "děliči disku" argumentují nutností oddělit programy od dat, takže si zavádějí třeba c=systém, d=data, e=přechodná data. Jenže to je to samé, jako když datům vyhradíte složku "users" a přechodným datům třeba "users/documents/prechodne". S tím rozdílem, že prostor pro jednotlivé složky se přiděluje podle potřeby, ne podle toho, jak jste si na začátku nalajnovali oddíly disku...

.....není to to samé, když spadne systém a je třeba instalovat D je záchranou z nebes,,,ale někomu to nepřijde hned tak

Obrázek uživatele Michal Politzer

Nepodepsal jste se, do očí byste mi to neřekl... Co ještě, trháte mouchám křidýlka a bijete holky?

Vyjádřil jsem svůj názor na dělení disku, podložil jsem je mnoha argumenty. Co jste dokázal vy, napsat osm znaků... Fakt jste dobrej... ;-)

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz

To je uplna blbost co to rikas.... Rozdelit disk je to nejlepsi co muzes pro zalohu dat udelat.... jak rikas ze ti to hodi to windows.old to je mozny ale kdyz tak preinstalujes cely windowsy tak pak musis instalovat vsechny programy a nastavovat nastaveny systemu... Neco jinyho je kdyz mas rodelenej disk na C a D a jedme tomu ze mas C 30gb nainstalujes a nastavis si vsechno co potrebujes zazalohujesnapr ghostem(nejlepsi) a pak pokoj od dalsich jakychkoliv zdlouhavych instalaci a nastavovani.. A mimochodem s tim mistem kdyz uz ti dochazi a pas poslednich pak gigi a nestac ti to a zaplacas to uplne tak stejë pak smazes neco co uz neprotrebujes naky filmy nebo tak.. a v lepsim pripade si koupis vetsi disk a nemusis nic takovyho resit....

No a jak si udelal, ze mas oddil C velkej 30 giga? Ve sprave disku kdyz ho chci zmensit, tak minimalni velikost je asi tech 70? Jak zmensim C na 30?
Obrázek uživatele Michal Politzer

Toto je nejlépe dělat při instalaci Visty na nový disk. Při volbě disku, kam se Vista má instalovat, zvolíte detailní nastavení: zrušíte všechny oddíly a vytvoříte nové tak, jak potřebujete. Vše z disku se samozřejmě smaže.

Pokud to chcete udělat beze ztráty dat, tak potřebujete pravděpodobně nějaký program typu Partition Magic. Protože Vista samotná má možnosti manipulace s oddíly omezené. Možná by pomohla defragmentace disku, pak by se mohlo podařit oddíl zmenšit více...

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

A jakej program mas na mysli? Zkousel jsem nainstalovat Partition Magic 8.0 a s vistama nefunguje. Ktera verze je s vistou kompatibilni? Pokud bych je instaloval sam, tak bych to asi udelal jak pises, jenze uz byly predinstalovany na notebooku a uz se mi to nechce preinstalovavat.
Obrázek uživatele Michal Politzer

S tím vám neporadím, jak jsem psal výše, já v dělení disku smysl nevidím, takže prostě nevím; jen je mi jasné, že ve správě disků, co je ve Vistě, to pohodlně nejde.

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

Musím se všech děličů disku zastat... Při domácím použití je to asi fuk, ale pokud má správce na starost počítačů spoustu, je ideální rozdělit disk na více oddílů a uživatelské profily ukládat mimo systém. U Windows XP to je takřka nutností... představte si, jak uživateli při pádu systému přesouváte jeho nastřádaných 40 GB dat....

Je jen škoda, že se ve Vistě třeba nedá při instalaci nastavit, kde bude umístěn adresář USERS, to by byla velice dobrá vlastnost.

Navíc... s příchodem technologie "Stínová kopie svazku" ze servrů na desktopy (nová feature ve Vistě), je rozdělení disku zcela na místě. Pokud bude systém vytvářet stínovou kopii z oddílu na kterém je systém, nebude to rozhodně příliš efektivní....

V případě potřeby systém obnovíte pomocí obnovení systému a smazaná data na separátním oddílu pomocí výše zmiňované funkcionality.

Dalším důvodem proč oddělit data od systému může být vestavěné vyhledávání a jeho indexování... Proč indexovat i nepotřebná data na systémovém disku, když je efektivnější indexovat pouze "datový" disk a tím lépe hospodařít s velikostí indexového souboru (nebudou se indexovat data která nepotřebujete vyhledávat).

Samozřejmě.... s jediným oddílem na systém i data se pracovat dá, ale rozdělení disku rozhodně není nesmyslná věc.

Ahoj,

taky už bych nedělil... kdysi v dobách W98 to byla přímo životní nutnost, Windowsy jsem musel prakticky každý rok přeinstalovávat (s full formátem). Ale postupem času jak jsem přikupoval disky a bylo mi líto vyhodit staré, to došlo až do stavu kdy jsem měl na3 discích 6 oddílů, pravda, každý zíral na můj TC na lištu s diskama kde bylo A,C,D,E,F,G,H,I,X,Y :-D :-D (A-disketovka, C,D-disk1, E,F-disk2, G,H-optické mech., I-virtuální mech., X,Y-disk3externí)
Pak už jsem si řekl dost, pořídil jsem si Raptor 36GB na systém a Samsung500GB na data a už nikdy žádné partišny nechci vidět :-)

A jaky program pro deleni tedy ve Vistach funguje ??? Mam taky Laptop a 20-30GB jenom na Vistu abych mohl obnovovat system z recovery disku by me zachranil spoustu casu a DVD..... diky
Obrázek uživatele aaron2

Bez problémů funguje Acronis Disk Director Suite... Leč není free...

A neco free by se nenaslo ?  :)))

Tak Acronic ma jednu drobnou vadu oproti Partition Magicu. Na vsech forech se lidi tvari, ze to funguje podobne, ale nikde nebylo napsano, ze mi Acronic ZFORMATUJE DISK! (resp. partition, ze ktere jsem chtel kousek vzit a vytvorit novou kvuli instalaci 2 OS... :-(

To je sice krásný, ale malý problém - v dnešní době se prodávají notebooky s předinstalovaným systémem a Cedo k tomu rozhodne nedaji!!

a to je takovy problem si udelat zalohu sytemu pomoci utility dodanou s notebookem byva instalovan v systemu alespon Acer to tak ma..)? kdyz uz nemas inst. medium tak si ho stahni z netu...

Mam nainstalovaný WIN 7 s cestinou na  oddílu 13gb neni problém !!! jinak vše jako filmy music atd. mam na oddilu 110gb  

Myslim, ze rozdeleni disku je i ve Vistach dulezita zalezitost. Pro nekoho z duvodu oddeleni dat od systemu, pro jineho z duvodu nekolika OS na HDD.

Ja osobne jsem na partitions pouzila jiz zde zminovany Acronis Disc Director Suite. Co se tyce velikosti, tak na system jsem si ze 250 GB HDD vyclenila 40 GB a stale mam cca 1/4 volnou i pres cetne programy, ktere pouzivam, zejm. graficke apod.

Chtěl sem si rozdělit disk 120 GB na 80 Gb a 40 Gb kvůli instalaci dalšího systému vyzkoušel sem Norton Partition Magic i Partition Manager .. ale při nějaký operaci rozdělování se to zastaví a píše to errori ... poraďte někdo pls .

Poradil bych ti do dotazu napsat jake errory to pise pri jake operaci, jinak je tvu dotaz uplne zbytecny.
Michal

měl jsem stejný problém, ale VYŘEŠIL! všechny programy hlásí, že minimální velikost oddílu je 70 gb, protože tam na konci toho oddílu byl nějakej běžící soubor, s kterym nešlo hnout. pak jsem sehnal poslední verzi Partition Manageru, kterej má podporu pro Visty (tušim že 8.0), kterej sice hlásil totéž, ale po chvíli jsem si všim, že nabízí možnost provést operaci po restartu a vše proběhlo jak jsem chtěl. teď mam systém 30 GB a zbytek na data

Me ten partition manager 8a nejakz ty cisla za tim pod Vistama nejde (Visty vidim poprvy)Kdyz chci spustit instalaci, nedovoli mi to, pry mam o pomoc pozadat spravce (nechapu to, je to muj book a ja jsem na nem prihlasenej jako administrator, aspon mi to Visty tvrdi, ale v tomhle si zrejme odporuji...)Co s tim?

ja sem pro rozdeleni kdyz mate jen jeden disk a za blbost povazuju nerozdeleni

ale kazdej si dela co chce alespon pro me tak je lepsi kdyz preinstalovuju win par karat do roka

mam pro vistu 20gb a porad jeste zbyva kolem 5gb

ale optimalni reseni je opravdu tech 30gb

Prosím, jak se dá řešit to, aby mojí složku Dokumenty (a stejné složky všech uživatelů počítače) bylo možné umístit na jiný disk než na C (či jiný, než na kterém je instalován systém)? Nejsem po mnoha zkušenostech příznivcem dělení disku, ale moje situace je obdobná - disk C: systém (160GB), disk D: aplikace (320GB), disk E: data a pagefile.sys (750GB)... Jak ale zachovat celou výhodu složky Dokumenty a veřejné dokumenty?

Ehm... Z dob starších windows jsem byl zvyklý rozdělovat si disk - C systém a D data... Mám ho rozdělený i teď na 30GB pro systém... Plánuju přejít na čistou instalaci Visty. Chápu to tak že 30 GB pro ní stačí ? Je později možné ukrojit z druhého oddílu a přidat to k prvnímu ?

P.S. Omlouvám se za krkolomnost, ale jednodušeji to asi nevyjádřím

přerozdělovat místo samozřejmě jde. pochybuju, že to ale uměj visty. existujou na to chytrý softwary. např.: acronis disc director suite, kterej je podle mě jeden z nejlepších, přerozdělení místa a další operace provádí před bootováním vist

pro lidi, který vedle vist maj ještě třeba xp a vytvářej si image instalací je rozdělování disků na systémový a datový oddíly ideální. blbost to není, každýmu prostě vyhovuje něco jinýho

Muze mi nekdo poradit jak si mam rozdelit ten disk? Dekuji

Zdravím.

Na dělení disku mají Visty svůj nástroj.

Jak se na něj dostat?

Klikněte vlevo dole na kulaté tlačítko START, pak klikněte pravým tlačítkem myši na položku "Počítač" (na pravé straně okna) a když se rozbalí menu, tak klikněte na položku "Spravovat". Otevře se okno "Správa počítače". V menu na levé straně pak klikněte na položku "Správa disků". Návod na použití Vám ale neřeknu, taky s tím zápasím. V zásadě platí, že když kliknete na některý z disků pravým mtlačítkem myši, tak se rozbalí menu s možnostmi.

Nemám to po ruce, ale náhodou jsem na to včera koukal ...

!!! Ve Vistě jsem to ještě fyzicky nedělal, ale podle mne:

- v tom dalším rozbalovacim menu po kliknuti na ZMENŠIT disk

 se v kolonce "DOSTUPNÉ MINIMÁLNÍ místo pro rozdělení" napíše POŽADOVANÁ hodnota, samozřejmš ne menší, než je tam přednastaveno ...

- pro možnost ještě menšího místa by teoreticky mělo pomoct defragmentovat příslušný disk,

 pokud by šlo o zmenšení disku s OS (nainstalovaným Windows), tak jej defragmentovat Z JINÉHO OS samozřejmě na jiném logickém disku ...

- některé (systémové) soubory při defragmentaci NEJDE přesunout, takže jimi je omezena ta MINIMALNÍ velikost disku, i kdyby tam bylo ještě spousta volného místa ...

- neznám jiné Partition Managery, jestli by si s tím dovedly poradit ???

 

Plnně doporučuji ROZDĚLIT disk z důvodů:

1) Vistu ještě neznám, ale předchozí Windowsy se "NEMAZLILI" se starými daty v adresáři "../Dokument setting ...", (kam mastí vše, co si člověk uloží, pokud to obezřetně neuloží JINAM ...)

 a při nové instalaci na stejný disk a adresář (Windows, Winnt) VŠE SMAŽE,

když se lechce zapomene předem zazálohovat, pokud se ještě dá dostat na disk při KOLIZÍCH systému už při startu PC ...

 

2) pro možnost nainstalování OS (Windows, Linux ...) na JINÝ logický disk, nejen pro možnost pohotové náhrady za momentálně ZHROUCENÝ Windows ...

ALE i pro možnost BEZ OBAV zkoušet = učit poznávat funkce Windows "na nečisto", neboť v případě vážného "neúspěchu" se může zase vše smazat a nově nainstalovat ...

- zrovna tak můžou mít VLASTNÍ "windousy" (SVÁ nastavení) jednotliví členové domácnosti [samozřejmě jen "Homo Sapiens" ...  :-) ]

 

3) pro aspoň občasnou potřebu SCANDISCu a DEFRAGmentace disku je RYCHLEJŠÍ nechat udělat menší disk (třeba 200 GB, než CELÝ  1000 GB ), nehledě, proč defragmentovat data, se kterými se nehýbá (natrvalo uložená videa z dovolené, muzika atd. velkoobjemové soubory ...) ?

- nevím, co umí dnešní viry, ale před par lety bylo zavirované jen F:\  , tak jsem přestěhoval data (na G:, H, ...), ověřil antivirem a F-disk jsem přeformátoval a bylo po problému ...

- tedy já jednoznačně rozděluji, nejlepe už při instalaci, nebo co nejdříve po instalaci už na koupeném PC ...

 

prosím vás, když si takto zmenšm disk, vytvořím tím 1) jakoby dva disky? 2) zůstanou mi data v PC? 

prosím vás, ještě já, jak zakážu snímky a stránkovací soubory na disku, ono totiž to jde zmenšit jen na 21 a více ne, a píše mi to že když jsou povoleny snímky a stránkovací soubory, tak že je to omezené. jak to zakážu? 

Probém je v tom, že záloha je dobrá k tomu když vám například vyhoří HDD - nastartjete z boot DVD, dáte opravit, vyberete te externí hdd na kterém je záloha (nebo dobrý je třeba druhý hdd v kompu) a hurá máte Windows.